Dirigent Robert Kružík v debutu se Slovenskou filharmonií

Dva různé programy ve dvou dnech – to je výzva, kterou se rozhodl přijmout mladý český dirigent Robert Kružík. Slovenskou filharmonii bude řídit na pozvání jejího dramaturga Juraje Bubnáše. Koncerty proběhnou 19. a 20. února v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě.

„Tohoto talentovaného dirigenta jsem měl v hledáčku již několik let“, řekl k debutu dramaturg Bubnáš. „Spolupráce se urychlila koncem minulého roku, kdy jsme potřebovali ze dne na den získat záskok za původního dirigenta a Robert byl shodou okolností k dispozici“, dodal Bubnáš.

Oba večery nabídnou špičková díla světové klasiky, mimo jiné klavírní koncert č. 2 c moll op. 18 Sergeje Rachmaninova nebo Symfonii č. 6 d moll op. 104 Jeana Sibeliuse.

Jeden z nejmladších českých dirigentů si vydobyl skvělé renomé jako stálý hostující dirigent Filharmonie Brno, s kterou připravuje do konce této sezóny 2 abonentní koncerty s podtituly Kdo je na světě nejmocnější a Ptáci, sestavené z děl L. Janáčka, B. Martinů, F. Mendelssohna-Bartholdyho a dalších. Již čtyři roky je též stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, kde se podílel na inscenacích oper Maria di Rohan G. Donizettiho, Carmen, Hubička, Hry o Marii, Čert a Káča a dalších. Nastudoval a řídil Rossiniho operu Hrabě Ory, Čajkovského Pikovou dámu a Smetanovu Libuši, která zazněla ke 100. výročí založení Československé republiky. V letošní sezóně uvedl se skvělými ohlasy slavnou operu Růžový kavalír R. Strausse, ve které ztvárnila jednu z hlavních rolí držitelka dvou cen Thálie Jana Šrejma Kačírková.

Mimo operní jeviště spolupracuje s mnoha prestižními českými orchestry a s předními sólisty. V příští sezóně připravuje mimo jiné nové nastudování E. Oněgina v Národním divadle Brno, Jenůfa L. Janáčka v koprodukci s Covent Garden, koncerty se symfonickými orchestry ve Zlíně, Olomouci, Pardubicích a dalšími.

Dne 22. května ho čeká další debut v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Kompletní program obou večerů najdete na www.filharomia.sk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.