Péče o parkinsoniky vyžaduje zhruba 106 800 Kč ročně #MezinarodniDenParkinsonovyChoroby

Péče o pacienta s Parkinsonovou chorobou vyžaduje roční náklady kolem 106 800 Kč. To je zhruba 3,5násobek nákladů na hypotetického průměrného pacienta. Výše výdajů na zdravotní péči se ovšem odvíjí i od vyššího věku pacientů s touto chorobou; samotné výdaje na péči související s Parkinsonovou chorobou u jednoho pacienta dosahují zhruba 24 000 Kč. V České republice touto chorobou trpí až 50 000 lidí. Dnes, tedy 11. dubna, si připomínáme Mezinárodní den Parkinsonovy choroby.
Nemoc poprvé popsal v roce 1817 anglický chirurg James Parkinson, který se narodil právě 11. dubna. Choroba zůstává neléčitelná, lze však potlačovat její příznaky. Zmírňovat projevy choroby pomáhá i intenzivní aerobní pohyb.
Průměrný věk, při kterém se choroba poprvé projeví, je 60 let. Ve velké míře tedy postihuje pacienty už v produktivním věku. Až u jedné desetiny pacientů se onemocnění poprvé projevilo už kolem 40 let.
Při Parkinsonově chorobě v mozku odumírají buňky produkující dopamin. Ten zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami, takže umožňuje koordinovat práci svalů. Lidé s touto chorobou mají problémy se zahájením pohybu, cítí omezený rozsah pohybu a neobratnost. K projevům patří třes, ztuhlost či potíže s udržením rovnováhy. Obvyklé je, že v průběhu dne je chvíli hybnost pacient lepší, chvíli horší. S motorickými problémy se často pojí i zhoršení psychického stavu a deprese.
Zdroj: OZP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.