Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Dožeňte důležitá preventivní vyšetření

Během koronavirové krize odložilo v porovnání s minulým rokem šest lidí z deseti důležitá preventivní vyšetření. Největší pokles preventivních testů v laboratořích SYNLAB byl za období březen až duben zaznamenán u generací padesátníků až sedmdesátníků. Preventivní krevní testy jsou přitom obzvlášť u této skupiny lidí zcela zásadní pro odhalení skrytých zdravotních potíží a nastolení adekvátní léčby dřív, než přejdou do pokročilého stádia.

Neodkládejte prevenci jen kvůli dlouhému čekání u lékařů, u kterých se po opadnutí krize dveře netrhnou. Vysoký cholesterol ani nemocná játra nepočkají. Na všechna důležitá preventivní vyšetření si můžete bez objednání zajít například do odběrových pracovišť SYNLAB.

Nehlídaný cholesterol může zapříčinit infarkt
Tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Zvýšený cholesterol však nebolí a jeho vysoká hladina se projevuje až nástupem aterosklerózy a následným uzavíráním tepen. Většina naší populace tak čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Jedinou cestou, jak vysokou hladinu cholesterolu odhalit, je rozbor krve. „Kontrolu tuků doporučujeme podstoupit alespoň jednou ročně. Pokud jejich hladinu delší dobu nesledujete, riskujete náhlý příchod vážné nemoci a hazardujete se životem,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.

Skrytá cukrovka může poškodit zrak
Počet lidí trpících cukrovkou se neustále zvyšuje. Důvodem nárůstu onemocnění jsou civilizační jevy, jako je znečištění životního prostředí nebo změny způsobu života, například ve spojitosti se stravováním ve fast foodech nebo stresem. Jen v Česku se s cukrovkou léčí skoro milion diabetiků. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k poškození ledvin, nervů či zraku a způsobit záněty končetin vedoucí až k amputaci. Hladinu glukózy v krvi byste si pro předejití těmto vážným problémům měli nechávat pravidelně otestovat.

Pozor na selhání jater
Játra jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Důvodů jejich častého selhání je mnoho:

 • častá konzumace alkoholu,
 • nezdravé stravování,
 • kontakt s toxickými látkami,
 • užívání léků,
 • předchozí prodělání žloutenky,
 • příjem vysokoenergetické stravy (například výživové doplňky pro sportovce),
 • cukrovka II. typu,
 • výskyt dědičného jaterního onemocnění v rodině.

Pokud vás alespoň jeden z bodů vystihuje, měli byste si nechat játra pravidelně otestovat. Onemocnění tohoto orgánu může léta probíhat skrytě. Nenechte ho projevit až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. „Standardně se v rámci vyšetření jater testuje hladina tří enzymů, které odrážejí stav jaterních buněk či buněk žlučových cest, ALT, AST a GGT a hladina bilirubinu. Vyšetření vám tak může poskytnout celkový obraz o tom, co se děje uvnitř těla, a poukázat na potíže, které byste jinak neodhalili. Jedná se například o nemoci žlučových cest,“ popisuje MUDr. Kateřina Pinterová.

Máte v pořádku srdce?
Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci přitom nemusí být nutně spojené s vysokým tlakem nebo cholesterolem. Mezi faktory vzniku srdečního onemocnění patří také genetika, nadváha, kouření, stres a nedostatek pohybové aktivity.

Pro ověření srdeční vitality je dobré pravidelně podstupovat vyšetření. Na jeho základě lze zavčasu zjistit případné poškození tohoto orgánu a začít jej včas léčit. Testů pro posouzení zdraví srdce existuje vícero. S tím, který je vhodný právě pro vás, se obraťte na svého praktického lékaře. Poradit by vám měl i po telefonu.

Ledviny se samy včas neozvou
Při onemocnění ledvin dochází k postupné ztrátě jejich funkční kapacity. První viditelné příznaky se ale projevují až v okamžiku, kdy je zdravá již jen poslední třetina tohoto orgánu, často dokonce později. Nejen proto jsou velmi důležité pravidelné preventivní testy krve a moči na odhalení množství kreatininu, urey a albuminu, které během pandemie odložila oproti standardu polovina lidí.

Změřením hladiny těchto látek ověříte stav neboli filtrační schopnost ledvin a odhalíte jejich případná onemocnění včas. Zvýšená hladina albuminu v moči je první známkou narušení filtrační jednotky ledvin, které může při pozdním odhalení vést až k závažné nedostatečnosti jejich funkce.

Vyšetření byste měli podstupovat alespoň jednou za dva roky. Pacientům, kteří se léčí s cukrovkou, mají dědičné předpoklady k onemocnění ledvin a obzvlášť těm, kteří mají vysoký krevní tlak, se test ledvin doporučuje absolvovat jednou ročně,“ apeluje MUDr. Kateřina Pinterová.

Vyšetření štítné žlázy může zabránit vážným komplikacím
Poruchami štítné žlázy trpí obě pohlaví, častěji však ženy. Problémy mívají nezřídka těhotné, ženy nad 50 let, pacienti s autoimunitním onemocněním, jakým je například cukrovka prvního typu nebo celiakie, a lidé s poruchami srdečního rytmu či ischemickou chorobou srdeční.

I vyšetření štítné žlázy byla v období března a dubna letošního roku provedena v laboratořích SYNLAB pouze polovina oproti běžnému objemu. Zdravá štítná žláza je přitom nezbytná pro správné fungování metabolických pochodů v organismu. Její poruchy, hypotyreóza a hypertyreóza, jsou většinou dobře léčitelné, i ty však musíte odhalit včas. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) navíc způsobuje zvyšování hladiny cholesterolu a s ním i riziko kardiovaskulárních chorob. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) je příčinou poruchy srdečního rytmu a může vést k řídnutí kostí.

Pro ověření správné funkce štítné žlázy se vyšetřují tři základní parametry –⁠ TSH, thyroxin a Anti TPO autoprotilátky. Pro jistotu zdraví tohoto orgánu je vhodné takto komplexní test podstoupit každé 1–⁠2 roky.

Rakovina prostaty se tělem šíří potichu
Výskyt rakoviny prostaty se v České republice za posledních dvacet let ztrojnásobil, úmrtnost na toto vážné onemocnění však naštěstí začíná mírně klesat, a to díky pokrokům v laboratorní diagnostice a čím dál zodpovědnějšímu přístupu mužů. Počáteční stádium zhoubného nádoru totiž většinou nemá žádné příznaky a bez vyšetření jej lze jen těžko rozpoznat. Pravidelné podstupování testu PSA neboli prostatického specifického antigenu je cestou k odhalení nádoru a jeho včasnému léčení.

Vyšetření hladiny PSA by měli muži ve věku nad 50 let podstupovat alespoň každé dva roky, v delších intervalech je však doporučeno již od 40. roku života.

Cena jednotlivých vyšetření v odběrových pracovištích SYNLAB:

 • komplexní vyšetření tuků – 163 Kč,
 • hladina glukózy – 15 Kč,
 • test jater – 59 Kč,
 • test funkce ledvin – 179 Kč,
 • vyšetření štítné žlázy – 178 Kč,
 • test PSA – 258 Kč.

U všech samoplátcovských vyšetření v odběrových pracovištích SYNLAB je potřeba počítat s příplatkem za odběr a separaci séra, který činí 55 Kč. Pokud však podstupujete více vyšetření najednou, hradit ho budete pouze jednou.

Zdroj a foto: Synlab

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *