Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Proč je mléko důležité v životě člověka

Mléko a mléčné výrobky by měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku. Jejich přínos pro naše zdraví je nepostradatelný. I ti z nás, kteří jsou alergičtí na laktózu, mohou najít vhodnou mléčnou alternativu. Proč je tedy pro nás mléko ta zázračné?

Důležité pro stavbu tkání, hormonů a protilátek
Tuto funkci plní v mléce bílkoviny. Jsou také nezbytné pro růst a obnovu tkání.

Zlepšuje funkci štítné žlázy 
Protože se do krmných směsí dojnic přidává jód, je obsažen i v mléce a mléčných výrocích. Jeho nedostatek způsobuje poruchy funkce štítné žlázy, u dětí dokonce poruchy duševního vývoje. Právě mléko je jedním z nejvýznamnějších zdrojů tohoto prvku.

Prevence osteoporózy
Díky vysokému obsahu vápníku, jenž se v mléčných produktech nachází ve velmi dobře vstřebatelné formě, dochází ke snižování rizika vzniku řídnutí kostí. Vápník je do kostí ukládán díky vitamínům A a D, které jsou v mléce také obsaženy.

Zlepšuje proces krvetvorby a správnou činnost mnoha enzymů
Další z minerálních látek, které bychom v mléce nalezli, je železo, bez něhož by nemohl fungovat proces tvorby a obnovy krve. Zároveň je železo důležité pro správnou aktivitu většiny enzymů.

Správný vývoj kostry
Mléko má ideální poměr vápníku, fosfátů a hořčíku, což je právě důležité pro správný vývoj kostry.

Podporuje správný růst a aktivitu prospěšných bakterií
Do některých mléčných výrobků se přidávají také tzv. prebiotika, která právě slouží především jako potrava pro prospěšné bakterie. Tím jsou zajištěny vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu, což má samozřejmě pozitivní dopad na zdraví.

Zkvalitňují složení mikroflóry zažívacího ústrojí
Především zakysané mléčné výrobky (kefíry, kysané podmáslí, jogurty, jogurtové nápoje apod.). Vyrábějí se prostřednictvím kysání za pomoci probiotické kultury, která je nezbytná pro správné složení mikroflóry zažívacího ústrojí, což je centrum imunity.

Součást redukčního programu
Díky obsahu bílkovin, jež mají v porovnání s ostatními hlavními živinami největší schopnost zasytit, je mléko a mléčné výrobky někdy doporučováno i při redukci hmotnosti. Samozřejmě ve své polotučné nebo nízkotučné formě.

Zdroj a foto: www.mlecnavlna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *