Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZdraví

Nový seriál Linka spustila TV Prima ve velkém stylu!

Křest seriálu Linka proběhl v malebných prostorách střešovické vozovny. Dorazily nejen hlavní tváře seriálu Linka, ale nechyběli ani autorka projektu Lenka Hornová a režisér Jiří Chlumský.

Moderace křtu se ujal velmi profesionálně Miroslav Šimůnek, moderátor pořadu TOP STAR na TV Prima, který představil hlavní dějovou linku, stejně jako autorku i herce. Mezi nimi byli Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská a Vladimír Kratina. Díky nim měli přítomní redaktoři možnost zeptat se na jejich zážitky z natáčení a také každý, kdo se projektu účastnil, mohl vyjádřit poklonu profesionálům pracujícím na tísňové lince.

Ondřej Brzobohatý jako autor hudby vysvětlil, že hudbu k celému seriálu skládal pod časovým tlakem, nicméně prý takovou práci považuje za skvělou: „Hudbu pro seriál Linka jsem dělal v jakémsi prokrastinačním nastavení. Ta doba byla tak šibeniční, že jsem zkrátka musel dodržet termín. To se mi jindy stává jen tehdy, když práci odkládám. A jestli jsem čekal na inspiraci? Jak tvrdil náš profesor na Ježkově konzervatoři, na inspiraci se nedá spoléhat. Přijít nemusí, takže na hudbě se musí makat. Tak jsem makal. A těšilo mě to. Snad to tedy bude vidět i na výsledku,“ prozradil Ondřej.

Stejně tak si práci na celém seriálu chválil i Vladimír Kratina, který má roli zkušeného hasiče Karla Mazance velmi rád. Z předvedených ukázek redaktorky kvitovaly, že dokáže hrát beze slov, pouhým pohledem. „Je spousta věcí, které se dají zahrát gestem, pohledem. Obdivuju scenáristy, že mi k tomu dali prostor a neplýtvali zbytečnými slovy,“ pochvaluje si herec.

Linka

Prima chystá minisérii Linka ☎️. Ta nám přináší pohled do života pracovníků dispečinku tísňového volání ?. A to jak do jejich profesních, tak osobních starostí ?.Linka bude mít na Primě premiéru 17. 6. ve 20.15 ?

Zveřejnil(a) Prima dne Čtvrtek 30. května 2019

Sandra Černodrinská i Eva Leimbergerová zavzpomínaly na natáčení akčních scén: „Jsem silná žena, to je na mně vidět na první pohled, takže bych každého zachránila také v reálu. Jsem ráda, že na TV Prima jsem dostala šanci ukázat, co ve mně je,“ smála se Sandra a Eva k tomu dodala: „Hrála jsem v mnoha detektivkách, ale nikdy jsem se nepropracovala k uniformě. Ani jako policejní psycholožka seriálu Linka ji nenosím. Jednou to ale klapnout musí, třeba se dočkám, docela ráda bych ji totiž vyzkoušela.“

Režisér Jiří Chlumský následně upozornil na to, že téměř filmařský přístup při natáčení seriálu dodává celému projektu další, nečekaný rozměr. Na seriál Linka se mohou diváci těšit již v pondělí 17. 6. ve 20.15 na TV Prima.

Profesionálové mají také svůj soukromý život. Jak se daří vybalancovat obě roviny nezbytné pro spokojený život všem, kdo se objeví ve čtyřech dílech minisérie Linka? Jak kdy a jak komu. Profese, kterou si všichni zvolili, je nesmírně psychicky vyčerpávající, a do toho se všechny postavy seriálu ocitají na soukromých osobních křižovatkách. O těch ovšem jejich klienti, tedy ti, kdo se s důvěrou obracejí na linku 112, vědět nesmí. Komu se daří „nechávat emoce doma“ a kdo si své soukromé starosti nosí s sebou do práce?

Minisérie Linka si klade za cíl jediné. Ukázat, že na lince 112 pracují také jen lidé, kteří kromě dalších schopností musí umět přesně rozdělit pracovní a soukromý život. Právě na ně totiž spoléhají volající, kteří potřebují pomoci zachránit život, uhasit požár a vyřešit další stovky složitých situací. Denně, každou hodinu, každou minutu.

