Zářivý úsměv? Stačí dobrý kartáček, kvalitní zubní pasta a selský rozum!

Krásný úsměv a dokonale bílé zuby by chtěla mít snad každá žena (mnohdy i spousta mužů). Jak toho ale docílit, aby naše zuby netrpěly a při pohledu do peněženky nám nebylo do breku? Stačí dobře vybraný zubní kartáček, kvalitní zubní pasta a také, jak se lidově říká, selský rozum. Ne nadarmo pak slýcháme, že prevence a dobrý úsudek se nám opravdu vyplatí. Jak toho tedy docílit a zářivý úsměv opravdu mít?

Je několik věcí, kterými svým zubům uděláte radost a několik věci, díky kterým zuby budou trpět, nebo přinejmenším jejich bělost a zářivost. A tak se hned zkraje dostáváme k onomu zmíněnému selskému rozumu. Pokud se jej naučíte používat a potlačíte tu obrovskou touhu po rychle získaném hollywoodském úsměvu, vaše zuby ochráníte před rizikem a svého snu se zcela jistě dočkáte. V případě, že byste s touhou po bílém chrupu vedli marný boj a na selský rozum zapomněli, časem stejně dojdete k tomu, že zapomínat se určitě nevyplácí.

Jak správně a šetrně docílit bělejších zubů
Jaká jsou základní pravidla, podle kterých docílíte bělejšího úsměvu? Správný výběr zubního kartáčku a zubní pasty vám vaši snahu zcela jistě ulehčí. Pravidelná ústní hygiena, čištění zubů alespoň dvakrát denně, použití dentální nitě nebo mezizubního kartáčku dodají vašim zubům svěžest, a předejdete tak možným nepříjemným návštěvám zubaře. Tyto základní návyky pak můžete podpořit ještě důkladnější péčí, která vám pomůže k získání vytouženého zářivého úsměvu.

Dobře si vyberte zubní kartáček. Základním krokem na cestě k zářivému úsměvu je totiž odstranění zubního plaku. Tvorba plaku patří mezi největší nepřítele našich zubů, právě kvůli nim se zuby zabarvují a ztrácejí bílou barvu. Plak ale odstraníte pouze mechanicky, takže jsou správný výběr vhodného kartáčku a technika čištění stěžejní. Ke splnění snu o zdravých bílých zubech je dnes ideální volbou chytrý elektrický zubní kartáček.

Vybírat můžete z mnoha typů, například kartáček Oral-B Genius X vám nabízí hned několik zlepšováků k dosažení bílého chrupu. Nejen, že díky umělé inteligenci potěší všechny nadšence moderních technologií, ale především s ním budete mít jistotu, že si své zuby čistíte správně. Oscilačně-rotačně-pulzační technologie, díky které kartáček provede cca 58 tisíc pohybů během jediného čištění, totiž rozpozná váš čisticí styl a každý den vás povede k lepším výsledkům. Pomocí svých snímačů vše vyhodnocuje v reálném čase a ve speciální aplikaci na vašem smartphonu vybarvuje správně vyčištěné zuby bílou barvou.

A bílá barva je to, oč tu běží. Nestačí nám pouze na displeji našeho telefonu, rádi bychom ji viděli i při pohledu do zrcadla. Ke kartáčku je možné vybírat hned z několika hlavic. Jedna z nich je pak přímo určená a speciálně upravená pro bělení zubů. Hlavici můžete navíc podpořit výběrem bělícího režimu čištění, který kartáček má.

Tipy dentální hygienistky Jany Norkin:

  • Za vše, co kazí zářivý úsměv a zdravé zuby mohou bakterie plaku. Nejdůležitější krok k jejich odstranění je správná technika čištění. Mechanická práce vláken zubních kartáčku na povrchu skloviny, kde se bakterie usazují a schovávají. Ta místa jsou tři. Mezizubní prostor, zubní krček a dna kousacích ploch. K tomu, abyste se techniku naučili dobře je nutný trénink, ve výsledku naši pacienti tráví učením správné techniky klidně i půlhodinu denně. V současné době máme možnost zvolit výrazně rychlejší a dokonce účinnější cestu a tou je elektrický zubní kartáček. V dlouhodobých statistikách vyhrává technologie 3D od Oral-B, zubního kartáčku s malou kulatou hlavou, kdy kartáček zároveň hlídá senzorem tlak a tím brání možnému poškození měkkých tkání kolem zubu. Není nutné se s tímto kartáčkem zdlouhavě učit techniku, protože všechny pohyby dělá kartáček za vás a to několikanásobně rychleji než byste zvládli sami. Výsledkem je dokonale čistý a hladký povrch zubů, jakého s manuálním kartáčkem dosáhnout nelze.
  • Pokud si zvolíte vhodnou zubní pastu určenou k boji proti bakteriím, pak je třeba zvolit také správný kartáček, který zajistí, aby pasta dostatečně účinkovala. Oscilačně-rotačně-pulzační kartáček Oral-B Genius X, který čistí každý zub zvlášť, se o působení pasty bez problému postará.
  • Zdravé dásně nad bakteriemi obvykle zvítězí. Proto je vhodné doplnit čištění i o masáže dásní. Buď si pořídíte pomůcky navíc a budete je střídat v každém čištění, nebo s vhodným elektrickým kartáčkem jednoduše přepnete režim a pomůžete regenerovat dásně rovnou. Dásně se stáhnou k zubům, pevně je obepnou a bakterie ztratí prostor pro usazování kolem krčků.

