Jak refinancovat nebo získat novou hypotéku, když je země v karanténě?

Složili jste rezervační zálohu na dům či byt a čeká vás v těchto dnech vyřizování hypotéky? Blíží se vám termín fixace a nemůžete příliš dlouho odkládat refinancování hypotéky? I v období celostátní karantény je možné vyřídit novou nebo refinancovat stávající hypotéku bez nutnosti osobní návštěvy pobočky banky nebo schůzky s hypotečním specialistou. Stačí využít dostupné moderní technologie a sjednat si úvěr na bydlení online.

Česko nyní bojuje s šířením nákazy nového koronaviru a nezbytným vládním opatřením se v zájmu ochrany zdraví musí po určitou dobu přizpůsobit každý z nás. V následujících dnech je nutné omezit osobní kontakt s ostatními lidmi a kde je to možné, začít naplno využívat možnosti moderních technologií. I když většina poboček bank zůstává otevřena, je rozumnější v současné situaci vyřizovat finanční záležitosti online. „Většinu služeb jako například běžné transakce, založení spořicího účtu nebo také sjednání pojištění, půjčky a hypotéky lze bezpečně vyřídit z domova přes internet. Využít k tomu lze jak internetové bankovnictví konkrétních bank, tak stránky nezávislých online zprostředkovatelů finančních produktů. Možností je celá řada a stačí je jen začít využívat,” uvádí Miroslav Majer, zakladatel prvního online sjednávače hypoték na českém trhu hyponamiru.cz. Lidé se nemusí obávat ani nedostupnosti finančních produktů či služeb. Miroslav Majer k tomu dodává: „Banky již v minulých dnech přijaly řadu opatření, která mají zabezpečit bezproblémový chod jednotlivých oddělení. V případě sjednávání nových nebo refinancování stávajících hypoték očekávám maximálně drobná zpoždění.“

Odkládat není potřeba ani probíhající jednání s realitní kanceláří, která zprostředkovává nákup či prodej nemovitosti. Většinu administrativních záležitostí lze totiž vyřídit pomocí e-mailu, telefonu, poštou nebo prostřednictvím kurýra. Jen v nejnutnějších případech je možné i osobní jednání s realitním makléřem. „V zájmu všech je ovšem potřeba dodržovat přísná preventivní opatření. Realitní kanceláře přijaly potřebná opatření a žádný z makléřů nesmí poskytovat služby v případě, kdy je nemocen nebo existuje podezření z onemocnění. Pokud máte roušku, pro jistotu ji při osobním jednání použijte,“ doporučuje Miroslav Majer.

Překážkou sjednání či refinancování hypotéky není ani dočasné omezení otevíracích hodin pro veřejnost například na katastrálních, městských či finančních úřadech nebo soudech. V práci pokračují také notáři. Se všemi úřady je možné komunikovat vzdáleně, tedy elektronicky, poštou nebo pomocí kurýra. Online je také možné platit veškeré správní poplatky spojené s nákupem nemovitosti i daň z nabytí nemovitých věcí. „V našem případě je sjednání či refinancování hypotéky online a lidé nemusí ani v době karantény chodit na katastr nemovitostí. Mohou využít buď dostupných online kanálů, nebo služeb našeho kurýra, který potřebné dokumenty na katastr doručí,” doplňuje Miroslav Majer.

Zdroj: hyponamiru.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.