Cheesecake tak, jak ho neznáte

Věděli jste, že cheesecake nepochází z New Yorku, tak jak si většina jeho milovníků myslí? Jeho pravé kořeny najdete až ve starověkém Řecku. Teprve odsud absolvoval cestu kolem světa, a to doslova. Pojďme se na jeho putování podívat a nahlédnout pod pokličku různým způsobům jeho přípravy.

Tento sladký dezert Řekové považovali za velký zdroj energie, proto se podával při sportovních výkonech. Později ho převzali Římané, kteří ho začali konzumovat v horké variantě. Kolem roku 545 byla vytištěna první kuchařka, která se o dortu zmiňovala. Až v 18. století se začal přibližovat podobě, v jaké ho známe dnes. V Americe, kam se dostal díky Evropanům, zažil obrovský boom. V roce 1900 byl Cheesecake k dostání snad v každé restauraci. Jeho hlavní ingrediencí byl sýr Philadelphia.

Z Ameriky se nám vrátil do Evropy, kde začaly experimenty s jeho variantami. Italové si oblíbili sýr Riccota, Řekové sýr Mizithra nebo Feta a Němci tvaroh. Japonci dokonce použili kukuřičný škrob a vaječné bílky. Existuje ale mnoho základních surovin, z kterých lze cheesecake připravit, např. zakysaná smetana. A stejně tak příchutí, které mu dát, např. Oreo sušenky, karamel, burákové máslo, lesní ovoce atd.

Tip šéfkuchaře sítě bistro kaváren Mondieu Jozefa Schmidta: „Naprosto bezkonkurenční je cheesecake s měkkým kozím sýrem bez plísně. To prostě musíte vyzkoušet a ochutnat.“

Recept na cheesecake s kozím sýrem 
Suroviny na korpus:
175 g sušenek Bebe Opávia
500 g másla

Suroviny na krém:
250 g zakysané smetany
500 g tvarohu
250 g mascarpone
500 g sýru Philadelphia (lze nahradit jiným druhem měkkého sýru)
400 g kozího sýru
2 ks vajíček
200 g cukr krupice
20 g vanilkového cukru
50 g hladké mouky

Tip šéfkuchaře Mondieu:
„Vybírejte z jemných kozích sýrů. Výsledek bude krémovější.“

Korpus:
Rozmixujeme sušenky a smícháme je s rozpuštěným máslem. Prsty nebo lžící vtlačíme vzniklou hmotu po celém dnu dortové formy.

Krém:
Asi 2 – 3 min šleháme vajíčka s vanilkovým a krupicovým cukrem a hladkou moukou, přidáme zakysanou smetanu, tvaroh, mascarpone, sýr Philadelphia a kozí sýr. Mícháme cca 5 min. Náplň rovnoměrně naneseme do dortové formy na vrstvu sušenek.

Pečení:
Cheesecake pečeme na 110 stupňů 1 hod., potom ztlumíme na 95 stupňů a pečeme ještě dalších 50 min. Hotový cheesecake necháme zatuhnout v chladu a až poté podáváme.

A jestli patříte mezi ty, kteří si na zákusek raději zajdou do cukrárny, nebo chcete verzi s kozím sýrem prostě nejprve vyzkoušet, můžete tak učinit v restauraci Mondieu, která se nachází v OC Westfield na adrese Roztylská 2321/19, Praha.

Zdroj a foto: Restaurace Mondieu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.