Fialová cyklojízda GO DAY 2020 aneb slavíme pokrok v prevenci rakoviny děložního čípku

Akce GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění, se uskuteční opět ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde letos GO Day proběhne v Praze, v neděli 20. září 2020. Na cyklojízdu hlavním městem zakončenou koncertem skupiny Holki se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost.

Společně tak poukáží na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují. Pražský GO DAY 2020 se již podruhé v řadě zaměří na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tento nádor je totiž preventabilní, a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a provedením HPV DNA testu namísto klasické cytologie.

Mezi pacientky patří také paní Katka, které byl nádor na děložním čípku diagnostikován před dvěma roky ve věku 50 let. „Na gynekologickou prohlídku s cytologickým vyšetřením jsem chodila každý rok. Nevěděla jsem tehdy, že existuje i přesnější diagnostická metoda. Moje onemocnění bylo odhaleno v prvním stádiu, proto jsem vkládala velké naděje do operace. Ta proběhla už za 10 dní od diagnózy a naštěstí úspěšně, lékaři mi zachránili život.“

Právě v možnostech diagnózy nyní dochází v ČR po dlouhé době k výraznému pokroku, jak vysvětluje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vedoucí lékař onkologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN Praha: „Rozvoji nádorového onemocnění děložního čípku lze předejít včasným odhalením rizika způsobeného infekcí lidským papilomavirem, tedy HPV. Nově se pro všechny naše pacientky otevřela možnost provedení HPV DNA testu ve 35 a 45 letech, jako doplnění cytologického vyšetření. Taková strategie dokáže velmi přesně vymezit pozitivně testované ženy s významným rizikem rozvoje rakoviny děložního čípku od negativně testovaných žen, jejichž riziko je naopak minimální. Jde o první významný posun pro zlepšení citlivosti screeningu rakoviny děložního čípku. V souladu s výsledky národního projektu LIBUŠE lze očekávat až čtyřnásobně vyšší záchyt závažných předrakovinových změn u žen s pozitivním HPV DNA testem, a v budoucnosti i velmi pravděpodobný dopad na snížení výskytu rakoviny děložního čípku.

Primární prevencí rakoviny děložního čípku stále zůstává očkování proti HPV, s nímž se dle odhadů setká až 80 % populace. „Podle Světové  zdravotnické  organizace  jsou nemoci způsobené  HPV dokonce považované za velmi závažné. V roce 2019 významně stoupl počet  očkovaných, více u chlapců, což považujeme za pozitivní jev, který se plně projeví až v době dospělosti těchto očkovaných,“ doplňuje prof. MUDr. Věra Adámkové, CSc., poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Předsedkyně výboru pro zdravotnictví.

GO Day 2020
Datum a čas:
20. září 2020 ve 14:00 hod.

Start a cíl:
Peloton odstartuje od Ústavu patologie 1.LF UK a VFN, Studničkova 2039/2, Praha – Nové Město.
https://goo.gl/maps/f8z4rNJrcB2c9m118
Cílem jízdy bude sportovní areál u Restaurace Rosmarina, Vltavanů, 143 00 Praha 4-Belárie
https://g.page/rosmarina-modrany?share

Zdatní cyklisté mohou pokračovat po delší trase a najet zhruba 60 km. V cíli bude na účastníky čekat poděkování ve formě diplomů a hudebního vystoupení skupiny Holki.

Registrace:
Na jízdu se můžete od 1. září 2020 registrovat na www.onko-unie.cz, účast je zdarma.
Registrovaní účastníci obdrží drobný dárek od sponzorů akce.

Akci pořádají Pacientská organizace Veronica, Onko Unie a Nadační fond Hippokrates. Tyto organizace se věnují dlouhodobé podpoře onkologických pacientů i jejich blízkých a vzdělávání veřejnosti.

Podporu mohou vyjádřit také lidé z celé České republiky, a to zapojením do kampaně na sociálních sítích, která upozorní na nutnost pravidelných gynekologických prohlídek u žen každého věku. Sledujte Facebook a Instagram ONKO Unie a Nadačního fondu Hippokrates, kde se brzy dozvíte více informací.

Foto: archiv akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.