Divadlo Ungelt připomene na Letní scéně čtvrtstoletí své existence

Divadlo Ungelt, oblíbená pražská scéna se letos, a to už po patnácté, vypraví do malebného prostředí Nového Světa na pražských Hradčanech, aby divákům představilo celý svůj repertoár. Velká herecká jména tak připomenou už čtvrtstoletí od založení Ungeltu.

V uplynulých týdnech prožíval zakladatel a ředitel Ungeltu Milan Hein těžké chvíle, kdy nevěděl, zda vůbec pětadvacáté divadelní narozeniny oslaví. “Nikdo mě nepověřil, abych si otevřel soukromé divadlo, splnil jsem si sen. Od nikoho jsem proto neočekával, že mě zachrání. Bylo mi jasné, že má-li se Ungelt zachránit, musí se zachránit sám,” říká principál, jenž dokázal ke spolupráci oslovit takové osobnosti jako je František Němec, Petr Kostka, Jiří Langmajer, Tatiana Dyková, Pavel Liška a další. “Diváci nám posílají finanční dary a aktivně vstupují do dražby cenných předmětů, které divadlu na jeho záchranu darovaly osobnosti s ním spjaté. Mí kolegové pracují za nižší gáži, herci budou až do konce roku hrát za snížený honorář. Diváci a herci zachránili své divadlo,” raduje se Milan Hein.

I díky tomu tak může Letní scéna své hlediště i o nadcházejících prázdninách otevřít a na jevišti představit celý současný repertoár Ungeltu. “Uvedeme nejenom inscenace, které jsme doposud hráli s velkým úspěchem pouze v kamenné scéně, jako jsou Deštivé dny, Housle, či Skleněný strop, ale také titul, jenž vznikl právě pro prostředí hradčanského Nového Světa, tedy komedii Kdokoli může dělat cokoli podle románu Betty MacDonaldové,” prozrazuje divadelní ředitel s tím, že publikum se může těšit také na pohostinná představení Simony Stašové, či talk show Halina. “Obě dámy stály u otevření Ungeltu před pětadvaceti lety. Simona Stašová u nás už tenkrát hrála Poslední ze žhavých milenců a Halinu Pawlowskou jsem doslova přemluvil, aby se divákům představila v talk show, ze které se stal velký hit,” dodává Milan Hein a upozorňuje, že návštěvníky čekají i dvě novinky – komedie Vejšlap a Dovolená paní Josefy.

Zájem diváků, ačkoliv si všechna divadla v uplynulých týdnech zažila těžké chvíle, je velký. “Některá představení jsou už vyprodána, na jiná zbývají poslední místa. Mám z toho radost a těším se, že si letní večery po celém tom velkém blázinci, který jsme všichni zažívali, zpříjemníme dobrým divadlem,” uzavírá principál.

Co uvede Ungelt na Létné scéně:

4000 dnů – Matka, syn a jeho partner vzpomínají na uplynulých jedenáct let. Každý z nich si je ale pamatuje jinak. Do jaké míry utváří pamět naši osobnost? Dramatický příběh napsaný s anglickou lehkostí a humorem režíroval Pavel Ondruch. Hrají Hana Maciuchová, Petr Stach a Ondřej Novák.

Deštivé dny – Americké drama v režii Janusze Klimszi je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Drsní chlapíci Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie. Richard Krajčo za roli Dennyho získal cenu Thálie 2012 a David Švehlík se umístil v širší nominaci.

Dovolená paní Josefy – Žádné manželství není v takových troskách, aby ho jedna svérázná hospodyně nedokázala zachránit. Úspěšná francouzská komedie o tom, jak umí být život krásný a zábavný, i když to tak někdy nevypadá. Novinku Ungeltu režíroval Milan Schejbal a v hlavních rolích se představí Jitka Smutná, Tereza Nekudová a Radek Valenta.

Drobečky z perníku – Dojemná komedie inspirovaná skutečným příběhem. Barová zpěvačka Evy je člověk plný lásky a života a hlavně miluje srandu a své přátelé z branže, ke kterým se vrací z protialkoholní léčebny domů. K jejímu životu patří i o deset let mladší milenec a nedospělá dcera, která je dospělejší než její matka a svojí kurážnou povahou ji ukáže správnou cestu, jak žít. V inscenaci režiséra Milana Scheibala hrají Simona Stašová, Andrea Daňková, Čestmír Gebouský a další.

Halina – Oblíbená spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská měsíc po otevření Ungeltu v roce 1995 odstartovala linii jevištních talk-show. Doslova ji k tomu přemluvil Milan Hein a pomohl tak ke zrodu dnes oblíbené moderátorské osobnosti. Po celém čtvrtstoletí se tato hvězda do Ungeltu vrací se zbrusu novou zábavnou talk-show, která je ušitá přímo na míru divadlu a jeho divákům.

Housle – Doposud se oba bratři protloukali newyorskými ulicemi jen těžko. Všechno se ale může změnit. Zlodějíčkovské komediální drama o dvou bratřích a jejich rodinném příteli, kde naděje na lepší život odhalí pohnutou rodinnou minulost i sílu charakterů. Režie Ladislav Smoček, hrají Jiří Langmajer, Pavel Liška a Milan Hein.