Nezapomeňte na kvalitní zubní pastu
K dobrému kartáčku patří dobrá zubní pasta. Na trhu je dostupná celá řada bělicích zubních past nebo třeba i pudrů. Buďte ale obezřetní, ne všechny jsou pro vaše zuby tou správnou volbou. Je třeba myslet na to, jaké vaše zuby skutečně jsou. Dejte pozor, pokud máte zuby citlivé, krvácejí vám dásně nebo se vám v ústech třeba tvoří afty. V takovém případě je výběr, ať už bělicí nebo běžné zubní pasty, o to důležitější. Je dobré se o jejím výběru poradit s odborníkem. Zubům uděláte službu, pokud se vyhnete abrazivním zubním pastám, ty se nedoporučují, neboť mohou způsobovat recese dásní nebo obroušení zubních struktur.

Vybírat můžete také na první pohled z poměrně netradičních zubních past, ať už díky své barvě nebo třeba složení. K dostání jsou pasty se zlatem, s extraktem z diamantu nebo třeba z černého uhlí.

Ve zkratce: Z čeho zuby žloutnou?
Většina z nás se narodila s bílými zuby, ale i tak existují různé odstíny bílé, které se věkem mění od žluté až třeba po šedou. Barva skloviny je do značné míry geneticky podmíněná, takže i v případě chemického bělení dosáhnete jen toho odstínu, který vám byl dán do vínku. Zatímco žlutý odstín nemusí být známkou špatného orálního zdraví, žluté skvrny jsou zpravidla způsobené špatnými hygienickými návyky. Myslete na to, že špatná ústní hygiena skutečně hraje velkou roli v barvě vašich zubů. Je třeba dodržovat základní návyky jako je pravidelné čištění zubů, čistit si mezizubní prostory a vyplachovat ústa ústní vodou. Poškození zubní skloviny, zuby žloutnou s věkem, protože sklovina se časem oslabuje a odhaluje dentin, což je tmavší látka, která tvoří většinu zubu. Předejít poškození skloviny je možné tím, že se naučíte všechny kyselé nápoje pít brčkem. Potraviny a nápoje, ve sklovině jsou miniaturní štěrbiny, které mohou zachycovat malé kousky jídla a nápojů. Káva, víno, čaj a tmavé bobuloviny obsahují vysoké množství taninu, chromogenu a kyselin – látek, které se vážou na zubní sklovinu a způsobují tak změnu její barvy. Snažte se tyto potraviny omezit, případně pak dodržovat již zmíněná základní pravidla. Kouření nebo žvýkací tabák, tabák obsahuje nikotin a dehet, které se drží na zubní sklovině a také způsobí změnu její barvy. Zároveň způsobují i výrazné povrchové skvrny. Pokud přestanete s kouřením, zlepší se vaše celkové zdraví i vzhled vašich zubů. O svěžím dechu ani nemluvě.

Co určitě ne!
K bělení zubů rozhodně nepoužívejte citron ani ocet. Citronová šťáva rozleptá sklovinu zubů a ty se stanou velmi citlivými, sklovina bude křehká a náchylná k poškození. Pokud byste citron používali pravidelně, zubní sklovinu si můžete poškodit trvale. Obdobnou neplechu vám pravděpodobně vytvoří také ocet nebo kombinace s jedlou sodou. Povrch zubů bude sice krásně bílý, ale i v tomto případě se stává náchylnějším k tvorbě kazu, k prasknutí a v neposlední řadě i k jeho ulomení.

Kvalitní a pravidelná ústní péče, správně zvolený zubní kartáček spolu se zubní pastou a prosté selské myšlení. Věříme, že kombinací těchto věcí se i vám podaří na své tváři vykouzlit krásný a zářivý úsměv. Držíme palce 🙂

Foto: OralB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.