V každém díle jsou zachyceny nejen případy s výjezdem složek IZS, ale také drobné případy, které se dají vyřešit po telefonu – pouze necelých 10 % volání na tísňové linky totiž končí výjezdem některé ze složek IZS. Velmi často jde o psychickou podporu a pomoc, kterou například starší osamělý člověk nemá, a tak vyhodnotí celou situaci jako krizovou a volá o pomoc.

V celém seriálu se tedy střídají nejen konverzační, ale také akční obrazy, které byly velmi náročné na realizaci. Tým, který se na jejich přípravě podílel, odvedl skvělou práci – byť se jedná o fikci, působí zcela věrohodně, až dokumentaristicky. Právě míra autentičnosti jednotlivých obrazů má nesmírný vliv na uvěřitelnost sehraných situací. Zároveň je třeba podotknout, že byť se jedná o fikci, mají všechny epizody jedno společné: Byly inspirovány skutečností a zdramatizovány tak, aby se k divákovi dostal zajímavý výstup dokumentující práci všech složek IZS. A tedy i lidí pracujících v pozadí – na dispečinku. Jejich práce je totiž mnohdy stejně riskantní i adrenalinová jako práce těch, kdo musí poskytnout pomoc přímo v terénu.

Velké díky tedy patří i všem odborným poradcům, kteří na seriálu spolupracovali a kteří mu pomáhali vytvořit realistický dojem.

Hlavní postavy:
Ivana Chýlková
Zuzana Radová je profesionální policistka, která se své profesi věnuje již mnoho let, a právě z toho důvodu si často osobuje právo řídit ostatní. Protože všude byla, vše zažila… Svou nadřazeností irituje mladého kolegu Filipa, který je s ní de facto v permanentním konfliktu. Její manžel, profesionální hasič Richard alias Richie, se vážně zraní během výkonu služby a její synové se prakticky ve stejném okamžiku stanou účastníky dopravní nehody. Přes veškeré osobní problémy musí Zuzana zachovat chladnou hlavu a vyřešit nejen osobní, ale také pracovní komplikace.

Ondřej Brzobohatý
Filip Mrkvička zastával pozici krizového interventa a vyjednavače u speciální pořádkové jednotky policie. Vzhledem k tomu, že porušil předpisy a je s ním vedeno správní řízení kvůli profesnímu pochybení, je převelen na tísňovou linku. Protože jeho kariéra stagnuje a svou budoucnost si rozhodně nepředstavoval tak, jaká je nyní realita, komplikuje život všem, kdo s ním pracují. Je výbušný, prchlivý, porušuje pravidla. Navíc je zamilovaný do vdané ženy a věří, že ta se kvůli němu rozvede, což se neděje. Ani to mu na nadhledu nepřidá.

Eva Leimbergerová
Jolana Motýlová pracuje jako policejní psycholožka. Není policistkou z povolání, ale civilní pracovnice a tísňová linka často využívá její služby. Pomáhá obětem při zásahu nebo při následné péči. Jejímu psychickému rozpoložení ale nepřidá to, že chce i s dcerou odejít od manžela.

Martin Hofmann
Theodor Franz je původní profesí lékař. Když jezdil se záchrannou službou, měl problémy s alkoholem, proto byl suspendován, a nakonec se ocitl na dispečinku tísňové linky. Aniž by na své image rebela jakkoli pracoval, právě ona problematičnost a škraloupy v minulosti, které netají, mu dodávají na přitažlivosti u žen. A které umí beze zbytku využít…

Vladimír Kratina
Karel Mazanec je bývalý aktivní hasič, nyní, před důchodem, pomáhá lidem ještě na tísňové lince. Ze šťastně ženatého a nekonfliktního Karla vyzařuje klid a moudrost letitých zkušeností, proto je pro ostatní přirozenou autoritou a často se mu svěřují se svými soukromými problémy.

Další postavy:
Martin Finger jako Richard „Richie“ Rada – manžel Zuzany – hasič
Roman Vojtek jako Mojmír Černík – policista
Sandra Černodrinská jako Monika Kučerová – záchranářka
Annette Nesvadbová jako Anežka Bílková – záchranářka
Jana Sováková jako Karin Nohová – hasička
Matěj Šíma jako Michal Hnilička – hasič

Režie: Jiří Chlumský, Martin Kopp
Kreativní producent: Lenka Hornová
Výkonný producent: Simona Brdičková
Produkční supervize za FTV Prima: Lucia Kršáková
Scénář: Lenka Hornová, Lucie Konečná, Magdalena Turnovská
Dramaturgie: Jana Skořepová

 Zdroj: FTV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *