Loutky ze Salzburgu jsou v seznamu UNESCO!

Známé Loutkové divadlo Salzburg (Marionettentheater) je zapsáno do seznamu kulturního dědictví UNESCO od září roku 2016 díky originálnímu výtvarnému provedení loutek a loutkového divadla.

Divadlo vzniklo v roce 1913 díky vášni sochaře a učitele Antona Aichera. Po jeho smrti vedli divadlo jeho děti.  Z této rodinné zábavy vznikla světová tradice, která trvá již více než sto let. A to i navzdory tomu, že loutkoherci nemají možnost optimálního vzdělání, protože pocházejí z Itálie, Ruska, z Německa, Francie, ale spojuje je neuveřitelná síla a chuť hrát loutkové divadlo. Divadlo zaměstnává 10 loutkářů, kteří jsou vyškoleni v různých profesích, z nichž některé jsou manuální. Všichni loutkáři mají jednu společnou věc: muzikálnost, řemeslné umění a schopnost vnést se do různých postav loutek, které vdechují život loutkám na jevišti. Proto každý divák cítí jejich entuziazmus, který je hned „vtáhne do děje“, jeho kouzla a magický svět.

Ve světě je salzburgské loutkové divadlo jediné, které se věnuje i představením různých světových oper věhlasných skladatelů, včetně tance, zpěvu a hraní. Kromě toho se v divadle hraje i na třech plošinách, a proto divadlo nemá jen jednu hlavní scénu, ale i scénu vzadu a vpředu. Kompozice působí tak, že vše má svoji „hloubku“ a vytváří intenzivní iluzi. Loutkoherci hrají metr a půl pod hledištěm na dvou pohybujících se scénách.

// BEHIND THE SCENES //

Es ist soweit : Das Salzburger Marionetten Theater startet mit "Rumpelstilzchen" in die Frühlings Saison. **************************************It is time : The Salzburger Marionette Theater starts with "Rumpelstiltskin" in the spring season.

Zveřejnil(a) Salzburger Marionettentheater dne Sobota 8. dubna 2017

První představení loutkového divadla byla hra Bastien a Bastienne od Wolfganga Amadea Mozarta, která se hrála v únoru roku 1913. Už v prvním roce svého působení podniklo divadlo turné, od roku 1927 nevynechalo žádnou sezónu. Od padesátých let procestovalo divadlo se svým repertoárem Jižní a Severní Ameriku, Japonsko, Jižní Afriku a Austrálii.

Momentálně je na programu divadla představení i filmového díla Sound of Music, které je od roku 2007 jednou z nejoblíbenějších produkcí. Dále také představení Hofmannovi příběhy nebo hra Fidelio, která naplánovaná na letošní výročí 250. narozenin Ludwiga van Beethovena.

Salzburgské divadlo má hlediště, které nabízí 350 míst, uvádí sedmnáct představení a téměř sto v cizině. Nejoblíbenějším představením je Mozartova „Kouzelná flétna“ a novinkou je právě zmiňovaný Sound of music, díky kterému zaznějí v divadle tóny lidové hudby a jejich elementů. Vedení divadla hledá stále možnosti různé spolupráce, například s krajským divadlem nebo Salzburgským hudebním spolkem.

Divadlo startuje po korona pandémii od 10. čevence!

#balkonyconcert #salzburgermarionettentheater #thebarberofseville #opera

Zveřejnil(a) Salzburger Marionettentheater dne Pátek 1. května 2020

Salzburg učaruje i dětem
Kromě představení v Loutkovém divadle mohou děti i jejich rodiče v Salzburgu objevovat další zábavu. Například zoologickou zahradu, jejíž návštěvu je dobré si naplánovat na celý den. Zámek Hellbrunn s vodními hrátkami a velkým hřištěm pro děti. Muzeum hraček, kde si s hračkami můžete nejen pohrát, ale i objevit historické hračky vašich rodičů a vyzkoušet svou šikovnost na workshopech pro děti. Navštívit dominantu města pevnost Hohensalzburg, které pořádá pro děti od šesti do patnácti let zajímavé prohlídky. Už jen jízda do pevnosti v moderní lanovce je perfektním zážitkem nejen pro malé ratolesti a pohled na město i okolní bavorské Alpy je úchvatný. Dalším tipem je Dům přírody v Linken Altsadt.

Zakoupit můžete i průvodce pro děti s názvem „Salzburg Stadtführer für Kinder“ (zatím jen v němčině) za cenu 12 EUR.

Zdroj a foto: www.marionetten.at, www.salzburg.info,  #visitsalzburg a www.kamkam.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.