Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Věčné koukání do mobilu škodí krční páteři

Chůze se svěšenou hlavou a neustálé pročítání sms a informací v mobilu dávají krční páteři zabrat víc, než si myslíme. Odborníci proto radí – strčte telefon do kapsy nebo do tašky a dívejte se hezky zpříma před sebe. Vaše krční páteř vám poděkuje.

„Často říkám svým klientům: dívejte se do budoucnosti, nehledejte nic na zemi. To v překladu znamená – hleďte dopředu ve výši svých očí a nesklánějte hlavu dolů. Lidská páteř je totiž stavěná tak, že hlava má „sedět“ mezi rameny. V této poloze je z fyzikálního hlediska kladena na krční páteř minimální zátěž. Když je ale hlava v předklonu, představuje to pro krční páteř takovou zátěž, jako byste měli hlavu o 5 až 7 kg těžší. A to je velká váha! Z tohoto pohledu jsou mobily a tablety pro mladou generaci obrovským zdravotním rizikem. Například chůze s předkloněnou hlavou může často stát za bolestmi hlavy a vznikem migrén,“ říká Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než 30letou praxí, která je specialistkou na novou cvičební metodu Fit Pain Free. Právě ta je velmi účinná například při bolestech zad, zatuhnutí kloubů, namožení svalů a podobných potížích pohybového aparátu.

Podle Hany Toufarové to samozřejmě neznamená „zahodit“ mobily, ale třeba jen zvyknout si při jejich používání zvednout ruce o trochu výš. Narovnat se a ulevit krční páteři. Hned se nám prý bude lépe dýchat a ze světa okolo sebe uvidíme mnohem víc.

Proč je pro uvolnění krční páteře ideální cvik Counter Stretch?
„Při provádění tohoto cviku v předklonu visí hlava volně dolů a gravitace tak pomáhá uvolňovat krční páteř. Ta je tak „vytahovaná, prodlužuje se“ – a i když se jedná o setiny milimetru, má to pro naši páteř velký význam. Při vzpřimování jde u tohoto cviku hlava nahoru jako první, tedy přes záklon, což je vlastně kompenzace mnoha „nezdravých poloh hlavy“ během dne, především neustálého předklonu, když se díváme do mobilu nebo vytahujeme hlavu směrem k obrazovce notebooku,“ vysvětluje Hana Toufarová.

Counter Stretch
Základní pozice:
Stoupněte si ke stolu (židli) a opřete se dlaněmi tak, abyste měli při předklonu paže ve výši ramen. Také dlaně jsou opřené v šíři ramen. Kyčle, kolena a chodidla držte v jedné linii, chodidla směřují dopředu.

Provedení cviku:

  1. Překlopte pánev dopředu, zapojte flexory kyčle. Zatněte svaly na stehnech.
  2. Ramena stáhněte směrem dolů k pasu, lopatky k sobě a dolů.
  3. Uvolněte se v ramenou, spusťte je co nejníže.
  4. Po 10 sekundách pozvolna spusťte ruce dolů a v hlubokém předklonu vydržte asi 10 s.
  5. Pak dejte ruce v bok, palce směrem k páteři a co nejvíce k sobě.
  6. Lokty zatlačte směrem k sobě a s nádechem se vzpřimte. Snažte se při vzpřimování prohnout v zádech, přičemž hlava jde jako první. Cvik opakujte 5x.

Tip pro nadcházející zimu: Dej tomu tři minuty denně a zbav se bolestí!
Dej tomu tři minuty denně. Tak se jmenuje nová kampaň, kterou právě spouštějí zástupkyně cvičební metody Fit Pain Free. Pro zájemce připravily videa, v nichž najdou vždy tři jednoduché cviky, jejichž provedení zabere právě tři minuty. „I s minimem času a námahy si tak lidé mohou za tři týdny zlepšit kondici a naučit se předcházet bolestem, zejména zad, jichž v tomto ročním období přibývá,“ říká Hana Toufarová, zkušená cvičitelka metody Fit Pain Free. Zapojit se je přitom jednoduché – na www.rucevtyl.cz stačí zadat váš e-mail a na ten pak zdarma přijde video obsahující tři cviky. Za tři týdny dorazí ještě i druhé. Po dalších třech týdnech se pak můžete rozhodnout, zda budete chtít navázat cviky vyšší obtížnosti.

Skupinové lekce i individuální konzultace
S metodou Fit Pain Free dnes Hana Toufarová se svým týmem seznamuje další lektory i zájemce o toto cvičení, které v současnosti probíhá po celé České republice. Pokud vás metoda zajímá, můžete se vydat na školení, nebo se dokonce sami stát lektory. Jestliže toužíte po individuálním přístupu, můžete si objednat individuální konzultaci, kdy lektorka přijde k vám domů, provede vstupní diagnózu, zanese ji do vaší osobní karty a pak vám vybere cviky přímo na míru. A nemusíte se bát, že nebudete vědět, jak správně cvičit. Metoda Fit Pain Free je unikátní v tom, že si s sebou odnesete vytištěný přesný zásobník cviků, které máte provádět – s fotkami a návodem, jak přesně je dělat, kolikrát a jak dlouho cvičit. Zkrátka detailní a návodný cvičební plán.

Zdroj a foto: www.fitpainfree.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *