Mohu pracovat během mateřské nebo rodičovské dovolené?

Během mateřské či rodičovské dovolené mají ženy několik možností finančního přivýdělku. Stačí se řídit stanovenými pravidly, aby nepřišly o peněžitou pomoc v mateřství (PPM)nebo rodičovský příspěvek.

„V této souvislosti je nutné rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, a tedy i peněžitou podporu v mateřství a rodičovským příspěvkem. Jde totiž o odlišné překážky v práci na straně zaměstnance a odlišné druhy peněžitých dávek, pro které platí zároveň odlišná pravidla pro možnost výdělečné práce v průběhu jejich pobírání,“ upozorňuje Iveta Novotná.

Po skončení mateřské dovolené a pobírání PPM na ní plynule navazuje dovolená rodičovská a pobírání rodičovského příspěvku. Celková částka vyplácená na jedno dítě v letošním roce činí 220 000 Kč. Dobu vyplácení si lze upravit podle svých preferencí, roli však hraje i průměrný měsíční výdělek rodiče – dávka poté nemůže být vyplácena méně než 6 měsíců a déle než 4 roky. Během tohoto období si mohou matky přivydělávat prakticky bez omezení, a to beze strachu, že by o příspěvek přišly až do čtvrtého roku dítěte.

„Během pobírání rodičovského příspěvku si lze najít přivýdělek a zákony dokonce nestanovují žádná omezení – alespoň pokud jde o výši výdělku. Rodiče tak mohou být limitováni pouze nabídkou zaměstnání, která v jejich případě vyžaduje flexibilní podmínky,“ říká Novotná.

Na co si dát pozor?
Pokud jde o práci při pobírání rodičovského příspěvku, není zde limitován její rozsah, a protože jde o dávku státní sociální podpory, nikoliv nemocenského pojištění, tak ani její druh. Lze tedy vykonávat jakoukoliv práci v jakémkoliv rozsahu, včetně stávající práce na plný úvazek pro stejného zaměstnavatele. Během pobírání rodičovského příspěvku mohou bez omezení vykonávat výdělečnou činnost také OSVČ. Jedinou zákonnou podmínkou je zajištění hlídání a péče o dítě. Na děti do dvou let věku se ale vztahují trochu přísnější pravidla. Do předškolního zařízení je mohou rodiče umístit na maximálně 46 hodin měsíčně. V opačném případě by rodiče mohli o příspěvek přijít.

Otázkám v poradně se věnuje Mgr. Iveta Novotná. Iveta Novotná je ředitelkou programu VašeVýživné.cz, který pomáhá rodičům samoživitelům získat alimenty, které potřebují pro své děti. Krok po kroku je vede celým procesem vymáhání. Za služby advokáta, popřípadě exekutora nic neplatí, a to ani v případě neúspěšného vymáhání.

Foto: archiv

Jeden myslel na “Mohu pracovat během mateřské nebo rodičovské dovolené?

  • 14.8.2019 (21:53)
    Trvalý odkaz

    Díky za článek. Je čtivý a já ráda čtu kvalitní články. Sama jsem maminka na rodičovské a také jsem hledala práci až jsem ji našla. Začala jsem psát články a od klasických článků jsem přešla k PR článkům. Kde ty peníze jsou už trochu jinde. Osvědčilo se mi přečíst si, jak takové články psát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.