Drobné elektro do koše nepatří. Vyzkoušejte 3 tipy pro jeho rychlou likvidaci!

Rozbité mobily, dosloužilé kalkulačky či zastaralé holící strojky, již nepoužívaných drobných elektrozařízení jsou naše domácnosti plné. A zbavovat bychom se jich rozhodně neměli vhozením do koše. V aplikaci Kam s ním? najdete až 14 tisíc míst, kde je ale vyhodit můžete.

Staré spotřebiče mohou obsahovat škodlivé látky jako jsou těžké kovy (rtuť, olovo či kadmium), které by se na klasické skládce mohly uvolňovat do půdy, vody nebo ovzduší. Zároveň jsou zdrojem znovu využitelných surovin, hlavně kovů. To jsou dva hlavní důvody pro jejich recyklaci.

A jak poznáme, že elektrozařízení spadá pod označení drobná? Žádný z rozměrů takového přístroje by neměl překročit délku 50 cm. Nepatří tak mezi ně větší elektrospotřebiče jako lednička nebo pračka, naopak notebook nebo fén mezi ně můžeme bez obav počítat. A kam tedy s nimi?

Do červených kontejnerů
Jednou z nejsnazších možností, jak se zbavit nechtěného elektrozařízení, je odnést ho do nejbližšího kontejneru na elektroodpad. Mimo velké kontejnery, můžete narazit i na menší boxy a recyklační stanice na úřadech, ve školách nebo supermarketech. A stará elektrozařízení vybírají také sběrné dvory. Pokud tam budete mít cestu, nezapomeňte je vzít s sebou.

Mapu s kontejnery, sběrnými dvory i místy zpětného odběru elektrozařízení naleznete v aplikaci Kam s ním?. Ta obsahuje téměř 14 tisíc míst, kam můžete svá elektrozařízení odnést. Snadno tak najdete to nejbližší.

Koupíte nový, vrátíte starý
Věděli jste, že při nákupu nového zařízení platíte v jeho ceně i recyklační poplatek? Proto ho podle zákona můžete vrátit u jeho prodejce. Vrácení v prodejnách probíhá systémem kus za kus, tedy jedno zařízení si koupíte a staré na místě necháte. Takovou možnost poskytuje i většina e-shopů.

V supermarketech a velkých prodejnách nad 400 m2 můžete elektrozařízení vrátit, aniž byste si kupovali nové. Ale pozor! Žádný z jeho rozměrů nesmí přesáhnout 25 cm.

Udělejte někomu radost
Naše životy často řídí módní trendy a technologie. Nový mobil si tak kupujeme ještě předtím, než ten starý doslouží. Nám už možná nestačí, ale někomu jinému by třeba starý funkční telefon udělal radost. Zkuste se zeptat charity či dětských domovů v okolí, zda by o ně neměli zájem.

Staré funkční mobily a počítače můžete také zaslat společnosti Asekol v rámci projektů Věnuj mobil a Věnuj počítač. Ta je potom odešle organizacím pracujícím s handicapovanými nebo do dětských domovů. Nový domov už tímto způsobem našlo přes 130 tisíc mobilních telefonů.

Za zmínku stojí i projekt Recyklujte s hasiči, který pořádá ELEKTROWIN spolu se sdruženími dobrovolných hasičů po celé republice. Hasiči vybírají drobná elektrozařízení ve své obci a odesílají je k recyklaci.

A jak samotná recyklace elektroodpadu probíhá?
Zařízení putují do recyklační linky, kde jsou nejdříve ručně rozebrána na jednotlivé části a poté projdou drcením. Rozdrcené kousky jsou rozdělovány na kovy a nekovy pomocí magnetů a separátorů, díky čemuž se daří získat až z 99 % čisté kovy. Celý proces přitom trvá asi jen 15 minut.

Co mezi drobná elektrozařízení určitě patří:

  • Mobilní telefony, pevné linky
  • Notebooky, tablety a počítačová příslušenství
  • Hudební přehrávače – MP3, rádia
  • Kalkulačky
  • Kabely, nabíječky
  • Foťáky, kamery
  • Elektronické hračky a nástroje
  • Malé domácí spotřebiče – fény, toustovače, rychlovarné konvice atd.

Pozor, baterie ani zářivky nejsou elektrozařízeními, i když je v některých případech můžete odevzdat na stejném místě.

TIP – Kam s ním? Chytrá aplikace pro váš odpad
Kde máte ten vás nejbližší kontejner na sběr drobného elektrozařízení se dozvíte v aplikaci Kam s ním?. Najdete v ní přehled zpětného odběru elektrozařízení jak drobného, tak objemného. Aplikace byla spuštěna na začátku roku 2020 a provozuje ji spolek Ukliďme Česko. Své nejbližší odběrné místo si vyhledejte na www.KAMsNIM.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *