Vzhůru ke komínu i solárním panelům – kominickým výlezem

Střešní neboli kominické výlezy umožňují jednoduchý, rychlý a bezpečný přístup na střechu. Ten je nutné zajistit pro provádění nutných prací, například kominických, instalačních či údržbových, ale také k prosvětlení půdních prostor a jejich větrání. I když byl kdysi vývoj střešních výlezů zapříčiněn hlavně potřebou údržby komína v souvislosti s topením pevnými palivy, budoucnost výlezů ohrožena není. Přibývá totiž domů využívajících sluneční energii. Bezpečný přístup k solárním panelům, ale i klimatizačním jednotkám či anténám, bude stále aktuální. Střešní výlezy tím získávají důležitou úlohu i pro další generace. Moderní kominický výlez HPI je vyroben z lisovaného monobloku bez jakýchkoli nýtů či svárů, takže je dokonale odolný proti průtokům vody.

Kominické výlezy jsou určené nejčastěji do studené části střechy, kde zajišťují přívod světla, větrání a umožňují výstup na střechu. Vývoj střešních výlezů byl kdysi spojen hlavně s nutnou údržbou komínů. V souvislosti s topením pevnými palivy bylo potřeba zajistit snadný a bezpečný přístup na střechu, a výlezy byly často jediné možné řešení. V minulosti byl výběr dost omezený, střešní výlezy se vyráběly v klempířských dílnách, popřípadě na odborných učilištích. Byly vyplněny tzv. drátosklem, popřípadě plechovou výplní, což už se dnes na šikmých střechách téměř nepoužívá.

Budoucnost střešních výlezů se může zdát nejistá s ohledem na postupné upouštění od topení pevnými palivy z ekologických důvodů. Na řadě novostaveb už ani komín nenajdeme. Na druhou stranu však přibývá domů využívajících sluneční energii. Přístup k moderním prvkům na střeše jako jsou solární panely, antény, popřípadě klimatizační jednotky je ale stále nutný. Tím střešní výlezy získávají roli i pro další generace.

Moderní střešní výlezy
V dnešní době se výlezy vyrábějí z různých materiálů, zákazníci mohou volit z velmi pestré škály typů a barev. Nemusí se bát složité a časté údržby, protože ta u dnešních materiálů a technologických postupů prakticky odpadá. Výlezy bývají opatřeny buď otevíráním křídla na pravou nebo levou stranu, případně výklopným křídlem nahoru či dolů. Dle konstrukce jsou střešní výlezy vhodné buď pro nevytápěné prostory nebo pro prostory vytápěné, dále pak pro ploché nebo šikmé střechy.

Kominický výlez HPI umožňuje nezřizovat komínové lávky
Moderní kominický výlez pro šikmou střechu z nabídky HPI-CZ je navržen tak, aby svou velikostí 550 x 720 mm splnil požadavky normy ČSN 73 4201 pro komíny a kouřovody. Norma umožňuje při rozměrech výlezu na střechu 550 x 550 mm a jeho vzdálenosti do 600 mm od komína nezřizovat už tzv. komínové lávky. Kominický výlez HPI z hliníkového plechu s polyesterem je vyroben z lisovaného monobloku bez jakýchkoli nýtů či svárů, takže je dokonale odolný proti průtokům vody. Těsnicí límec po obvodu výlezu je vyroben z polyetylenu, jehož životnost je oproti jiným materiálům vyšší díky nulové nasákavosti, a především díky odolnosti proti UV záření. Kominický výlez HPI je opatřen výklopným křídlem se skleněnou výplní otvíratelným ve směru nahoru. Na objednávku lze dodat i variantu s bočním otvíráním. Výlez je vhodný pro všechny typy skládaných profilovaných krytin ve sklonu 15° – 75°. Více na www.hpi.cz, případně na www.hpishop.cz.

Aktuální katalog HPI-CZ je ke stažení zde. Výrobky z katalogu 2019 lze objednat u obchodních partnerů HPI-CZ, případně na webu www.hpishop.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.