Na jaře je zájem o početí potomka největší

Bující příroda a teplé počasí inspirují české páry k založení rodiny. Zájem o asistovanou reprodukci (IVF) podle lékařů každoročně v jarních měsících roste. Letošní plození pomocí IVF ale brzdí omezený provoz klinik kvůli epidemii koronaviru. Nával pacientů proto tento rok lékaři čekají především v září a říjnu.

„Jaro je pro mnoho lidí obdobím nových začátků, kdy si dělají plány na zbytek roku. Využívají proto duben, květen a červen k návštěvě klinik asistované reprodukce. Nyní fungujeme v omezeném režimu, zájem párů je ale i přesto obrovský. Telefon s žádostmi o objednání mi teď zvoní nepřetržitě,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic. Šance neplodných párů jsou však podle MUDr. Pavla Otevřela z brněnské kliniky Reprofit stejné bez ohledu na to, v jakém měsíci si pro pomoc lékařů přijdou – nejvhodnější roční období k početí neexistuje. „Lidé pro úspěšné zplození dítěte nepotřebují na rozdíl od některých savců speciální klima nebo teploty. Nemáme ani říji, při které bychom byli plodní pouze v určitou roční dobu. Tím, že má žena ovulaci každý měsíc, může otěhotnět kdykoli,“ vysvětluje MUDr. Otevřel.

V prvních třech měsících těhotenství ale hrozí vyšší riziko potratu a zejména ženy, které podstoupily IVF, mají obavu, aby o vytoužené dítě nepřišly. Je proto dobré zvolit takové období, kdy mohou více odpočívat. Ideální bývá právě květen nebo červen. „Pracovní i medicínský rok je rozdělený na dvě části. Odpočinkovými měsíci bývají zpravidla prosinec, leden a poté červenec a srpen. V létě už za sebou obvykle máme pylovou sezónu a zároveň je dostatek času do příchodu podzimních viróz a chřipek. Letos situaci samozřejmě komplikuje epidemie koronaviru,“ říká MUDr. Machač.

Zatímco pro začátek těhotenství jsou jarní a letní měsíce zpravidla vhodné, rodit v parném létě není nic příjemného. Mnoho žen podle lékařů plánuje těhotenství tak, aby jim poslední trimestr do horkých měsíců nevycházel. I při vyhledání odborné pomoci asistované reprodukce je ale třeba počítat s tím, že dítě nemusíme mít „hned“. „Přicházejí k nám páry, které mají o IVF zkreslené představy. Myslí si, že úspěšnost je 100 % a že otěhotní do měsíce. Tak tomu ale není. Zásadní je vždy odhalit důvod, proč pár nemůže dítě počít. Jakmile diagnózu stanovíme, jsme schopni například říct, že v rozsahu 3–6 měsíců otěhotní. Roli ovšem hraje jak diagnóza, tak věk páru,“ připomíná MUDr. Machač.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.