17 plicních ventilátorů darem míří z Česka do Itálie

Sedmnáct plicních ventilátorů od českých výrobců a desítky tisíc roušek a dalších ochranných prostředků zamířilo darem z České republiky do Itálie, která je spolu se Španělskem nejhůře postižena současnou epidemií nemoci COVID-19. V rámci sbírky Pomoc pro Itálii se během dvou týdnu vybralo již přes jeden a čtvrt milionu korun.

Sbírku organizuje Hospitálský řád sv. Jana z Boha – Milosrdní bratři. Tuto neděli, coby součást sbírky, se od 20:00 koná online Koncert pro Itálii přenášený také TV Noe a Rádiem Proglas, na kterém bez nároku na honorář vystoupí Trio Bohémo. Dary lze zasílat na účet číslo 1341663309/0800 s variabilním symbolem 2020. Stav konta a další novinky je pravidelně zveřejňován na stránkách: www.milosrdni.cz

„V Česku teď svádíme těžký boj, aby se šíření koronaviru co nejvíce zpomalilo a ideálně zastavilo, ale nezapomínejme na to, že jsou země, kde je situace mnohem horší! Třeba v Itálii… nemocnice nezvládají nápor nemocných, zdravotníci jsou na hranici úplného vyčerpání a mnozí z nich jsou sami nakažení, trpí nedostatkem zdravotnického materiálu a přístrojů potřebných pro ošetřování nakažených, chybí plicní ventilátory a další,“ říká bratr Martin Macek, brněnský převor a rakouský definitor z řádu Milosrdných bratří. „Nákup ventilátorů a ochranných pomůcek jsme již zafinancovali z prostředků řádu. Sbírka nám pomáhá naše možnosti pomoci dále rozšířit. Velice děkuji všem, kteří se jejím prostřednictvím rozhodli pomoci,“ dodává bratr Martin.

Nákup zdravotnického materiálu a jeho dopravu od výrobců do Itálie zajišťuje Veronika Bulková, výkonná ředitelka Centra kardiovaskulární péče brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. „Ventilátory jsme zajistili u českých výrobců. V současné době jednám také o pořízení ventilátorů nově vyvinutých ČVUT. Ty v nejbližší době získají bezpečnostní certifikaci CE, a bude zapotřebí je technicky přizpůsobit standardům dané země, takže pracujeme na jejím zajištění i pro Itálii a Španělsko spolu s odborníky z ČVUT,“ říká Veronika Bulková.

Přístroje a ochranné prostředky pomáhají konkrétním zdravotnickým zařízením v severní Itálii a ve Španělsku. Pomoc míří zejména do Erby na sever Itálie nebo do nemocnice v Sankt Boi u španělské Barcelony. Logistika rozdělování pomoci se určuje dle komunikace přímo se zahraničními kolegy. Tak lze obdarovat lokality, které pomoc potřebují nejvíce.

Veronika Bulková je také ředitelkou společnosti MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodní centrum pro telemedicínu. Ta v reakci na epidemii začala zdarma na sém webu www.mdt.cz poskytovat online kardiologickou poradnu lidem, kterým se nyní zkomplikoval kontakt s jejich kardiologem. Atestovaní kardiologové MDT také nyní zdarma vyhodnotí online zaslaný zjednodušený záznam EKG z nositelné elektroniky, například z chytrých hodinek. Tuto službu měli u MDT zajištěnou zdarma jen všichni klienti Oborové zdravotní pojišťovny.

Zdroj a foto: www.milosrdni.cz, www.mdt.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.