Víte, jaké jsou trendy v keramických obkladech?

Nadčasový neznamená fádní ani usedlý. Vzhled přírodních materiálů, jako je kámen, dřevo nebo beton, stále hraje prim v současných interiérech. Přesto se mezi neutrálními tóny prosazuje výraznější barevnost a neobvyklé kombinace. „Betonovou“ mohutnost osvěžují jemné vzory. Aktuální je geometrie: Menší i větší obrazce, výraznější i ve formě jednotlivých linek, zvlášť sluší jednoduchému, minimalistickému interiéru. Ruku v ruce s trendy v interiérech jde i kolekce RAKO pro rok 2020. A respektuje i další současné směry: Výroba je šetrná k životnímu prostředí a probíhá výhradně tady u nás, v České republice. 

CO JE TRENDY?
EKOLOGIE & UDRŽITELNOST
Ekologie a udržitelný životní styl jen tak z módy nevyjde. Výrobky RAKO jsou vyrobeny z 96 % z vlastních surovin, většina je navíc přírodního původu. Neopominutelnými vstupními surovinami jsou i keramické střepy recyklované do výroby podle principu ekologické a uzavřené výroby. Keramická výroba společnosti Lasselsberger spotřebovává i podstatnou část odpadních vod, včetně využití dešťové vody. RAKO jsou výrobky šetrné k životnímu prostředí, díky investicím do modernizace výroby jsou využívány nejmodernější a nejnovější dostupné technologie.

ČESKÉ JE TRENDY (I VE SVĚTĚ)
Na výrobě keramických obkladů tradiční české značky RAKO se podílí více jak 1500 vlastních českých zaměstnanců. Značka RAKO z pozice sponzora podporuje řadu aktivit od sportu, přes kulturu až po mnohé neziskové organizace, tady u nás, v České republice. Každé rozhodnutí, které není jen podle ceny, ale na základě zamyšlení o výrobku v dlouhodobém horizontu a v širším kontextu, je dobré. Važme si výrobků, které vytvořili Češi. Zkusme společně rozhýbat českou ekonomiku, nikoliv ekonomiky okolní.

LÁSKA NA PRVNÍ POHLED
Keramické povrchy napodobující kámen, beton, dřevo často doplňují netradiční vzory nebo kontrastující barvy. Hitem posledních let je dekorace, patchwork, obklady kombinující několik vzorů na jedné dlaždici. Patchwork se zabydlel všude jak v koupelně, kuchyni, předsíni, tak ve veřejných prostorách jako jsou kavárny, restaurace, obchody, pasáže. Přizpůsobuje se mnohým dekorativním stylům a jakémukoli prostoru.

TIP:
Industriální charakter série Betonico zjemňuje celoplošný dekor s patchworkovými motivy. Doporučená cena: obkládačka 30 x 60 cm 556 Kč/m2, dekor patchwork 30 x 60 cm 720 Kč/m2, dlaždice 60 x 60 cm 667 Kč/m2.

POLENA I KLAVÍRNÍ LESK
Dřevo… jeho barevnost, kresba vyjadřuje, vzbuzuje v nás pocity, pohnutí, vzrušení, vnímání přírody. Je to dřevo, které dokonale ladí s člověkem, který se rád oddává příjemným pocitům, vnímá krásu a sílu okamžiku, která ho v interiéru obklopuje. Keramické obklady mají mnohé přednosti před přírodními materiály jako například snadnou údržbu, stálost, výbornou tepelnou vodivost v kombinaci s podlahovým topením a mnoho dalších benefitů. Oblíbenost této keramické imitace stále stoupá! Stále větší oblibě se těší venkovní dlaždice tloušťky 2 cm, které imitují dřevo, ale na rozdíl od přírodního materiálu jim nevadí voda, mráz, rozlité víno, bláto nebo hlína.

TIP:
Série Saloon má naprosto věrohodný vzhled dřeva, navíc však špičkové parametry keramického materiálu. Doporučená cena: slinutá dlaždice 30 x 120 cm 999 Kč/m2, slinutá dlaždice 20 x 20 cm 999 Kč/m2.

JE LIBO BARVY?
Máme šedou a tmavě šedou nebo méně šedou… na obkladech zkrátka stále vede 50 odstínů šedi a béžová barva zůstává evergreenem. Avšak některé odstíny barev, které se na obkladech objevují, byly léta v zapomnění, na kráse jim to však neubralo, ba naopak. Zamilujete se do nich na první pohled. MODRÁ, indigo, nebeská, RŮŽOVÁ (millennial pink), bordó, růžové lístky, HNĚDÁ, skořicová, oříšková. Tyto obklady ladí s nadčasovým vybavením i moderními doplňky.

TIP:
Základní obkládačky Blend ladí s pruhovanou nebo puntíkatou dekorací tón v tónu nebo naopak kontrastují s barevnými obklady. Je jen na Vás, které jaké kombinace zvolíte. Doporučená cena: obkládačka 20 x 60 cm 512 Kč/m2, dekorace inzerto 20 x 60 cm 377 Kč/ks.

