Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Chatařská sezóna je tady. 3 tipy, jak svá víkendová obydlí vylepšit, a zároveň být ohleduplní k přírodě

Přestože protipandemická opatření polevují, zahraniční cestování zatím stále není zcela bez omezení. Víkendové a prázdninové chaty a chalupy tak letos zažívají renesanci, i proto je právě nyní ještě čas do nich investovat, abyste si léto i podzim užili v plné parádě, navíc v souladu s přírodou, a byli více soběstační. Přinášíme tři tipy na zlepšení, díky kterým si pobyt na chatě ještě více zpříjemníte.

Pusťte do chalupy více světla
Bojujete v chalupě nebo chatě s nedostatkem světla? Řešením může být nejen pořízení více nebo větších oken, ale také instalace světlovodů. Takže pokud nyní nemůžete nebo nechcete investovat a probourat část objektu kvůli dalším oknům, dostanete do místností světlo i snazší cestou. Instalujte na střechu světlovody, které pohodlně rozvedou světlo do všech místností, kde ho máte nedostatek. „Instalace světlovodu je velmi rychlá, nezabere více než čtyři hodiny práce. Stačí pouze probourat malou část pro speciální reflexní tubus, který pak sbírá světlo na střeše nebo terase a vede jej do místnosti, kde chybí,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Nemáte elektřinu? Vyrábějte si vlastní
Nemáte na chatě vlastní elektřinu nebo jen chcete být více soběstační? Pořiďte si malou fotovoltaiku. Panely lze celkem jednoduše a rychle umístit na střechu chaty nebo chalupy. Tímto řešením snížíte energetickou náročnost domu, vyrobíte si elektřinu sami a hned ji také spotřebujte. „U elektráren do výkonu 10 kWp není třeba mít licenci od Energetického Regulačního Úřadu (ERÚ), je třeba zajistit pouze připojení do distribuční sítě. V případě elektráren s výkonem nad 10 kWp je třeba vyřízení licence ERÚ a dokumentů spojených s připojením elektrárny k distribuční síti,“ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.

Ušetřete za vodu a pořiďte si studnu
Mít chatu nebo chalupu v 21. století bez vody a se suchým WC na zahradě může být sice romantika, ale pravděpodobně ji neoceníte každý víkend nebo při delších dovolených. Luxus tekoucí vody v kuchyni i koupelně si můžete zbudovat i sami, pokud se nemůžete nebo nechcete napojit na veřejné sítě, díky studně. Základní způsoby pro hloubení studně jsou vrtání a kopání. K využití na chalupě nebo na chatě, kde je potřebná pitná voda, je vhodná vrtaná studna. Stačí tak pozvat odborníka, který udělá na zahradě vrt a studnu vyhloubí. Snadno tak získáte vodu za jejíž spotřebu navíc nic neplatíte.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *