Odborník radí: Jak řešit finance při nenadálých situacích?

Nenadálé situace v životě mohou přijít mnohem rychleji, než si většina z nás uměla dosud představit. Asi bychom si klepali na čelo, kdyby nám někdo v lednu řekl, že budeme několik měsíců zavření v bytech, poklesnou nám příjmy nebo o práci přijdeme úplně. Mnoho rodičů muselo zůstat doma s dětmi a spolehnout se pouze na vlastní úspory nebo státní pomoc. Ta ale na rozdíl od výdajů nebyla vždy nejrychlejší. Paní Eva z Prahy např. na ošetřovné za březen čekala až do konce května.

Úspory tvořte postupně
Úspory, či určitá finanční rezerva, která nás v nenadálé situaci zachrání, hrají v našem životě významnou roli. Běžné výdaje většinou pokrýt zvládneme, problém však nastává, když se přidá něco nečekaného. Potom přichází problém, protože řada lidí má malé nebo žádné úspory.

Statistiky uvádí, že až 15 % lidí napříč všemi společenskými vrstvami neumí šetřit. Ve většině případů je přitom možné v tom, za co utrácíme, nějaké rezervy najít. Podle průzkumu Providentu plánuje po zkušenostech z posledních měsíců mnohem více lidí začít šetřit, ať už doma do obálky (12 %), či na spořicím účtu (24 %). Lidé se také bojí nejistoty a tak chtějí co nejdříve splatit své závazky (43 %) a omezit rodinné výdaje (38 %).

Chytrá rezerva jako poslední záchrana
Pro případ, že jste ještě nestihli našetřit dost a máte nenadálé výdaje, je dobré mít po ruce nějakou finanční rezervu, např. kreditní kartu, kontokorent nebo online kreditní linku. Online kreditní linka je vlastně předschválený limit, ze kterého můžete opakovaně čerpat. „Slouží jako chytrá rezerva pro případ, že rychle potřebujete peníze na řešení nenadálých situací, např. na operaci domácího mazlíčka, nový kotel, nebo rozbitou pračku,“ říká Tomáš Veselý, manažer divize Creditea ve společnosti Provident.

Sledujte víc, než jen výši splátky
Lidé často při zvažování půjčky řeší pouze měsíční splátku, případně celkovou sumu, kterou zaplatí. Další podmínky už mnoho lidí nezkoumá, natož, aby porovnávali různé nabídky.

Tomáš Veselý z Creditea přináší několik rad, jak vybrat tu nejvhodnější půjčku:

  1. Porovnejte si vždy několik nabídek, nikdy neberte tu první, která se naskytne. Využít můžete nejrůznější srovnávače. Hlídejte nejen to, zda si budete moct dovolit měsíční splátku a kolik celkem za půjčku zaplatíte navíc. Zajímejte se o možnost mimořádných splátek zdarma, nebo zda se k půjčce neváží skryté poplatky.
  2. Buďte také online. V případě karantény či uzavření kamenných poboček si dnes můžete mnohem více věcí zařídit online a úvěr je jednou z nich. Volte však vždy ověřené a seriózní společnosti, které mají licenci od České národní banky.
  3. Ověřte si, zda je vybraná půjčka flexibilní. Umožňuje splácet rychleji či naopak jen minimální částku, pokud máte zrovna komplikovanější období?
  4. Zajímejte se o možnost pojištění, které vám pomůže, když se při splácení dostanete do potíží.
  5. Půjčujte si zodpovědně jen tolik, kolik opravdu potřebujete. To na co si půjčujete, by vždy mělo vydržet déle, než doba, po kterou budete úvěr splácet.

Co je to online kreditní linka Creditea:
Jde o úvěrový limit, který je možné čerpat opakovaně. Úroky se platí pouze za dobu čerpání a pouze z vyčerpané částky. Žádost o půjčku se vyplňuje pouze online. Je možné půjčit si až 130 000 Kč na 3 roky a peníze přijdou na účet do 15 minut od schválení. Splácí se předepsaná minimální měsíční splátka, pokud to však zákazníkům jejich finanční situace dovolí, mohou si splátky sami zvýšit a tím bez poplatků zkrátit dobu splácení.

Zdroj: Creditea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *