Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jak vybrat robotický vysavač a je lepší ten s mopem?

Také vás láká podlehnout kouzlu robotických vysavačů a zbavit se tak neustále starosti s úklidem? Automatické vysavače umí spolehlivě pracovat za vás, a to i ve chvíli, když nejste zrovna doma. Pomáhají vám udržet dům čistý, bez zvířecích chlupů i prachu. Na trhu je ovšem velká řada takových vysavačů a vyznat se v nich není zrovna snadné. Některé jsou navíc i obohaceny o možnost tzv. mokrého úklidu. Jak vybrat robotický vysavač a je lepší ten s mopem?

Robotické vysavače jsou specifickými pomocníky
První rozdíl a základní rozlišení mezi jednotlivými typy nabízí samotný princip fungování. Tedy jde o to, zda si pořídíte vysavač s navigací nebo bez ní. Oba samozřejmě fungují samostatně a v podstatě se nemáte o co starat.

  • Vysavače bez navigace jsou zpravidla levnější, přesto mohou být velmi dobře účinné. Jejich pohyb po ošetřované ploše je ovšem zcela náhodný, v podstatě vypočítaný přes zabudovaný algoritmus. Nevýhodou je, že je nižší pravděpodobnost, že bude správně vysátý celý prostor. Podle typů můžete počítat s plochou 70 – 90 %. A to právě z důvodu náhody, kudy se bude robot právě pohybovat.
  • Pokud chcete mi absolutní jistotu, že bude vysátý nebo vytřený celý prostor, pak je lépe zaměřit se na robotické vysavače vybavené navigací. Tyto typy jsou natolik vyspělé, že během své činnosti nasnímají okolní plochu pomocí kamery, laseru nebo kombinaci s GPS senzorem a pak se pohybují nejen kolem překážek, ale i v místech rovnoměrně po celé ploše.
  • Na okraj je dobré zmínit, že se i technologie vývoje robotických vysavačů stále zlepšuje a na trhu můžete sehnat i modely, které využívají technologii vSLAM. Nasnímání prostoru přes tuto technologii vám zajistí v podstatě téměř 100 % úklid, a to dokonce i v obydlích, která jsou budována hodně atypicky nebo s řadou přirozených i nepřirozených překážek.

Vybrat vysavač, mop, nebo jejich kombinaci?
Ano, můžete si vybrat z jakékoli varianty, a to podle toho, na jaký povrch chcete svůj vysavač využívat. Jaké jsou klady a zápory u jednotlivých konstrukcí?

  • Samostatný vysavač – tento typ si poradí s každým povrchem, díky rotačnímu sběru smetí dokonce odstraní zvířecí chlupy, vlasy i větší kusy prachu. Na nízké koberce postačí modely s nižším výkonem, pokud ale máte doma koberce s vysokým vlasem, dejte přednost výkonnějším typům. Tyto vysavače ovšem můžete použít i na jiné povrchy podlahy – na parkety, dlažbu, vinyl plovoucí podlahu, dřevo atd.
  • Mop – pokud si chcete usnadnit práci při vytírání podlahy, můžete si vybrat z robotických mopů, které jsou určené na ošetření tvrdých podlah. Tyto přístroje nejsou vybaveny zásobníkem na sběr prachu a nečistot, zato mají nádržku na vodu a vytírací utěrku nebo stěrku. Tyto mopy se sami vyhýbají kobercům i prahům, takže se nemusíte být jejich namočení.
  • Robotické vysavače s mopem – jsou obvykle nejlepší volbou, pokud máte domácnost vybavenou různými typy podlah a nechcete si kupovat zbytečně několik přístrojů. Vysavač má obě nádobky – na nečistoty i na vodu, takže je možné využívat jej k vysávání i mokrému vytírání podlahy, a to na základě snadného nastavení. Tyto modely jsou v současné době nejžádanější, protože jsou výhodnější a praktičtější.

Šikovné funkce robotických vysavačů
Vysávání, mokré vytírání nebo mokré vysávání jsou praktické prvky, které určují základní využití vaše nového pomocníka. Čím dalším ale může být vybaven? Důležité je například ovládání. Váš model může být vybaven ovládáním dálkovým, kterým dokonce můžete navolit i oblast, které se má věnovat více nebo naopak méně. Častou výbavou je ovládání hlasové nebo pomocí aplikace ve smartphonu, jež umožňuje činnost přístroje například ve chvíli, kdy jste v práci nebo na procházce s vaším zvířecím mazlíčkem. Podobně ovšem slouží i časovač, díky kterému můžete nastavit ideální dobu vhodnou k úklidu.

Čistota a hygiena
Robotické vysavače s UV lampou pomohou prostor desinfikovat od bakterií. Ty, které jsou vybaveny HEPA filtrem, který umí zachycovat i řadu alergenů, roztočů, pylů a dalších jemných částic a hodí se tak do domácností, kde žijí citlivější osoby.

Detekce překážek nebo schodů
Vysavač může být vybaven důmyslnými senzory, které mu pomohou při práci rozeznávat okolí a zabrání například tomu, aby při úklidu sjel po schodech dolů nebo se zřítil pod zábradlím. Tomu mohou napomoci i virtuální zábrany, nejčastěji v podobě různých pásek, které se umístí na místa, kam nechcete, aby vysavač vstoupil. To ale platí spíš pro jednodušší modely, které nemají zabudované snímání prostoru a vyhodnocování úklidové plochy.

Kartáče a způsoby vysávání
Výrobce by u jednotlivých modelů měl upozorňovat na to, pro jaké typy podlah se ten který vysavač hodí. Některé mají gumové kartáčky vhodné na hladké povrchy, nebo štětinové vhodné pro koberce. Ideální je možná kombinace obojího, případně když si umí vysavač sám zvolit, jaký typ kartáče na který povrch zvolí a sám si jej přepne.

Robotické vysavače jako vděčné dárky
Tyto přístroje vybavené řadou praktických funkcí jsou šikovným pomocníkem do každé domácnosti. A není divu. Jsou oblíbené nejen pro bezpracný úklid, ale i pro elegantní vzhled, kterým se všechny typy vyznačují. Jednoduše nenarušují vzhled interiéru ani ve chvíli, kdy se třeba nabíjí nebo pracují. Což se o klasických vysavačích říct nedá.  Užijí je tedy nejen velké rodiny, ale i jednotlivci. Hodí se tedy doslova pro každého, a proto není divu, že se robotické vysavače stávají i vděčným dárkem.

I nyní, v době blížících se Vánoc, jsou robotické vysavače častou volbou na vánoční dárek. Ovšem je vhodné dávat každý dárek rozumně a především v cenové hladině, kterou si můžete dovolit. Protože nepříjemné a zbytečné zadlužování před Vánoci s sebou nesou velkou zátěž pro příští měsíce a roky, což je právě v dnešní nejisté době značné riziko.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *