Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Odborník radí: Jak si vybudovat finanční rezervu ne(jen) v těchto časech?

Události posledních týdnů ukazují, že potřeba finančního polštáře je teď aktuální více než kdy jindy. Navíc řada živnostníků, drobných podnikatelů i zaměstnanců nejen v gastro segmentu a turismu musí začít sahat k naspořeným rezervám. Zároveň ale existují i lidé, kteří mají svůj příjem stále ještě zajištěný. Obě skupiny mají jedno společné – nikdo si nemůže být jistý, jak bude jeho osobní situace vypadat po krizi. A proto je na místě s výdaji šetřit.

Jak se naučit spořit v době krize a minimalizovat dopady na rodinnou kasu, poradí desatero revizí výdajů od banky ING:

1. Začněte u jídla
Podle statistik česká rodina zbytečně utratí až 20 tisíc korun ročně za jídlo, které končí v koši. Snažte se nakupovat i vařit tak, aby se všechny nakoupené ingredience bezezbytkově využily a spotřebovaly. Vyvarujte se častých návštěv obchodů, pečivo si pečte sami anebo nakupujte do mrazáku do zásoby.

2. Volný večer věnujte revizi
„Čas strávený doma lze v peníze efektivně přeměnit už jen tím, že se odhodláte k řádné inventuře. Začít můžete úplným vyškrtnutím služeb, které nyní nevyužíváte,“ říká Radek Sedlář, šéf retailové sekce banky ING. Mezi ně mohou patřit různá členství, která si platíte měsíčně, třeba v posilovně nebo sportovním klubu. Ty jsou sice od 27. dubna opět otevřené veřejnosti, ale kapacity jsou omezené a sportovat se musí v rouškách. Nahradit je tak můžete pohybem v přírodě, nebo cvičením doma.

3. Důkladné kritice podrobte také pojistné produkty
Vaše pojistky mohou být zastaralé. Můžete tak pojistku zbytečně přeplácet nebo v horším případě při škodní události zjistit, že je nedostatečná. Aktualizovat pojistky se doporučuje u neživotního pojištění každé dva až čtyři roky. U životní pojistky se obecně doporučuje její revize s každou životní změnou, například narozením dítěte nebo koupí domu. Při změně si nezapomeňte pozorně pročíst podmínky konkrétního produktu.

4. Chystali jste se na zahraniční dovolenou?
Zdali opravdu vycestujete bude záležet na konkrétních opatřeních cílové destinace. Jestliže na dovolenou už máte naspořeno a letos se jí v rámci úspor vzdáte a peníze necháte ležet na běžném účtu, dříve či později se vám „rozutečou“. Spořicí účet na rozdíl od toho běžného nabízí zpravidla nejen vyšší zúročení, ale peníze do rezerv jsou zde odděleny od těch pro denní provoz domácnosti. Zároveň jsou ale v nutných případech kdykoliv velmi snadno k dispozici.

5. Dále jsou tu výdaje za telefonní a datové služby
Sledujte konkurenční nabídky, protože nyní můžete bez obav svou telekomunikační společnost vyměnit za jinou. „Novela telekomunikačního zákona platná od 1. 4. zakazuje účtovat zákazníkům pokuty za předčasnou výpověď. Nevyhovující služby tedy můžete vypovědět okamžitě a nebude vás to stát nic navíc,“ radí Radek Sedlář z banky ING. Vhodné je i udělat inventuru v mobilu, možná vás překvapí placené služby a aplikace, které již dávno nepoužíváte a zapomněli jste na ně.

6. Ceny nájmů klesají
Přemýšlíte-li o změně bydlení již delší dobu, současná situace vám může pomoci část peněz ušetřit. Zároveň ale pamatujte na to, že se po opětovném nastartování ekonomiky ceny zvýší. Ošetřete si proto v nájemní smlouvě, na jak dlouho vám smluvená cena zůstane a jak vám ji může majitel bytu upravovat.

7. Neplýtvejte energiemi
Pobytem doma spotřebováváte více energií než za běžného provozu. Možná je teď ten správný čas na změnu dodavatele energií. Zkontrolujte si vaše současné výdaje a k porovnání využijte srovnávacích portálů a recenzí na jednotlivé společnosti. Samotná změna dodavatele je pro spotřebitele pohodlná, jelikož nový dodavatel zajistí celý proces přechodu sám. Sledujte i dobu platnosti smlouvy a fixaci ceny. Ceny energií se poměrně rychle mění a obvykle se nejvíce vyplatí vybrat kratší fixaci v horizontu maximálně dvou let.

8. Dva dny na rozmyšlenou
Trávení více času doma vybízí k jarním úklidům, zvelebování bydlení a nákupům nejrůznějších dekorací. O to více se teď obchodníci, kterým byl ještě donedávna zakázan prodej v kamenných prodejnách, soustředí na své internetové obchody. Svoji frustraci z koronavirových opatření impulzivními nákupy neuspokojíte. Nezbytnost nákupu ověřte tzv. „48hodinovým testem“. Zboží, které vás v danou chvíli zaujalo, si někam zapište anebo jednoduše ponechte v košíku konkrétního e-shopu. Pokud i za dva dny usoudíte, že věc skutečně potřebujete, můžete přistoupit k nákupu.

9. Prodávejte a swapujte
Pokud jarním úklidem vytřídíte věci, které již nevyužijete, můžete je přes internet prodat anebo vyměnit za něco užitečného. Zbavit se můžete přebytečného nábytku, hraček po dětech nebo obnošeného oblečení. Můžete udělat i dobrý skutek a nabídout vaše věci zdarma lidem v nouzi.

10. A schraňujte své rezervy
Po takto důkladné revizi víte přesně, jak na tom jste a kolik peněz si dokážete ukládat. Klíčem k úspěchu je odkládat pravidelně a hlavně na správné místo. Takto stanovenou částku si proto každý měsíc pošlete na spořicí účet, jakmile vám přijde mzda, nebo si rovnou nastavte trvalý příkaz. „Peníze na spořicím účtu jsou v bezpečí i za současné situace, neboť se na ně vztahuje pojištění vkladů až do výše 100 tisíc eur, tedy přes 2,6 milionu korun. Pokud ještě spořicí účet nemáte, založíte si ho zdarma a nebudete nic platit ani za jeho vedení. Akční nabídky, jako například ‚Chytřejší spoření‘ u ING, přinášejí i zvýhodněnou úrokovou sazbu,“ podotýká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky ING v České republice.

Zdroj: ING

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *