Jak vybrat kvalitní okna nejen do novostavby?

Možná jste si i vy s novými okny vytáhli Černého Petra. Jak se to může stát? Každý třetí zákazník totiž neví, kdo mu je ve skutečnosti zhotovil. Co s tím? Poradíme vám, jak se vyhnout problémům.

Pořízení nových oken je nemalým zásahem do našeho rodinného rozpočtu. Je proto zcela samozřejmé, že chceme koupit kvalitní výrobek, který nám vydrží celý život. Věnujeme mnoho času přemýšlení nad těmi správnými parametry, aby nám naše nová okna dlouho sloužila, ale už nás možná nenapadne soustředit se i na samotnou montáž. „Lidé si bohužel často neuvědomují, že okno tvoří pouze polovinu kvalitního výsledku. Odborná montáž je minimálně stejně důležitá. V Česku je bohužel stále běžnou praxí, že prodávající okna nakoupí u výrobce, a pak je draze prodá zákazníkovi. Tyto společnosti navíc okna často ani nemontují. Kupující je tak nucen si sám sehnat montážní firmu. A když nastane nějaký problém, mnohdy neví, na koho se má obrátit. Není výjimkou, že tito prodejci dávají od reklamací ruce pryč. Ptát se před vlastní koupí, kdo moje okna vyrobil a kdo je bude montovat, je tak v našem vlastním zájmu,“ varuje Ing. Milena Tomčíková produktová manažerka české značky VEKRA.

To, že se skutečný výrobce musí skrývat, nám může naznačit, že výsledný produkt nedosahuje námi požadované kvality. A také nás to může varovat, že v budoucnu budeme nuceni sáhnout hlouběji do peněženky. Dalším kamenem úrazu je to, že montáž oken často provádí třetí firma. V případě reklamace tak prodejce velmi často svádí poruchu správného fungování okna na montážní firmu a ta naopak na vadu ve výrobě. „Spolehlivý dodavatel je otevřený, protože nemá co skrývat. Své výrobky zná a ví, jak s nimi zacházet, protože odborně provedená montáž má zásadní vliv na funkčnost a životnost oken. Naše společnost zaměstnává vlastní montážníky, které pravidelně proškolujeme, a provádíme namátkové kontroly realizovaných zakázek. A díky tomu víme, že za naše výrobky můžeme ručit. Dokumentaci navíc archivujeme, takže pokud zákazník bude chtít nějaká okna dodělat, my i po deseti letech víme, jaké výrobky jsme mu dodávali,“ doplňuje paní Tomčíková z VEKRY.

Nejlepším řešením je tedy ověřit si, že dodavatel, kterého jsme si vybrali, naše okna sám vyrábí a bude je také montovat. Získáme tak kompletní záruku na okna i na montáž a v případě poruchy víme, na koho se obrátit. Máme jistotu, že jsme si Černého Petra nevytáhli.

Foto: archiv Vekra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.