Festival Mladí ladí jazz vyvrcholí na Karlově náměstí s Jaga Jazzist, Moon Hooch i finalisty soutěže Jazzfruit

30. duben je celosvětově svátkem všech jazzmanů i oslavou svobody. Mezinárodní den jazzu se bude ve velkém slavit i na Karlově náměstí, kde pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz vystoupí na dvou scénách elita světového a domácího současného jazzu i mladí nadějní interpreti z Čech i zahraničí.

Program zdarma přístupného open air festivalu potrvá od 14.30 do 21.00 hod. a láká na norské hvězdy Jaga Jazzist, jednu z nejlepších koncertních skupin vůbec, brooklynské buřičské trio Moon Hooch nebo české stálice minus123minut, proslulé Emil Viklický Trio a swing-jazzový orchestr HarmCore Jazz Band. Následovat bude after party v nedalekém Lucerna Music Baru.

„Tématem letošního Open airu Mladí ladí jazz je ʼJazz is freedomʼ. To řekl Thelonious Monk a stejně to vnímali Jean Paul Sartre, Miles Davis či dnes třeba Herbie Hancock. V roce výročí 30 let od sametové revoluce ani nemůžeme volit jinak. Chceme také ukázat, že svoboda je křehká věc, a proto na ni musíme myslet pořád, i na jazzovém festivale. Jsme velmi rádi, že v tento den vystoupí na Karlově náměstí i jazzoví matadoři Emil Viklický a Jiří Stivín,“ vysvětluje Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz. Program na Karlově náměstí doplní i výstava věnovaná 30ti letům od sametové revoluce „Příběh loga Občanského fóra“, za níž stojí sám autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. Expozice obsahuje řadu dobových materiálů z roku 1989 i posledních let a mapuje proměny loga od jeho vzniku až po současnost.

Hlavním partnerem největšího jazzového open air festivalu u nás je Český rozhlas Vltava, který bude celý program živě přenášet a bude mít na Karlově náměstí i samostatnou stage. Zde zahrají vítězové a finalisté soutěže Jazzfruit, určené pro nadějné domácí i zahraniční jazzmany. Vítězem české části se stal kvartet 2in2out v čele se saxofonistkou Nelou Dusovou. Finalisty mezinárodní soutěže jsou klavírista Nicola Guida, velká naděje italského jazzu, dále freese trio, heavy-triphop-darkjazzová formace z britského Leedsu a česká progresivní formace B/Y Organism, jejíž hráči kombinují blues, moderní jazz a fusion s prvky world music, ambientu a groove. Vítěze z finalistů vybere na základě živého vystoupení odborná porota. Jedním hlasem mohou přispět i návštěvníci festivalu na facebookové události Open Airu. Stanice Vltava uvede ve svém vysílání k tématu festivalu Jazz is freedom samostatný diskusní pořad, kterého se zúčastní Vladimír Kouřil, Petr Koura a Ondřej Konrád.

Program na Karlově náměstí je po celou dobu přístupný zdarma a na návštěvníky čeká vedle hudby i řada gastronomických zážitků v podobě mexické, asijské či balkánské kuchyně. Žízeň mohou uhasit zcela novým pivem Budvar 33 nebo si dopřát lahodnou kávu. Po skončení hlavního programu bude od 21:30 hodin následovat after party v Lucerna Music Baru, na které se představí DJ Bica, Tom Holič & Live Band a “headlinerský” Moon Hooch DJ Set.

Hlavní hvězdou Open Airu Mladí ladí jazz jsou norští nu-jazzoví kouzelníci Jaga Jazzist, jedna z vůbec nejlepších koncertních skupin současnosti. Neotřelý přístup ke kompozici, unikátní práce se zvukem, originální spojení jazzu, elektroniky i post-rocku a obrovské nasazení na pódiu z nich udělaly možná nejvlivnější norskou kapelu posledních dvou dekád. Humor, nadhled, virtuozita a buřičské nerespektování stylových a žánrových hranic je typické také pro Moon Hooch, neotřelé trio dvou saxofonistů a bubeníka z newyorského Brooklynu. Jejich legendární vystoupení v sérii NPR Tiny Desk Concerts zaznamenalo více než 3 milióny zhlédnutí a k jejichž fandům se počítá i věčný rebel Iggy Pop. Mladistvá energie oživuje swingovou klasiku v podání pražského HarmCore Jazz Bandu, to nejlepší z českého moderního jazzu předvede trio Emila Viklického, se kterým vystoupí Jiří Stivín, a unikátní amalgam napříč žánry s rockovým a bluesovým feelingem namíchá české legenda, skupina minus123minut.

30. duben jako Mezinárodní den jazzu vyhlásila před osmi lety Generální konference UNESCO. Jeho oficiálním partnerem a ambasadorem je Herbie Hancock a jeho Institute of Jazz. V letošním roce se oslav účastní na 190 zemí světa a díky festivalu Mladí ladí jazz proběhnou oslavy i u nás. Open air na Karlově náměstí se celosvětově řadí mezi největší akce oslav Mezinárodní den jazzu.

Line –up Open Air Karlovo náměstí:
Main Stage
14:55 HARMCORE JAZZ BAND
16:05 EMIL VIKLICKÝ TRIO
17:15 MINUS123MINUT
18:30 MOON HOOCH
19:35 JAGA JAZZIST

ČRo Vltava Stage
Jazzfruit je mezinárodní soutěž pro mladé jazzové kapely. Představujeme vám výherce české kategorie a zahraniční finalisty.
14:30 Český výherce soutěže: 2in2out
15:40 Finalista Jazzfruit
16:50 Finalista Jazzfruit
18:05 Finalista Jazzfruit

Program vysílání na Českém rozhlase Vltava je k dispozici na https://vltava.rozhlas.cz/mezinarodni-den-jazzu-2019-program-vysilani-na-vltave-7894683.

Zdroj: www.mladiladijazz.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.