Kdokoli může dělat cokoli – Jak si nezoufat, když kolem vás zuří hospodářská krize, vy nemáte žádnou kvalifikaci, zato povinnost uživit dvě děti? Stačí stejně jako Betty MacDonaldová mít podnikavou sestru, svéráznou maminku, milující rodinu a uvěřit, že když jde do tuhého, může opravdu kdokoli dělat cokoli. Dramatizaci unikátního humoristického románu, v němž si autorka dokáže dělat legraci z věcí víc než těžkých, uvedlo Divadlo Ungelt ve světové divadelní premiéře. V režii Petra Gábora hrají Jitka Smutná, Tereza Kostková, Eva Josefíková, Máša Málková, Jiří Hána a Jaromír Nosek.

MISS DIETRICH lituje – Matka a dcera. Regina Rázlová jako MARLENE DIETRICH a Simona Postlerová jako MARIA RIVA ve strhujícím rodinném souboji v režii Radovana Lipuse. Láska a sebeláska. Zlatý prach slávy a neúprosný čas. Věčná bitva s minulostí. Kdo zvítězí?

Pan Halpern a pan Johnson – U hrobu paní Florence se setkají dva staří muži, pan Halpern a pan Johnson. Prozrazovat více by byla škoda. Hra měla světovou premiéru v Londýně a svou poslední roli v životě si v ní zahrál Sir Laurence Olivier. V Divadle Ungelt vytvořily titulní role dvě velké české herecké osobnosti Petr Kostka a František Neměc, a to v režii Ladislava Smočka.

Pardál – Stará žena autem srazí zapomnětlivého muže, který je tolik podobný jejímu zesnulému manželovi. Je už opravdu nesvéprávná, jak říká její synovec? Anebo je všechno úplně jinak? Napínavá tragikomedie, v níž se skutečnost skládá do nečekaných a dojemných obrazců nesmrtelné lásky. V režii Ladislava Smočka hrají František Němec, Carmen Mayerová a Ondřej Novák.

Poslední ze žhavých milenců – Komedie je skvělá již svým námětem a přímo dokonalá díky mistrným dialogům. Starší majitel rybí restaurace v New Yorku se po letitém spořádaném manželství odhodlá k první nevěře. Do bytu své maminky si postupně pozve tři různé typy žen a dostává se s nimi do neuvěřitelně komických a choulostivých situací s ještě komičtějšími výsledky. Režie Zdeněk Kaloč, hrají Simona Stašová a Petr Nárožný.

Přítelkyně – „Rozvedená padesátnice hledá spolubydlící ve stejném věku – čistotnou, spolehlivou nekuřačku. Zn: Klidný podzim života.” Robyn je sice také padesátnice, jinak ale nesplňuje ani jeden ze zmíněných požadavků. Přesto se nakonec ukáže, že tahle ulítlá spolubydlící je pro Sharon tou nejlepší volbou. Dojemná komedie současné americké dramatičky s Jitkou Smutnou a Alenou Mihulovou v režii Terezy Karpianus, v níž se usedlá domácnost kdesi v zapadákově otřese v základech.

Římské noci – Dojemný životní příběh slavné italské herečky Anny Magnani a amerického dramatika Tennessee Williamse. Jedinečné a brilantní herecké výkony, přitažlivý děj plný silných emocí a vášní, smíchu a pláče, nezkrotného temperamentu a velkých zvratů, to všechno jsou „Římské noci“. Režie Gregory Abels, hrají Simona Stašová a Oldřich Vízner.

Skleněný strop – Dva rozdílné světy, dva nesmiřitelné přístupy k životu a jeden společný pocit viny, kterého se nejde zbavit. Fascinující střet dvou silných osobností, které se nedokáží přestat milovat, ačkoli je všechno proti. V režii Víta Vencla hrají Tatiana Dyková, Jiří Langmajer, Vincent Navrátil nebo Vladimír Pokorný.

Skořápka – V zapadlé knihovně se schází nesourodá dvojice. Zakřiknutá knihovnice a suverénní zlatokopka. Co přinese toto setkání? Komedie o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě. Režisér Pavel Ondruch nastudoval inscenaci s Alenou Mihulovou a Petrou Nesvačilovou.

Taneční hodiny – Jak naučit tančit autistického profesora, který nemá rád doteky? Stačí ho poslat k profesionální tanečnici. Co na tom, že má nohu v ortéze a sotva chodí… Romantická komedie režiséra Pavla Ondrucha s Petrou Nesvačilovou a Miroslavem Táborským o sblížení dvou samotářů, jejichž silná vůle možná překoná i nepřekonatelné.

Trhni si, otče! – Mít dospívajícího potomka není jen tak. Zvláště když jeho záliba v nočním životě překročí únosnou míru. Zoufalému otci tak nezbývá než zavolat na pomoc sestru a zkusit svého syna zachránit. Jak? Léčba šokem snad zabere… Bláznivá komedie režiséra Pavla Ondrucha, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Hrají Bára Štěpánová, Petr Stach a Vincent Navrátil.

Vejšlap – Tři stárnoucí kamarádi na úpatí hory a dvoudenní túra před nimi. Cíl je jasný: překonat krizi středního věku. Komediální oslava přátelství, přírody a života v režii Pavla Ondrucha s Petrem Stachem, Martinem Písaříkem a Janem Holíkem.

Rozpravy Milana Heina – Talk-show, ve které spolu rozprávějí principál divadla Milan Hein a jeho herečtí kolegové Simona Stašová, Petr Nárožný a Jitka Smutná. Pořad natáčí Český rozhlas Dvojka.

Zdroj a foto: Divadlo Ungelt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.