NEPŘEHLÉDNUTELNÁ MODERNA
Přináší sebou decentní povrchy, imitace kamenů, XXL formáty i monolitické tvary. Šedou nebo béžovou barevnou paletu keramických obkladů doplňují chytlavé akcenty, rafinované odlesky matu a lesku i geometrické dekorace. Právě dekorace mohou být zajímavým zpestřením stěn. Současnost a zároveň nadčasovost tohoto stylu ovlivňují barvy, struktura a jasné linie, doplňky jako jsou chrom, mramor, ale i přírodní materiály.

TIP:
Vzhled granitu s pruhovanými dekoracemi na stěnách je výrazný a zároveň decentní. Předností série Block je bohatá formátová škála slinutých neglazovaných dlaždic (od 120 x 60 až po 5 x 5 cm). Doporučená cena: obkládačka 30 x 60 cm 512 Kč/m2, slinutá neglazovaná dlaždice 80 x 80 cm 942 Kč/m2.

SVĚTLO, VZDUCH, KÁMEN
Jsou místa, kde méně znamená více. Obklady v kamenném provedení si zaslouží dostatečný prostor. Na obkladech téměř všechny imitace, na které jen pomyslíte: Od tmavého čediče, přes vápenec, travertin nebo luxusní mramor. Za dokonalostí napodobenin stojí nové revoluční technologie, především digitální tisk. Imitace přírodních materiálů maximálně vyniknou v interiérech, kde jsou volnost a světlo důležitými atributy bydlení.

TIP:
Vzhled vápence v přírodních barvách (béžová, béžovo-šedá, slonová kost) zaujme v matném i leštěném provedení. Série Limestone zahrnuje glazované slinuté rektifikované dlaždice. Doporučená cena: slinutá glazovaná rektifikovaná dlaždice 60 x 60 cm 667 Kč/m2.

STARONOVÉ TERRAZZO NEBO TERACO
Trendy ovládlo teraco. Je vyrobený ze směsi cementu, ušlechtilé kamenné drti, například mramoru. Keramické obklady se za něj převlékly. Do minimalistických koupelen se vrací osobitost i útulnost zároveň. Formáty rostou, spáry mizí. Teraco má díky nadčasovému designu a oblibě mnoha generací ambice proniknout dále než jen do chodeb a předsíní.

TIP:
Rektifikované obkládačky i neglazované slinuté dlaždice v designu teraco najdete v sérii Piazzetta. Doporučená cena: obkládačka 30 x 60 cm 720 Kč/m2, slinutá neglazovaná dlaždice 60 x 60 cm 720 Kč/m2.

INTERIÉR + EXTERIÉR = JEDNA PLOCHA
Keramický obklad může místnosti oddělovat nebo naopak propojovat… Trendem posledních 2-3 let jsou dlaždice 2 a 3 cm tloušťky určené pro venkovní pokládku dlaždic do trávy, štěrku nebo na terče.

TIP:
Dlaždice RAKO OUTDOOR tloušťky 2 a 3 cm lze pořídit hned v 5 designech. Letošní novinkou jsou Rebel Outdoor a Piazzetta Outdoor. Doporučená cena: dlaždice slinutá glazovaná 60 x 60 cm 1336 Kč/m2.

GEOMETRIE
Pruhy, čtverce, lichoběžníky – při pohledu na designy keramických obkladů se určitě hodí „oprášit“ znalosti ze školních lavic, pohrát si s perspektivou i deskriptivou. Geometrické útvary, kaleidoskopické vzory působí v mnoha sériích nečekaně efektně!

TIP:
Střídmá barevnost a jednoduché geometrické dekory v sérii Tess učarují milovníkům minimalismu. Doporučená cena: obkládačka 20 x 40 cm 333 Kč/m2.

NEOBVYKLÉ KOMBINACE
Kreslené postavičky upoutají, pobaví, zpestří interiér a spolehlivě zaženou nudu. Prostor působí obydleně, probouzí k aktivitě.

TIP:
Proč Bob a Bobek na obkladech? RAKO a králíky z klobouku spojují nové zážitky, inovativní design a zábava pro další generace. Obkládačky série Play s motivy králíků ve formátů 20 x 40 cm s propojením na sérii Color One si užijí děti i dospělí. Je určena pro koupelny rodinných domků a bytů, ale také školy, školky, dětská oddělení nemocnic. Doporučená cena: obkládačka 20 x 40 cm 720 Kč/m2.

RAKO najdete například v budově s podobou diamantu, který se ve dne třpytí a v noci září. Tu má nový stadion v Kataru, jedno z herních míst světového poháru 2022. České keramické výrobky RAKO najdete také v nemocnici Farwaniah Hospital v Kuvajtu, v hotelu Kempinski v Dubaji, hotelech Melia Playa Mujeres Luxuros Paraisos a Barcelo Rivera Playa Maya v mexickém Cancunu, hotelu Novotel v Tunisku, aquaparku v Maroku, stanici metra v Sofii, ve sportovním plaveckém komplexu v kanadském Halifaxu nebo policejních stanicích, školách a nemocnicích v Ománu.

Zdroj a foto: www.rako.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.