Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Tématické prohlídky na zámku Loučeň představí starobylý a významný rod Thurn-Taxis s jezevcem v erbu

Letními prohlídkami zámku Loučeň provedou kostýmovaní průvodci, představující jednotlivé členy šlechtického rodu Thurn-Taxis, který zámek vlastnil a v kraji zastával významné postavení. Původně tento rod pochází z Itálie, ale jejich poštovní podnikání je přivedlo do celé Evropy.

Nejprve se centrem jejich poštovního obchodu stala Belgie, postupně přesídlili do Frankfurtu nad Mohanem a na konec do Regensburku, kde rodina sídlí dodnes. Běhen této doby se z nich stala říšská hrabata a knížata. Členové rodu Thurn-Taxis se stali jedním z nejaristokratičtějších rodů Evropy, mají „královskou” krev a jsou spřízněni s téměř všemi panovnickými rody Evropy. Například sestra císařovny Alžběty Sissi Bavorské Helena, zvaná Nene si vzala knížete Thurn Taxise. Na počátku 19. století přišla jedna z větví rodu do Čech a centrem jejich českého panství se stala právě Loučeň.

Dnes žijí Thurn-Taxisové kromě Německa také v Rakousku, Itálii, USA, Portugalsku, ale i v Česku. To vše a mnoho dalších zajímavostí například, že taxi je pojmenováno právě po rodině Thurn-Taxis, podobě jako Taxisův příkop Velké pardubické se dozví návštěvníci jednotlivých prohlídek letošní léto. Pro milovníky historie jsou připraveny klasické historické prohlídky. Na děti čekají prohlídky s kněžnou Marií, zámeckou princeznou, mladým princem Alexandrem nebo knížecím komorníkem. Čokoládové prohlídky jsou obohaceny ochutnávkou čokolády a večerní prohlídky při svíčkách zase čekají na romantiky nebo ty, kdo vyhledávají dobrodružství. Vybere si každý.

„To, že na Loučeni naleznete světově unikátní labyrintárium s 12 labyrinty a bludišti už možná víte, ale i loučeňská knížecí rodina Thurn-Taxisů byla a je světová,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Thurn-Taxisům vděčíme především za moderní poštovní služby. Trubka jako symbol pošťáků je známa po celém světě. Rodině Taxisů a jejich poště se dokonce věnuje jeden z dílů animovaného seriálu pro děti – Byl jednou jeden objevitel. Slova taxi, nebo taxa také nalezla svůj původ ve jménu knížecí rodiny Thurn-Taxisů a černožluté barvy v nichž jezdí taxíky v New Yorku i v Praze už používaly taxisovské dostavníky. To ale zdaleka není všechno. Loučeňská knížecí rodina založila dodnes funkční dobrovický cukrovar, a také řepařskou šlechtitelskou stanici. Cukrovarnická značka TTD – Thurn-Taxis-Dobrovice ve světě cukrovarnictví znamená mnoho i dnes,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Bez podpory loučeňské knížecí rodiny by možná nevznikla ani některá velká umělecká díla. Kníže Alexandr miloval hudbu a podporoval Bedřicha Smetanu. Dokonce od mistra Smetany dostal i duet Z Domoviny, který měl na loučeňském zámku v podání mladého knížete a slavného skladatele světovou premiéru. Kněžna Marie podporovala zase jednoho z nejslavnějších německých básníků R.M. Rilkeho. Byla rovněž všestranně umělecky nadaná, malovala, psala, udržovala kontakt s nejvýznamnějšími umělci své doby. Na Loučeň za ní přijel například slavný americký romanopisec Mark Twain a sama kněžna je spoluautorkou prvního turistického průvodce po Čechách a Rakousku, který vyšel v roce 1896 v New Yorku. Byla určitě také skvělou babičkou pro svá vnoučata a mimo jiné jim napsala a namalovala pohádky, které vychází dodnes,“ uvádí Mgr.Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň. „Snad jako perlička působí další světový počin knížete Alexandra. Z Ameriky nechal jako první v Evropě přivézt do jabkenické obory pstruhy duhové americké a začal je zde chovat. Dnes si na této rybě pochutnávají miliony Evropanů. Rodina Thurn-Taxis je opravdu světovou, jen v Česku se to moc neví. Jako poslední uvedeme to, co v Čechách známe. Ano tušíte správně, dostihy a pardubické závodiště. Nejtěžší evropská dostihová překážka Taxisův příkop nese jméno po jednom z členů knížecí rodiny Thurn-Taxis,“ dodává Vratislav Zákoutský.

