Dirigent Robert Kružík bude mít premiéru na festivalu Pražské jaro

Jeden z nejmladších českých dirigentů bude mít svou premiéru na letošním Pražském jaru. V podmínkách alternativního programu, ve kterých se letos celý festival uskuteční, vystoupí 27. května od 20 hodin ze Studia 1 Českého rozhlasu spolu s jeho symfonickým orchestrem.

Robert Kružík je dobře etablovaný dirigent, který si vydobyl skvělé renomé jako stálý hostující dirigent Filharmonie Brno, i jako dirigent působící v Janáčkově opeře a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde mistrně zvládá široký repertoár.

Koncert zahájí Studie pro smyčce Pavla Haase. Toto dílo bylo napsáno v Terezíně, kde jej autor dokončil těšně před deportací do Osvětimi. Je v ní jasně vyjádřen symbol síly a přitom křehkosti svázaný se situací v jaké se skladatel nacházel. Studie byla premiérována v září 1944 v rámci natáčení filmu Kurta Gerrona, jenž se měl stát svědectvím „skvělého zacházení“ s Židy ve Třetí říši. Party Studie zachránil Karel Ančerl a Haasova skladba je dodnes stálou součástí koncertního repertoáru.

Následující skladba bude věnována vzpomínce na význačného skladatele 20. a 21. století Krzysztofa Pendereckého, jenž nás bohužel před necelými dvěma měsíci po dlouhé nemoci opustil. Zazní jeho Adagio ze třetí symfonie upravené autorem pro smyčcový orchestr.

Druhou polovinu koncertu započne Nokturno H dur Antonína Dvořáka. Jedná se opět o autorizovanou úpravu díla, jelikož tato skladba byla původně součástí Smyčcového kvarteta e moll. Odtud ji však Dvořák vyjmul a vložil do Smyčcového kvintetu G dur, aby se nakonec stala samostatnou skladbou pro komorní smyčcový orchestr.

Závěr večera bude patřit Suitě pro smyčce Leoše Janáčka. „K tomuto dílu mám dlouholetý niterný vztah. Již jako student konzervatoře, kde jsem studoval i violoncello, jsem Suitu hrával v Moravském komorním orchestru téměř po celou dobu studia. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec první orchestrální skladbu, kterou skladatel napsal ještě před svým studiem na lipské konzervatoři“, řekl ke skladbě Kružík.

Robert Kružík patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Již ve věku 26 let (v roce 2016) se stal stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Od sezóny 2018/2019 je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno. V dubnu 2020 přijal nabídku Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a od sezóny 2021/2022 se stane jejím šéfdirigentem.

Robert Kružík byl mojí první volbou na místo šéfdirigenta naší filharmonie po stávajícím šéfdirigentu Tomáši Braunerovi. Podle mého názoru je Robert velmi nadaný, talentovaný a také pracovitý dirigent, který přes svůj mladý věk má již dostatek zkušeností s vedením orchestru. Velmi pozitivní byla také naše vzájemná spolupráce při koncertech v minulé sezoně. Náš orchestr i já osobně se na naši uměleckou spolupráci s Robertem moc těšíme“, dodal k novému šéfdirigentovi ředitel filharmonie Josef Němý.

S Janáčkovou operou spolupracuje od roku 2014 jako asistent dirigenta na inscenacích oper Maria di Rohan Gaetana Donizettiho, dále na operách Carmen, Hubička, Hry o Marii, Čert a Káča ad. Nastudoval a řídil Rossiniho operu Hrabě Ory, Čajkovského Pikovou dámu a Smetanovu Libuši, která zazněla ke 100. výročí založení Československé republiky, v letošní sezóně nově nastudoval Růžového kavalíra Richarda Strausse. V ostravské opeře dirigoval Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života, Smetanovo Tajemství a Prodanou nevěstu, Mozartovu operu La clemenza di Tito, Verdiho Otella, Prokofjevův balet Popelka nebo Verdiho La traviata, kterou i nastudoval.

Mimo operní jeviště spolupracuje s mnoha prestižními orchestry, jako jsou Filharmonie Brno, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Moravská filharmonie Olomouc, Jihočeská komorní filharmonie, Slovenská filharmonie, Státní filharmonie Košice, Czech Virtuosi a Ensemble Opera Diversa. Spolupracoval s předními sólisty, jako jsou houslisté Esther Yoo, Václav Hudeček, cellisté Tomáš Jamník, Raphael Wallfisch, pěvci Roman Janál, Jiří Sulženko, legendární Soňa Červená ad. Jako dirigent vystoupil např. na festivalu Mladá Praha, na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě a ve významných koncertních sálech a divadlech.

Kompletní program večera najdete na https://festival.cz/koncert/symfonicky-orchestr-ceskeho-rozhlasu-robert-kruzik-zive-ze-studia-1/

Foto: archiv 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.