Známe vítěze festivalu Serial Killer 2019

Druhý ročník televizního festivalu Serial Killer, který se zaměřuje na kvalitní evropskou seriálovou tvorbu, už zná své vítěze.

Cenu za nejlepší televizní seriál střední a východní Evropy získal od mezinárodní poroty v konkurenci dalších 6 snímků ruský seriál Zatemnění (Black Out), který vypráví příběh sovětského veterána z války z Afghánistánu a zprostředkovává divákovi mrazivý pohled na emotivně vykreslený začátek 90. let.

Čestné uznání získalo vizuálně vytříbené špionážní drama z období pádu totalitního režimu Bez vědomí z produkce HBO, který diváci uvidí v televizi symbolicky 17. listopadu.

Cenu za nejlepší webseriál střední a východní Evropy si letos odnesl projekt televize Mall.tv #martyisdead, temný příběh o kyberšikaně natočený na základě skutečných událostí. Tento seriál mohou diváci vidět na Mall.tv už 20. října. Série bude také, díky francouzskému porotci a největšímu světovému odborníkovi na webseriály Joëlu Bassagetovi, prezentována za 14 dní na největším televizním trhu MIPCOM v Cannes.

Loňského vítěze, chorvatské drama Strážce hradu, koupila do vysílání díky festivalu švédská televize SVT a rozjednávají se i další uváděné tituly. O letošního vítěze už teď potvrdil zájem portugalský šéf dramatické tvorby José Fragoso, který se festivalu také zúčastnil.

Program pro televizní profesionály, který se konal ve dnech 25. až 27. 9., letos na festivalu navštívily i další evropské televizní osobnosti v čele s Ivarem Køhnem, šéfdramaturgem norské televize NRK, jedné z nejprogresivnějších a celosvětově úspěšných televizí. Do Brna přijela vedle ředitelů evropské dramatiky i další významná jména, jako například výkonná ředitelka známého skandinávského filmového a televizního fondu Nordisk, nebo nová šéfka televizní sekce na prestižním Berlinale Drama Series Days, která jako členka poroty vyjádřila společně s dalšími zahraničními tvůrci přesvědčení, že festival má velký potenciál a do několika let se může stát významným hráčem na poli evropského televizního průmyslu. Program, kde se mimo jiné prezentovaly také připravované seriálové tituly pro rok 2020, navštívilo letos dohromady 250 televizních profesionálů z celé Evropy.

Festival v rámci tohoto programu také poprvé udělil novou cenu nazvanou Progressive Killer, což je ocenění pro pokrokovou osobnost televizní tvorby s vlastní vizí a celoevropským přesahem. Nad cenou převzal záštitu časopis Forbes, ve čtvrtek 26. září se laureátem ceny stal producent Tomáš Hrubý, producent dvou výjimečných českých seriálových titulů z produkce HBO – Pustiny a Hořícího keře.

Serial Killer uvedl více než 40 projekcí a velké množství doprovodného programu pro zhruba 10 tisíc návštěvníků. V neděli 29. září končí.

Zdroj: Seriál Killer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.