V rámci tematických prohlídek se turisté dozví i to, že ani český automobilismus by nebyl to co dnes, nebýt nadšení loučeňského prince Ericha a peněz knížete Alexandra, když na počátku 20. století vnikala značka Laurin&Klement. Princ se stal prvním předsedou správní rady dnešního podniku ŠKODA AUTO. Nebo, že Sparta, Slavia, Plzeň jsou dnes symbolem českého fotbalu, ale nebylo tomu tak vždy. První velké fotbalové utkání v Praze nehrál žádný z těchto dnes věhlasných týmů, ale loučeňské zámecké kopací mužstvo. Stalo se tak 19. dubna 1893 na Císařské Louce, soupeřem loučeňáků byla Regata. Fotbalové utkání se těšilo velkému zájmu fanoušků i dobového tisku.

Rodina Thur Taxis – italsky della Torre e Tasso. svůj původ odvozuje od rodu della Torre, který ve 12. a. a 13. století vládl Milánu. Jméno Tasso je odvozeno od hory Monte Tasso nad Bergamem. Dnes lze právě nad Bergamem v údolí řeky Brembo ve vesničce Cornello navštívit muzeum poštovnictví a rodiny Tasso. Tasso je italsky jezevec a Taxisové ho mají ve znaku, spojením s erbem rodiny Torre, italsky věže, vznikl současný erb Thurn-Taxisů.

Zámek Loučeň pro rok 2020 připravil:
Dětské prohlídky – Prohlídky zámku pro děti od 3 let
Na loučeňském zámku totiž děti poznají zámek ze své dětské perspektivy. Provádět je bude kněžna Marie, princezna Karolína nebo zámecký komorník a ukáží jim přesně to, co děti zajímá. Jak se na zámku žilo, stolovalo, jaké měly šlechtické děti oblíbené hračky, co jim na zámku chybělo ve srovnání s dnešní dobou, a co měly proti nám navíc…

Klasické prohlídky – Prohlídka zámku s průvodcem v dobovém kostýmu
Před sto lety loučeňský zámek obývala rodina Thurn-Taxisů. Právě této době je věnována zámecká expozice a průvodci zámkem tedy jsou oživlé postavy ze zámecké minulosti. Kníže Alexandr se rád pochlubí exotickými výpravami, kněžna Marie zase svými úspěchy na poli výtvarného umění, princ Erich zavzpomíná na dobu, kdy do českých zemí přivezl hru zvanou fotbal, kněžna Gabriela, která se do rodiny přivdala, prozradí pikantnosti ze zámeckého života, mladý princ Ferdinand zase projeví svoji vášeň pro hudbu. A kdo ví, třeba na zámku narazíte na další tajemné postavy – vždyť legendy hovoří například o loučeňské Bílé paní Terezii Berkové z Dubé.

Večerní a noční prohlídky – Vychutnejte si atmosféru zámku Loučeň při svíčkách
Vychutnejte si atmosféru zámeckých komnat po setmění, kdy Vám na cestu honosnými pokoji svítí tak, jako za starých časů, jen desítky voskových svíček. Při noční prohlídce zámku si budete připadat jako na návštěvě u bohatých známých. Jeho útulně, domácky zařízenými komnatami Vás provede komorník Oto Bouda, knížecí nadlesní Josef Schwarz, nebo samotný kníže či kněžna.

Čokoládové prohlídky – Oslaďte si prohlídku zámku výtečnou čokoládou
Kde se vzala na světě čokoláda? To Vám i Vašim dětem sdělí kněžna, kníže či komorník. Jeden z nich se stane Vaším průvodcem při speciálních čokoládových prohlídkách zámku. V jejich průběhu se bude o čokoládě nejen mluvit. Čokoláda se bude i koštovat! – a to nejen tak ledajaká!

Nemusíte jezdit do dvěta – svět naleznete na Loučeni!

Zdroj a foto: www.zamekloucen.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *