Vyfoťte Venuši jako profík! Šanci máte v březnu, nebo až v roce 2023!

24. března bude planeta Venuše nejdál od Slunce, a vy ji uvidíte jako nejjasnější bod na obloze. Udělejte si čas na pozorování oblohy a vyfoťte ji! Pět tipů, jak na to, pro vás připravil Martin Gembec z libereckého iQPLANETÁRIA. Využít při tom můžete třeba svůj chytrý telefon.

1. Fotografujte ve správnou dobu
Ideální pro fotografování noční oblohy jsou právě zimní měsíce. Slunce zapadá brzy a noci jsou delší a temnější než v létě. Krásné snímky hvězd získáte hlavně při jasné obloze. Ani mírná oblačnost ale není na škodu. Pokud se mraky pohybují pomalu, mohou dodat vaší fotografii zvláštní atmosféru.

2. Najděte místo bez světelného znečištění
Světelné znečištění se na snímcích projevuje jako zesvětlené oranžové pozadí. Nejvyšší koncentrace světelného smogu je ve městech. Jednoduše řečeno lampy přesvítí hvězdy. „Když použijete speciální filtr, můžete tím následky světelného znečištění zmírnit,“ radí Martin Gembec. Takže pokud opravdu chcete vidět na fotkách noční oblohu bez „zamlžení“, vyrazte třeba na hory, nebo někam do přírody dál od měst. Mezi nejideálnější místa u nás patří tmavá oblast na Jizerce, Kvilda na Šumavě nebo okolí Pancíře v Novohradských horách.

3. Nevíte, která hvězda je která? Pomůže vám mobilní aplikace
„Určitě si stáhněte aplikaci SkySafari. Najdete ji jak na App Storu, tak na Google Play. Namiřte mobil či tablet na oblohu, aktivujte v aplikaci kompas, a ihned se vám zobrazí souhvězdí, která právě pozorujete a jejich názvy. A nejen to – SkySafari umožňuje i „cestování časem“ – aplikace vám dokáže ukázat, jak hvězdná obloha na místě, kde právě stojíte, vypadala třeba před tisícem let,“ říká šéf libereckého planetária.

4. Usnadněte si práci se stativem a zrcadlovkou
Nebeské objekty je těžké vyfotit, protože je jejich světlo velmi slabé. Pro zachycení obrazu hvězd potřebujeme poměrně dlouhou dobu. Čím déle je závěrka fotoaparátu otevřená, tím více světla fotoaparát nastřádá a je možné zaznamenat i hvězdy se slabším svitem. Abyste nemuseli držet fotoaparát celou dobu v ruce, upevněte ho na stativ. Pokud můžete, použijte k focení oblohy zrcadlovku, přeci jenom fotí kvalitněji, než mobily nebo kompakty. To ale neznamená, že svým telefonem nemůžete také pořídit dobrý snímek. Stačí jej pouze o něco opřít, nastavit vysokou citlivost a expozici alespoň několik sekund.

5. Upravte si fotografii v počítači
Snímky nočního nebe je potřeba často počítačově „doladit“. Většina hvězd a planet totiž na obloze tolik nezáří (až na pár výjimek, např. Slunce a Měsíc). Kromě běžných úprav ve fotoeditorech například ve PhotoFiltru, Gimpu, Photoshopu se také neobejdete bez speciálních programů, kde se skládá více snímků do sebe, aby klesl šum a vylezly slabé objekty. Pokud si nevíte rady, více se dozvíte třeba na Astronomickém fóru.

Zdroj: IQLandia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.