Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Kompostér šetří starosti i peníze. Jaká jsou pravidla kompostování?

Platíte za odvoz biologického odpadu a zároveň nakupujete drahý kompost? I v té nejmenší zahradě se najde místo pro šikovný kompostér, který pomůže s likvidací biologického odpadu.

Ten lze dále využít na hnojení záhonů a rostlin. Náklady na pořízení kompostéru nejsou vysoké, vybudovat jej můžete svépomocí, nebo můžete pořídit již hotový. A samotná údržba je velice snadná. Jaká jsou pravidla kompostování, poradí specialista společnosti HECHT Petr Tichý.

Jaký vybrat kompostér?
Kompostér si můžete vybudovat svépomocí například z vysloužilých palet, jeho životnost však bude omezená, protože dřevo v kontaktu s kompostem začne velice rychle tlít. Stejně tak i jeho funkčnost a obsluha nebudou tak komfortní jako u kompostérů, které navrhli odborníci. „Moderní kompostéry jsou proto vyrobeny z kvalitních plastů, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Jsou opatřeny víkem, aby do kompostéru nemohlo pršet. Nemají žádné dno, aby dovnitř z půdy mohly pronikat organismy, které urychlují tlení. Otvory ve stěnách do kompostu může pronikat vzduch, který rovněž urychluje proces tlení,“ radí specialista společnosti HECHT.

Co patří do kompostu?
Do kompostu patří pouze organický odpad. Jeho obsah by však měl být co nejrůznorodější, aby se mu dobře dařilo. „V kompostéru tak můžeme zpracovávat posečenou trávu, shrabané listí nebo drť z drtiče větví, stejně tak odpad z domácnosti, jako jsou slupky ze zeleniny a ovoce. Rozhodně do něj však nedávejte kosti, pecky a slupky z tropického ovoce, plevele ani kočičí či psí exkrementy. Samozřejmě sem nepatří ani jakýkoliv chemický odpad,“ říká Petr Tichý.

Jak kompostovat?
Odpad se do kompostéru vkládá vrchní stranou, po nějaké době můžeme spodními dvířky odebírat kvalitní zeminu bohatou na živiny. Jakmile kompostér nastartujeme, po celou sezónu se o něj prakticky nemusíme starat. Vlastně jen vrchem přidáváme odpad a dole odebíráme kvalitní hnojivo, které využijeme na celé zahradě. Odpadá náročné přehazování kompostu. Šikovně ukrytý kompostér v keřích v zahradě nijak nepřekáží, nezapáchá a nejenže vyřeší starosti s likvidací biologického odpadu, ale zároveň uleví naší peněžence od nákupu drahých substrátů a hnojiv.

Jak využít kompost?
„Kompost je využitelný na každé zahradě, hodí se také při rekultivacích a zúrodňování půdy. Ocení jej všechny plodiny, jak ovocné stromy či keře, tak okrasné keře nebo květiny,“ uzavírá Petr Tichý, HECHT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *