Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Oslavte ve zdraví Světový den mytí rukou

Umývání rukou je jednou z nejpodstatnějších činností, která dokáže organismus udržet ve zdraví a vyhnout se velmi nepříjemným nemocem. Zejména u malých dětí je důležité osvojit si správné hygienické návyky co nejdřív. Bohužel ne vždy tomu tak je. O nápravu se už 6. rokem snaží projekt Domestos pro školy, který si vzal na starost edukaci žáků mateřských škol a základních škol. Děti ale potřebují především kladný příklad z domova. Připomeňme si proto poctivou hygienu 15. října na Světový den mytí rukou.

(Čistou) Ruku na srdce. Dodržujete poctivě hygienu? Myjete si ruce pokaždé, když použijete záchod, vystoupíte z MHD nebo se pomazlíte s domácím mazlíčkem? Jestliže zní vaše odpověď ne, tak byste se možná měli zamyslet nad tím, jestli nezměnit svůj přístup. Hygiena, zejména ta „podchodová“ je důležitá hlavně pro malé děti. Je třeba je naučit základním hygienickým návykům. Děti by měly mít svůj vzor, a kdo jiný by ho měl zastoupit než důslední rodiče? Je podstatné začít u sebe a na hygienu myslet. Návyk na tuto činnost totiž začíná hlavně doma.

Jak na to?
Mytí rukou není žádná věda. Chce to hlavně poctivost a trpělivost!
1. Nikdy nezapomeňte na mýdlo.
2. Po příchodu k umyvadlu si pořádně namydlete ruce.
3. Pravou dlaň třete přes levý hřbet ruky s propletenými prsty a obráceně.
4. Důkladně omyjte oba palce.
5. Nezapomeňte na kůži mezi prsty, horní oblast ruky, oblast nehtů a zápěstí.
6. Mydlete ruce dlaň o dlaň s propletenými prsty
7. Pomocí konců prstů umyjte dlaně
8. Ruce opláchněte vodou.
9. A usušte.

Foto: Shutterstock

 

Myslete na to, že umývání rukou je jednou z nejpodstatnějších činností, která dokáže váš organismus udržet ve zdraví a vyhnout se velmi nepříjemným nemocem, jako jsou například žloutenka, salmonela, úplavice, opary, plísně nebo zvířecí nemoci – toxoplazmóza či listerióza.

Hygiena nejenom doma, ale i ve škole
Ve škole se děti mohou v oblasti hygieny také něčemu přiučit díky projektu Domestos pro školy, který těm nejmenším přináší osvětu a motivuje je k tomu, aby se poctivě umývali a starali se o své zdraví. Tento projekt za dobu svého šestiletého působení věnoval na rekonstrukce záchodků přes 8 milionů korun a umožnil tak zrekonstruovat toalety v 75 školách. Během uplynulých pěti ročníků pomohl změnit přístup k toaletám už 380 tisícům dětí a 12 tisícům z nich umožnil navštěvovat zrekonstruované školní toalety. Celkem se do komunity vytvořené okolo projektu zapojilo 220 tisíc rodin a v České republice s projektem začalo spolupracovat 36 % škol a školek.

Co brání poctivému mytí?
1. Na veřejných záchodcích, na nádražích nebo na benzínkách se nikdo nechce zdržovat zbytečně dlouho. Zejména kvůli zápachu a obecně nevábnému prostředí. Mnoho lidí proto hygienu odflákne. Buď si ruce neumyjí vůbec, nebo jen vodou.
2. Člověk je tvor od přírody líný a jeden pohyb navíc při použití mýdla je pro některé příliš namáhavý a zabere moc času. Proto se ruce mýdla vůbec nedotknou a ve většině případů přijde na řadu jen voda.

 Zdroj: Domestos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *