Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy. Začíná 14. ročník projektu L’ORÉAL-UNESCO Pro ženy ve vědě!

Společnost L’Oréal a mezinárodní organizace UNESCO již více než dvacet let podporují mladé a talentované vědkyně po celém světě. V České republice nyní začíná čtrnáctý ročník projektu L’ORÉAL-UNESCO Pro ženy ve vědě. Tři nadané vědkyně získají finanční odměnu v celkové výši 600 000 Kč, kterou mohou použít na dosažení svých cílů v profesním nebo v soukromém životě. Přihlašovat své projekty mohou od 1. prosince 2019 do 28. února 2020 na webové stránce www.prozenyvevede.cz.

Hlavním posláním tohoto projektu je podpořit mladé vědkyně již na počátku jejich kariéry, kdy teprve sbírají zkušenosti a případné počáteční neúspěchy je mohou odradit od dalšího úsilí v odborné činnosti. V České republice byl program poprvé představen v roce 2006 a od té doby ocenil již 35 nadaných vědkyň. Společnost L´Oréal by tímto způsobem ráda motivovala další generace mladých dívek, které zatím třeba jen uvažují o vědecké kariéře, a jejichž nadání naše země potřebuje,“ uvedl Tomáš Hruška, generální ředitel L’Oréal Česká republika.

Vědkyně musí splnit pouze dvě základní kritéria, aby se mohly do projektu přihlásit:

  • věk do 40 let (dovršení 40. roku života do října 2020, včetně),
  • dosažení titulu Ph.D. z oblasti věd o živé přírodě a chemických věd (jako jsou biologie, biochemie, biofyzika, genetika apod.) či věd o neživé přírodě (matematika, chemie, informační vědy, technologie atd.).

Podmínkou registrace je kompletní vyplnění a zaslání elektronické přihlášky, zveřejněné na webové stránce www.prozenyvevede.cz v termínu od 1. 12. 2019 do 28. 2. 2020. Poté odborná porota, složená ze zástupců Akademie věd ČR, vybere z přihlášek několik nominovaných, ze kterých určí finalistky postupující do 2. kola. Tyto vybrané vědkyně svůj projekt osobně představí porotě složené z partnerů projektu L’ORÉAL-UNESCO Pro ženy ve vědě (AV ČR, Česká komise pro UNESCO). Na základě ústních prezentací budou vybrány tři vítězky, přičemž každá z nich si odnese odměnu ve výši 200 000 Kč. Slavnostní vyhlášení proběhne v červnu 2020 v prostorách Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze.

Předchozí rok laureátky, RNDr. Hedvika Kadlecová, Ph.D., PharmDr. Jana Žďárová Karasová, Ph.D., a Ing. Silvie Rimpelová, Ph.D., zaujaly vítěznými projekty z oblasti kvantové fyziky, toxikologie a mikrobiologie. 

O projektu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě ve světě
Projekt L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě byl založen v Paříži v roce 1998 za účelem podpory žen – vědkyň. Hlavním cílem programu je oceňovat úspěchy dvou skupin vědkyň – již etablované vědkyně a vliv jejich odborné činnosti na současnou kariéru, a zároveň podporovat mladé vědkyně, stojící na počátku své vědecké kariéry. Program se postupem času dostal do mnoha zemí světa a ocenil více než 3 200 žen ze 117 zemí. V roce 2009 získaly dvě laureátky L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě Nobelovu cenu – Elisabeth Blackburn v oboru medicína a Ada Yonath v oboru chemie.

L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v České republice
V České republice byl projekt uveden v roce 2006 ve spolupráci s Akademií věd České republiky a Českou komisí pro UNESCO. Od zahájení projektu si 35 nadaných českých vědkyň rozdělilo 8 milionů korun. Projekt L´ORÉAL-UNESCO Pro ženy ve vědě získal zlaté ocenění v cenách Top Odpovědná firma (2016), kategorie Prospěšný projekt a v SDG´s cenách 2019, pořádané Asociací společenské odpovědnosti, se projekt umístil mezi finalisty (TOP 5) v kategorii Rovnost mužů a žen.

O společnosti L’Oréal
Společnost L’Oréal zůstává již více než 100 let oddána kráse. Jedinečné mezinárodní portfolio skupiny L’Oréal obsahuje 36 různých značek, které se navzájem doplňují. V roce 2018 společnost vykázala obrat ve výši 26,9 mld. Euro a celosvětově zaměstnává na 86 000 lidí. Jako přední světová kosmetická společnost je L’Oréal se svými produkty zastoupena ve všech distribučních sítích: na spotřebitelském trhu, v obchodních domech, lékárnách a drogeriích, kadeřnictvích, cestovním maloobchodě i značkových maloobchodních a internetových prodejnách. Strategie společnosti L’Oréal je založena na výzkumu a vývoji. Specializovaný tým 3 993 výzkumných pracovníků v centrech na celém světě plní svou prací kosmetická přání žen. Závazek udržitelnosti společnosti L’Oréal pro rok 2020 v podobě programu „Sdílet krásu se všemi“ vytyčil ambiciózní cíle pro udržitelný rozvoj napříč hodnotovým systémem celé skupiny.

Zdroj: www.prozenyvevede.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.