Komunity pomáhají Čechům s tématy, o kterých se nemluví

Lidé se obecně neradi svěřují s tím, co je trápí a mnohdy se pak s problémy potýkají samy. Není ale na škodu nechat se inspirovat příběhy těch, kdo už si něčím podobným prošly. Od toho tu jsou například zajímavé Facebookové komunity, které poskytují podporu ať už v případě podnikatelského neúspěchu, rodičovské dovolené, rakoviny, či s tím, co s sebou může přinášet staří. A jaké inspirativní komunity máme v České republice?

Neúspěch se nerovná selhání
Ve společnosti se o neúspěchu moc nemluví. V magazínech se k nám už dostanou jen rozhovory s těmi, kteří to “někam dotáhli”. Ať už je to podnikání s dorty, technikou nebo třeba posílám balíků. Může se zdát, že bylo snadné se vypracovat, a k tomu ještě získat doktorát a vychovat děti. Není divu, že se pak mnohdy stáhneme do ulity a raději se moc se svými neúspěchy nesvěřujeme. To se rozhodl změnit inovativní podnikatel Tomáš Studeník, který motivaci rozdává lidem po hrstech. Ten říká: „Neúspěch je běžnou součástí života a většinu života člověk bojuje s neúspěchem a jde o to neztratit nadšení“. Podle jeho slov se totiž ve společnosti nepřipouští selhání, protože vždy, když musíme přiznat, že se nám nedaří, tak je to pro nás frustrující a depresivní zážitek. Právě Tomáš Studeník a komunita kolem FuckUp Nights Prague pomáhá Čechům skoncovat se strachem z neúspěchu. Pořádá workshopy, přednášky, dává inspirativní rozhovory, a do toho sepsal knihu velká kniha FUCKUPŮ, kde dal dohromady průšvihy osobností českého byznysu, kultury a života vůbec.

Mateřská dovolená v podání muže
Již nějakou dobu se ve společnosti trochu nejistě ozývají hlasy, že mateřská dovolená vlastně zase tak moc “dovolená” není. Tradiční pojetí rodiny, kde je žena doma s dítětem vyvrací Dominik Landsman, autor několika knih s názvem Deníček moderního fotra. Ten se jako novopečený otec ocitl na rodičovské dovolené s malým synkem doma, přičemž jeho žena nastoupila zpět do práce. Svoje zážitky sdílel skrze blog a Facebookovou stránku, kde se kolem něj brzy utvořila komunita tatínků a maminek na rodičovských dovolených, se kterými se dělí o každodenní strasti a radosti rodičů. S obrovskou dávkou nadsázky a jemu vlastnímu humoru poukazuje na to, že být otcem na rodičovské je normální, tedy pokud to přežijete. Jak se jednou vyjádřil: “Já jsem si myslel, že mateřská dovolená je pohodička, nohy nahoře a dítě řve, ale ono to tak úplně není. Je to spíš nevolnictví, ale dělám to rád.”

Prevence a boj se zákeřnou nemocí
Rakovina, ale i další život ohrožující nemoci jsou témata, kterým se lidé spíše snaží vyhnout. Když pak dojde na oblast prevence, lidé vlastně nevědí jak, a proč by samovyšetření měli provádět. Zlepšit tento stav má za cíl nezisková organizace Loono a její zakladatelka Kateřina Vacková, tehdy mladá studentka medicíny poslechla signály svého těla a zašla na vyšetření. „Začali jsme před více než pěti lety, po mojí vlastní zkušenosti s onkologickým onemocněním. To mě samozřejmě vyděsilo – nechtěla jsem, aby někdo musel přijít o život jenom proto, že třeba neví, jak se rakovina projevuje. Takže jsem začala tenkrát pořádat první workshopy a od té doby jsme vyrostli až tam kde jsme dnes,“ pokračuje. V současné době Loono organizuje workshopy a přednášky, účastní se festivalů, kde o prevenci školí širokou veřejnost. Formou, která lidi neděsí, ale ukazuje jim, jak je prevence v těchto případech důležitá, a že to není žádná věda.

Pomoc okrajovým skupinám
Každý z nás je originál. Ačkoliv je mnohdy jednodušší jít s proudem nebo moc “nevyčnívat”. Některé skupiny mají možná o něco těžší zapojit se do běžného života více než jiné. Komunity v Česku proto brojí proti nenávisti a diskriminaci lidí, kteří jsou někdy až na okraji společnosti. HateFree Culture a aktivity této komunity dokazuje mimo jiné i zkušenost Lukáše Houdka, koordinátora tohoto projektu: „Nejvíce se podpora naší komunity ukázala v situaci, kdy jsme se stali terčem nenávistného projevu, lidi to tak nějak probudilo a bez našeho přičinění svolali velkou demonstraci, kde bylo tuším několik tisíc lidí.“

Inspirativní a senzační senioři
Ve společnosti je obecně pohled na seniory spíše takový, že potřebují pomoc nebo litovat. Pro někoho to zase mohou bručouni, kteří chtějí zvedat důchody a vyhledávají akce v supermarketech. Měli bychom ale vzít v potaz, že jsou to často inspirativní lidé, které je potřeba zapojit do “života”. Tomu se snaží pomáhat Božena Jirků, ředitelka platformy SenSen (Senzační senioři). Díky klubům a aktivitám mají senioři možnost nejen předávat své zkušenosti dál, ale také získávat zážitky nové.

„Já jsem často zahanbená, když vidím tu komunitu, kterou se nám podařilo probudit, to je skutečně inspirace pro celou společnost,“ říká Božena Jirků. A jaké jsou její tipy, jak zůstat i v důchodovém věku aktivní? “O všechno se zajímat. Nenechávat si svoje znalosti a zkušenosti pro sebe, ale předávat je dál. Pomáhat druhým. Dělat to, co člověka baví. Je to bohužel ale také o zdraví – dokud je člověk zdravý, není starý. Ale máme v SenSenu i spoustu seniorů, kteří se i díky tomu, že se odmítli vzdát aktivního života, oblíbených činností a kontaktu s přáteli, s těžkou nemocí dokázali poprat,” říká tato inspirativní žena. Své aktivity a aktuální dění ze seniorských klubů sdílí SenSen také na své Facebookové stránce, a k tomu pořádá Cenu Senior roku. Tak koho nominujete vy?

Foto: Zleva Studeník, Houdek, Landsman, Vacková, Jirků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.