Jaké boty ničí naše nohy a existují zdravější alternativy?

Pro krásu se musí trpět, říká se. Dnes už není doba šněrovaček, pro které toto pravidlo bezesporu platilo nejvíce, ale stále zůstává jedna část našeho odívání, kde jde elegance, móda či naopak naše pohodlnost proti zdravému tělu (a někdy i rozumu). Ano, jsou to boty. Často nás často tlačí, dřou, svírají, ohýbají nebo nám v nich noha nedrží a klouže.

Nezdravou či nevhodnou obuv obouvají v podstatě všechny skupiny obyvatel. Není to vždy otázka ceny, leckteré luxusní modely dbají na eleganci, ale pro nohy jsou při delším nošením pohromou. U některých bot to předem víme a bereme si je jen pro formální příležitosti, jinde to člověk třeba ani netuší anebo na to prostě žehrá. Primářka rehabilitačního oddělení MUDr. Barbora Zbránková z Nemocnice Agel v Českém Těšíně to doplňuje: „Zatímco osvícené maminky pořizují svým dětem opravdu kvalitní obuv, stále existuje početná skupina obyvatelstva, která na sebe tolik nedbá a při tom si tím může hodně ublížit. Mám na mysli seniory. Je až neuvěřitelné, jak nekvalitní či obnošenou obuv jsou schopni nosit. Je nutné si uvědomit, že jak noha stárne, tak se bortí klenba a noha se zvětšuje jak na šířku, tak na délku. Tento fakt si někteří lidé nechtějí připustit a stále si kupují jednu a tu samou velikost obuvi jako před lety. Některým vůbec nevadí fakt, že mají půl paty mimo stélku. To, že obuv neposkytuje noze dostatečnou oporu, je v tomto případě o to horší, že nevhodná, nohu nestabilizující obuv je častou příčinou pádů, které jsou v pozdním věku velmi rizikové. Také často v ordinaci slýcháme argument, že boty byly sice koupeny někde na tržišti, ale je na nich napsáno, že jsou zdravotní. Přitom je ale na první pohled zřejmé, že je samotný materiál boty nevhodný, umělý, nepoddajný. Co k tomu dodat. Snad jen radu, že investice do dobré obuvi je investice do zdraví.“

Jaká obuv tedy patří mezi největší hříšníky a zdali existují nějaké rozumné alternativy?
Lodičky – jsou asi to první, co nás napadne
Jakým způsobem škodí našim nohám?Jsou to zejména vysoký podpatek, užší špičky a také často nekvalitní materiály,“ vyjmenovává kritické nedostatky z pohledu odborníka na zdravé obouvání Dominik Šprunk ze spol. SANTÉ – zdravotní obuv. To vede k postupnému zkracování Achilovky a lýtkových svalů, nesprávné držení těla se změnou těžiště má pak přesahy do bolesti krční páteře a kolen. Otlaky a deformity v oblasti chodidel a prstů pak mají za následek celou řadu deformit a problémů – halluxy (vybočené palce), kladívkové prsty, patní ostruhy a v neposlední řadě známé odřeniny a puchýře.

„Zdravé lodičky“ asi neexistují ale důležité je mít pohodlnější boty na přezutí, ideálně jak před akcí, tak po ní. Rozhodně není dobrý nápad chodit na vysokých podpatcích běžně do práce.

Vkusnou alternativou jsou podle odborníka na zdravou obuv elegantní střihy s podpatkem max. mezi 4-5 cm, špičky by měly být kulatější nebo protáhlé, ale zaoblené. Příklady elegantní dámské obuvi, kterou pořídíte např. v Ateliérech zdravého obouvání a dalších prodejnách se zdravotní obuví.

Pánské boty s úzkou špičkou
Uzavřené boty s úzkou špičkou nejsou jen doména žen, setkáváme se s nimi běžně u společenské pánské obuvi. Není to sice už v takové podobě, jako ve středověku, kdy se dokonce špička začala ohýbat a protahovat do nepraktických délek, ale inspirace minulostí je tu zřejmá. Jak se říká, všechno už tu někdy bylo. Zatímco ve středověku prý úzké špičky sloužili k lepšímu zasunutí nohy do třmenů při nasedání na koně, u našich plechových ořů s nimi maximálně zajedeme mezi pedály. Mnohý z pánů, který si kdy takový model obul, potvrdí, že se nemůže dočkat, až ples nebo pracovní setkání skončí. I zde platí to, co u žen – za volant a klidně i na cestu autobusem mějte pohodlnější přezutí anebo se porozhlédněte po pro nohu zdravějších modelech. I pro muže existují podle Mgr. Martiny Schrötterové, specialistky prodeje z Ateliérů zdravého obouvání, slušivé alternativy s protáhlejším, avšak zakulaceným tvarem špičky, z kvalitní kůže, ve kterých noha netrpí, lépe sedí a „dýchá“. V neposlední řadě je důležitá kvalitní a ohebná podešev.

Kroksy i jako domácí obuv
Oblíbená obuv na zahradu, k vodě i na doma. Možná vás nikdy nenapadlo, že může být i nebezpečná. Důvody a také alternativní náhradu popisuje Dominik Šprunk ze Santé takto: „Obuv postrádá pevné ukotvení nohy, takže i přes to, že tato bota bývá tvarovaná v oblasti klenby, tak pro nohy to nemá velký význam, neboť noha se potí a v obuvi pak volně klouže. To vyvíjí enormní tlak na prsty, které při chůzi jednak neustále naráží do špičky a také nesou většinu váhy těla. Časem tak může docházet k zánětu šlach prstů nohy. Zdravotní alternativou jsou usňové pantofle s reverzním páskem či bez něj. – mají měkkou stélku, jsou prodyšné a umožňují ukotvení nohy.“

Žabky a páskové letní nazouváky
Boty, které patří na pláž nebo k rybníku, ale rozhodně ne na ulici. Noha s minimálním ukotvením se namáhá, klouže, nedrží a občas se můžete doslova přizabít. Dá se i taková bota udělat zdravě? „Ano, samozřejmě, že existují zdravotní alternativy, které využívají přírodní materiály jako je korek a useň, vybavené tvarovanou stélkou, povolovacím nastavitelným svrchem i nastavitelnou šíří pásků,“ potvrzuje Mgr. Martina Schrötterová klasickou mantru zdravé obuvi – kvalitní materiály, stélka respektující anatomii lidského chodidla, nastavitelné ukotvení nohy, ideálně včetně paty.

Sportovní obuv
Už sám název dává tušit účelové použití. Další upřesňují specifikace (běžecká, tenisová, sálová apod.) pak již jednoznačně vypovídá o tom, proč jsou sportovní boty sportovní a nehodí se na běžné nošení do práce nebo na procházky. Tato obuv je totiž vyvíjena a přizpůsobována pro konkrétní jednotlivé povrchy, tvrdé dopady při sportu apod.

Řada výrobců však již jde módě naproti a zařazuje do kolekcí volnočasovou obuv se sportovním lookem. Jak tedy má vypadat kvalitní volnočasová obuv? „Měla by být pružná, prodyšná, s tvarovanou či vyměkčenou stélkou,“ má jasno Martina Schrötterová.

Zdroj a foto: Santé a Ateliéry zdravého obouvání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.