Duhové safíry právě zažívají svůj hvězdný boom

Ve starověku byl modrý safír považován za posla nebes. Dnes patří k nejžádanějším duhové safíry z Madagaskaru. Jejich pastelové odstíny nejvíce vyniknou u šperků z bílého zlata nebo platiny.

„Nebesky modré safíry zdobily klenoty už ve starověku a lidé jim přisuzovali magickou moc. Věřili, že se jedná o vzkaz z nebe, talisman, který je ochrání před nebezpečím,“ říká Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl a vysvětluje, co je při určování hodnoty safírů nejdůležitější. „Safír je druhem minerálu korundu a jeho kvalitu, a potažmo cenu, určuje kromě čistoty především jeho barva.“

Musí se třpytit
Lidé znají hlavně modré safíry, ale tyto drahokamy se vyskytují v celé škále barev a jejich různých odstínů – záleží na příměsích kovů. Například vzácný druh safíru Padparádža má nádherné růžovo-oranžové zbarvení (barva lotosového květu), které je výsledkem jedinečného poměru růžové a oranžové barvy. Velmi žádané jsou v současnosti i fialové kameny s vysokým obsahem vanadu, které vyniknou zvláště ve špercích z bílého zlata nebo platiny.

„Když vybíráme kámen do šperku, sledujeme kromě pěkné a jasné barvy především jeho perfektní čistotu. Proto jsou nežádoucí různé puklinky a kazy. Chceme, aby byl dobře průsvitný. Dokonalý brus umožní třpyt a barevnost kamene. Právě z těchto důvodů si často necháváme kameny přebrušovat místními brusiči, abychom si mohli být jisti nejvyšší kvalitou brusu,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil, který spolu se svou ženou Ester Engelovou vytváří originální šperky pod značkou Esterstyl.

Pozor na falsifikáty
Přírodní safíry se často pro zvýraznění barev žíhají (až 90 % kamenů). To se obvykle provádí ohřevem na teplotu 1 800 °C po dobu několika hodin. Tento proces doladění barvy kamene gemologové tolerují (gemologické laboratoře se zaměřují na identifikaci a certifikaci drahých a šperkových kamenů). Oproti tomu chemické tepelné úpravy původní barvy nebo dokonce její zásadní změny se nepovažují za příliš profesionální… Odnepaměti jsou také safíry jedněmi z nejvíce falsifikovaných drahokamů. „Gemologické poznatky týkající se rozlišování safírů jsou velmi náročné, protože větší safíry stojí od tisíců po miliony korun a jejich napodobeniny a úpravy jsou někdy tak dokonalé, že mohou zmást i odborníky. Nejjistější volbou je proto nakupovat drahé safíry opatřené certifikátem o pravosti a původu kamene z gemologických laboratoří. A pokud se rozhodnete pořídit si šperk se safírem, zajděte určitě do renomovaného a důvěryhodného klenotnictví a vždy vyžadujte certifikát o původu drahokamu,“ doporučuje Marek Odstrčil.

Hitem jsou barevné safíry z Madagaskaru
Safíry se odedávna nacházejí na Srí Lance (dříve Cejlon), ovšem stále populárnější jsou i další oblasti – především Madagaskar, Thajsko nebo Austrálie. „Už několik let sledujeme stoupající zájem o šperky s barevnými safíry, především o prsteny a přívěsky. Modrá je stále oblíbená, ale velmi populární jsou například růžové kameny. Osobně mám slabost pro třpytivé safíry pastelových barev, které se těží na Madagaskaru. Jejich duhové odstíny totiž nabízejí úžasné výtvarné možnosti při výrobě individuálních šperků na zakázku. Motivují mě k lehčímu, jednoduššímu, svěžímu a hravému designu,“ vysvětluje zlatnice a výtvarnice Ester Engelová a vzpomíná, jak dlouho hledali s manželem vhodného dodavatele barevných safírů, protože potřebovali do autorských šperků i drobné kameny v naprosto perfektním brusu. „Nakonec jsme ho našli a se safíry od něj jsme velmi spokojeni. Kupuje je od místních domorodců na Madagaskaru, kteří je sami těží, a nechává si je perfektně vybrousit na Srí Lance. Tyto safíry jsou tepelně neupravované a mají dokonalý brus rose cut (tzn. větší hloubku brusu vespod kamene kvůli barvě), takže můžeme maximálně využít jejich přirozenou barvu a třpyt,“ popisuje Ester Engelová s tím, že nejdražší kámen, který si kdy nechali přivézt, byl právě barevný safír ze Srí Lanky za 350 tisíc Kč, který pak zpracovávali do dámského platinového prstenu.

Nejznámější safír se nazývá Hvězda Indie a má 536 karátů. Byl objeven před třemi sty lety na Srí Lance a finančník J. P. Morgan ho věnoval Americkému muzeu. Tento vzácný safír byl ale z muzea ukraden Jackem Murphym, u kterého byl ovšem za 2 měsíce nalezen, což tento drahokam ještě více proslavilo.

Značka Esterstyl vznikla v roce 2000 a dnes patří mezi žádané šperkařské firmy v Čechách. Tvoří ji dvojice zkušených zlatníků – manželé Ester Engelová a Marek Odstrčil. Marek perfektně ovládá spojení klasických klenotnických technik s nejmodernějšími technologiemi a Ester svými kreativními návrhy dodává šperkům jedinečnost, typickou pro značku Esterstyl. V jejich tvorbě převažuje jednoduchá elegance, která vytváří nadčasové šperky. Pracují výhradně s přírodními kameny a před lety byli první, kdo u nás začal vyrábět šperky z platiny.

Foto: www.esterstyl.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.