Hrozba jménem klíště – Chránit svého pejska můžete i doplňky stravy!

Čeká v trávě, pouhým okem ho sice snadno přehlédnete, ale potíže vám může způsobit obrovské, s následky téměř nedozírnými. Řeč je o „obyčejném“ klíštěti, nebezpečném přenašeči nemocí, které mohou způsobit vážné zdravotní následky nám lidem i našim psům. K nejzávažnějším patří virové onemocnění klíšťová encefalitida a lymská borelióza, kterou mohou onemocnět lidé i psi.

Klíště se probouzí po zimě při teplotách nad 5 st. C (v posledních letech hlásí pejskaři první nálezy často už v únoru!) a nejaktivnější jsou od dubna až do listopadu. Vyloučen není výskyt klíšťové encefalitidy ani v zimě. Takže své pejsky i sebe chraňte, pokud jste v přírodě po celý rok. Na klíště narazíte prakticky kdekoliv ve volné přírodě – v trávě nebo na keři cca do 1,5 metru výšky.

Jaké nemoci hrozí a jaké jsou příznaky?
Velmi nebezpečná je klíšťová encefalitida, ale klinické příznaky se projeví jen zřídka. Jsou podobné jako u lidí a je to zvýšená teplota a změny v chování (pes např. odmítá potravu, je agresivnější, nebo naopak klidnější než obvykle…) Později se pes hůře hýbá, ztrácí citlivost v oblasti hlavy (můžou mu až ochrnout nervy v obličeji, těkat oči ad.). Nemoc má hodně vážný průběh, zdaleka ne vždy se podaří zvíře vyléčit.

„Další vážná choroba je lymská borelióza, která se vyskytuje častěji než encefalitida. Není-li včas léčena, končí smrtí psa. A stačí k tomu málo – infikované klíště se na psa přisaje na pár hodin, což nemusíte ani zaznamenat. Bakterie borelie přežívají ve střevě infikovaného klíštěte a jakmile se klíště přisaje na kůži, začnou se jeho slinami přemisťovat do těla. Přenos bakterie vyžaduje delší čas, proto se riziko infekce zvyšuje dobou přisátí klíštěte,“ říká MVDr. Milan Štourač CSc

Jak správně klíště vyndat?
Nejprve ho zastříkněte dezinfekcí, poté speciálními kleštičkami nebo pinzetou ho opatrně z kůže vyviklejte (nikdy ho nevytrhávajete!). Pozor, nemusíte ho „vytáčet“ (jak zní některé rady) – klíště není do kůže „zašroubované“, ale zcela normálně zakousnuté. A dejte i pozor, abyste klíště omylem nepřetrhli. Ranku v kůži pak znovu vydezinfikujte. Rozhodně nikdy klíště před vytažením nezakapávejte olejem, máslem apod.

Prevence v podobě doplňku stravy
Prevence je vždy nejlepší bojovník. Kromě klasických obojků a olejů proti klíšťatům, lze pejska chránit i formou doplňků stravy. „Vyvinuli jsme speciální doplněk potravy pro psy ve formě peletek, které zvíře před klíšťaty a jejich kousnutím ochrání. Přípravek je 100% přírodní, bez chemie a obsahuje Růži skalní, směs mletých bylin, pivovarské kvasnice se spektrem vit. B, jemně mleté kuřecí maso, konopný olej lisovaný za studena, extrakt z třešně Acelora a chmelový extrakt,“ říká Jiří Švihálek ze společnosti Yoggies, která doplněk vyvinula. Směs postupně vytvoří nehostinné prostředí pro přisátí klíštěte, popřípadě zajistí jeho brzké odpadnutí. Může také snižovat celkový „zápach“ psa. Posiluje obranyschopnost a imunitu zvířete proti případné nákaze po kousnutí klíštětem.

Yoggies proti klíšťatům
Doplněk potravy pro psy ve formě peletek k ochraně psa před klíšťaty a jejich kousnutím na bázi bylin, ovoce a pivovarských kvasnic. Yoggies Ochrana proti klíšťatům je přírodní doplněk potravy na bázi výtažků z bylin, pivovarských kvasnic bohatých na vitamíny skupiny B a dalších surovin. Ty společně pomáhají vytvářet pro klíště a jeho přisátí nehostinné prostředí v srsti i na kůži psa.

Yoggies Ochrana proti klíšťatům je 100% přírodní doplněk potravy, vyroben bez chemie a dochucovadel. Obsahuje výtažek z Růže skalní, pivovarské kvasnice, chmel a směs bylin. Tento doplněk potravy může také snižovat celkový „zápach“ psa a posilovat jeho obranyschopnost a imunitu proti případné nákaze při přisátí klíštěte díky tomu, že mnohé použité suroviny jsou také prebiotikem, tedy výživou pro probiotické kultury ve střevním mikrobiomu psa.

Doplněk potravy lze podávat psům všech věkových kategorií. Je vhodný i pro štěňata od 6 měsíce. Podává se pejskovi lžičkou ke krmivu. 500g k dostání na eshop.yoggies.cz za 617 Kč.

Zdroj a foto: Yoggies.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.