Češi do svých chat investují i 30 000 Kč ročně. Sehnat opraváře je ale téměř nemožné
Každý pátý Čech vlastní chatu nebo chalupu. Do údržby svého druhého domova přitom neváháme investovat. Aktuální průzkum Poštovní spořitelny ukázal, že majitelé jsou připraveni ročně na provoz a opravy vynaložit i 30 000 Kč a celých 64 % má své chatky pojištěné. Sehnat v případě potřeby opraváře ale polovina považuje za opravdový oříšek.
Nejvíce chatařů nalezneme v hlavním městě, téměř každý třetí obyvatel Prahy vlastní chatu nebo chalupu. Chataření je také mimořádně populární mezi lidmi, kteří už mají děti. „Je přirozené, že rodiny hledají smysluplné trávení volného času a zároveň nechtějí každý víkend vynakládat vysoké částky. Mnozí navíc své rekreační objekty přetváří na trvalé bydliště, nebo si chaty za tímto účelem rovnou pořizují,“ říká Přemysl Hanzelka, ředitel Segmentu Poštovní spořitelny. Chalupářů je nejvíce ve věkové skupině nad 50 let, nejméně naopak mezi 18 až 25 lety.
Více než polovina majitelů (64 %) má svou chatu pojištěnou, přičemž výše pojistné částky ve 42 % případů podle respondentů odpovídá její tržní hodnotě. Chataři také nezapomínají na ochranu před zloději. Proti krádežím se chrání nejčastěji klasickými zámky (50 %). Téměř každý pátý chalupář důvěřuje svým sousedům a domlouvá se s nimi na občasné obhlídce svého druhého domova. Speciální okna či dveře proti vloupání zvolilo 13 % chatařů, 15 % už má alarm, nebo je dokonce připojeno na dálkovou ochranu.
Chaty často opravujeme a rekonstruujeme. Celkové roční náklady na provoz objektu se nejčastěji pohybují v rozmezí 10 až 20 000 Kč, čtvrtinu majitelů stojí roční provoz víc než 30 000 Kč. Více než 50 000 Kč do svého rekreačního objektu investuje 16 % chatařů. Opravy Češi financují v drtivé většině z vlastních úspor, půjčku na rekonstrukci si někdy vzalo pouze 6 % z nich. Sehnat opraváře může být ovšem oříšek. Polovina chalupářů to označuje za velmi náročné až nemožné.
Chalupaření je mezi lidmi stále populárnější, a to i v mladší generaci, pro níž představuje únik z pracovní rutiny. S vyšší poptávkou ale přichází i rychlejší zvyšování cen. Nákup chalupy může významně usnadnit hypotéka. „Průměrná cena nemovitosti k rekreaci na některých místech v České republice již překročila částku dvou milionů korun,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. „Výhodou je, že v Hypoteční bance platí stejná pravidla pro úrokové sazby u rekreačních i běžných objektů,“ dodává Vokálová.
*Průzkum mezi 500 dospělými respondenty se uskutečnil letos v květnu formou on-line dotazníku.
Zdroj: Poštovní spořitelna