Technické muzeum v Brně připomíná padesáté výročí prvního letu člověka na Měsíc

Šestnáctého července 1969 zaburácely v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě motory rakety Saturn V, která vynesla do vesmíru loď Apollo 11. Její posádka jako první v historii přistála na Měsíci a navždy tak změnila svět, ve kterém žijeme.

Padesáté výročí prvního letu člověka na Měsíc připomíná Technické muzeum v Brně výstavou „Tenkrát na Měsíci“. V rámci doprovodného programu k výstavě se uskuteční přednáška s názvem Dobytí Měsíce garanta výstavy a předního českého odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla. Uskuteční se v muzeu (Purkyňova 105) přesně v den padesátého výročí startu Apolla 11, tedy v úterý 16. července od 17.00 h. Na přednášku je vstup zdarma.

Přednáška „Dobytí Měsíce“ se bude věnovat právě historické misi Apollo 11 a posluchači se mimo jiné dozví odpovědi na otázky jako: Co rozhodlo o tom, kdo se stane prvním člověkem na Měsíci? Jak to bylo s opakovaným poplachem, který vyvolal řídicí počítač během závěrečné fáze přistání? Proč existuje jediná fotografie Neila Armstronga na Měsíci? A co on osobně považoval za nejnebezpečnější část letu? Co byla první věc, kterou astronauti umístili na Měsíc? (Nápověda: nebyl to žádný přístroj, ani vlajka…)

Při příležitosti padesátého výročí přistání člověka na Měsíci také Technické muzeum v Brně vydalo sérii tří pamětních medailí. Dvě jsou běžně v prodeji (na pokladně muzea), třetí je unikátní. Zájemci ji mohou získat při speciálních příležitostech a právě přednáška „Dobytí Měsíce“ je jednou z těchto speciálních příležitostí – tedy každý účastník přednášky obdrží tuto unikátní medaili.

„V úterý 16. července – padesát let po startu Apolla 11 – se uskuteční také částečné zatmění Měsíce. Zemský stín se na měsíčním disku objeví ve 22.02 h, ve 23.31 nastane střed zatmění, kdy ve stínu bude 65,3 procent měsíčního disku.  A přesně hodinu po půlnoci opustí zemský stín Měsíc,“ upozorňuje dále Tomáš Přibyl.

Zajímavosti o letu Apollo 11:
• Posádku tvořili Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Aldrin s tím, že na Měsíci přistáli Armstrong a Aldrin. Aldrin měl přezdívku „Buzz“, přičemž ji v roce 1977 přijal za své oficiální jméno.
• Všechny lunární výpravy startovaly z ostrova Merritt, nikoliv z mysu Canaveral. Ostrov leží
v bezprostředním sousedství mysu Canaveral a Kennedyho vesmírné středisko na ostrově Merritt jeho služby využívalo (např. sledovací a komunikační stanice). Často se o „Mysu“ jako o místě startu mluví/píše.
• Když v roce 1962 podával Neil Armstrong přihlášku do oddílu astronautů NASA, zmeškal o týden uzávěrku. Přijímací komise nad tím pro jeho kvality mávla rukou. Kdyby se striktně držela pravidel, prvním člověkem na Měsíci by se nikdy nestal.

Akce: Dobytí Měsíce (přednáška k 50. výročí prvního člověka na Měsíci)
Termín: úterý 16. července 2019, od 17.00
Místo: Technické muzeum v Brně, přednáškový sál

Foto: archiv Apollo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *