Chcete jít poprvé darovat krev? Máme pro vás pár tipů, jak se na to připravit!

Ne nadarmo se říká, že dárcovství krve patří mezi obecně prospěšné činnosti. Ať už jste se rozhodli darovat krev z jakéhokoli důvodu, udělali jste správně. Potřeba krve je totiž stále konstantní, a vy se navíc budete cítit po dárcovství dobře, ne-li skvěle. Zvláště, když víte, že jedním odběrem můžete zachránit až tři životy. Jak se na takový odběr připravit?

Co vás na odběru krve čeká?
Pokud půjdete darovat krev poprvé, zjistěte si, zda je nutné se na Vámi zvolené transfuzní stanici předem objednat, většinou to však k odběru plné krve není nutné. Když se dostavíte na transfuzní oddělení, čeká vás registrace do kartotéky. Před každým odběrem je poté nutné vyplnit dotazník a podepsat tzv. “informovaný souhlas”. Tedy souhlas s provedením odběru, předepsanými vyšetřeními a zpracováním a osobních údajů pro potřeby transfuzní služby a ČČK. Dále potvrdíte, že nepatříte mezi osoby s rizikovým chováním vzhledem k nákaze a přenosu infekčních onemocnění. Sestřička vám poté vyšetří krevní obraz vpichem do prstu a změří teplotu, tlak a pulz. „S výsledky laboratorních testů půjdete na vyšetření k lékaři, který zhodnotí krevní obraz, naměřené hodnoty tlaku a pulzu a probere s Vámi údaje uvedené v dotazníku. Případně provede takzvané fyzikální vyšetření. Na závěr dárce na základě zjištěných informací schválí k odběru či zamítne,“ řekla MUDr. Markéta Truhlářová. V případě, že bude vše v pořádku, následuje samotný odběr tzv. plné krve. Plná krev se odebírá v množství 450 ml a vlastní odběr trvá asi 7-10 minut. Na závěr obdržíte malé občerstvení na posilněnou.

24 hodin před odběrem
Dostatečně se hydratujte
Před, ale i po odběru je důležité dostatečně pít. Den před odběrem tedy dostatečně doplňujte tekutiny ideálně pijte neslazené nápoje.

Zapomeňte na tučná jídla a alkohol
Co se týče jídla, je nutné ho přizpůsobit už den před odběrem. „Večer před odběrem by měl dárce vynechat tučná jídla, tedy smažené pokrmy, máslo, smetanu, ale např. i ořechy. Také není vhodné konzumovat alkohol“, řekla MUDr. Markéta Truhlářová.

Odpočívejte
Den před odběrem vynechte fyzicky náročnou aktivitu, která by mohla zkreslit některé hodnoty krevních testů.

V den odběru
Nehladovte a lehce se nasnídejte

Mnoho z vás si možná myslí, že před odběrem by se nemělo vůbec jíst, ale když jdete darovat krev, je dobré lehce posnídat. Doporučujeme třeba suchý rohlík s čajem.

Nezapomeňte si doma doklady
Před tím, než odejdete z domu, ujistěte se, že máte všechny potřebné doklady, jako občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny ČR.

Kdy krev darovat nemohu?
• Špatný zdravotní stav
• Málo červených krvinek v těle – minimální hladina hemoglobinu v krvi je u žen 125 g/l a u mužů 135 g/l
• Infekční onemocnění léčené antibiotiky – 4 týdny po dobrání léků
• Cestovali jste-li do zahraničí – doba, po kterou nesmíte darovat se liší v závislosti na riziku nákazy infekčních onemocnění v dané zemi. Orientačně se dá říct, že při cestování mimo Evropu je třeba počkat min. 1 měsíc, v případě malarických oblastí se doba prodlužuje na 6 měsíců od návratu. V Evropě je nutné sledovat epidemiologickou situaci, dle které se určí potřebná doba, bližší informace vám podá lékař na transfuzní stanici.
• Nechali jste se očkovat záleží na typu očkovací látky, ale vesměs je možné darovat krev ihned po očkování, maximálně za jeden měsíc po očkování. Ve výjimečných případech až po roce. Pokud si nejste jistí, poraďte se s lékařem na transfuzní stanici.
• Tetování, piercing, akupunktura – pacient nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení

Není to tak hrozné, co myslíte? Darovat krev můžete kdykoliv v kterékoli transfúzní stanici v České republice.

Foto: Parodontax

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.