Dnes je Mezinárodní den psů! A jak ho oslavíte vy?

Většina lidí považuje svého čtyřnohého miláčka za člena rodiny. Svou náklonnost a oddanost nám dokazují každý den, a my se o ně zase s láskou staráme. Pokud chcete udělat vašemu společníkovi radost, zapomeňte ale na stylové obojky nebo drahé oblečky. K jeho spokojenost stačí vlastně málo, a pokud mu ji dopřejete, pak vám ji tisíckrát vrátí.

Každý pejskař určitě pozná, kdy má jeho psí přítel radost nebo strach. Psi jsou velmi vnímaví a dokáží cítit také širokou škálu dalších emocí – a významnou roli v nich hrajete vy.

Věnujte mu svůj čas
Pořídili jste si štěňátko, nebo už máte psa několik let? Počáteční nadšení, kdy se o pejska staráme a věnujeme mu péči a pozornost mnohdy netrvá věčně. V dnešní hektické době se často vyrojí další povinnosti, které mají najednou před časem stráveným s vaším mazlíčkem přednost. Často se pak náš společný čas scvrkne na “povinnou” procházku dvakrát denně. Spíše než psí wellness nebo nový sestřih mu tak věnujte svou pozornost –⁠ ať už se rád honí za míčkem, dává přednost mazlení na gauči u televize, případně si užívá česání, dopřejte mu, co potřebuje. Uvidíte, že i vám se vyrojí kupa endorfinů, ze kterých budete ještě druhý den v práci čerpat –⁠ a ani protivný kolega vás nerozhodí.

Místo, kde bude mít pohodlí
Pejsek by měl mít své místo, kde si může odpočinout, a bude mu tam příjemně. Někdy se může stát, že nemá náladu, a některé dny se vám může vyhýbat – a přesně v takových chvílích potřebuje pelíšek, kde se může schovat. Zvláště malí a hladkosrstí psi jsou milovníci pohodlí a měkkost pelíšku dokáží ocenit. Ale i ti větší si rádi odpočinou na měkkém povrchu spíše než na tvrdé podlaze. Při výběru nezapomeňte zohlednit praktické hledisko. „Koberec pro pejsky by měl být nejen na dotek příjemný a pohodlný, ale také se dobře udržovat, a ideálně prát v pračce. Pokud zvolíte koberec s gumovou vrstvou nebude vám navíc na podlaze klouzat,” doporučuje Marek Černý ze společnosti Mujkoberec.cz. Vybírat se dá z široké škály vzorů, takže vám do interiéru hravě zapadnou. Výhodou navíc je, že můžete koberec jednoduše sbalit na cesty, a dopřát tak vašemu pejskovi pocit domova a bezpečí, ať je kdekoliv.

Dobroty se neomrzí
Pokud chcete vidět okamžité nadšení vašeho pejska, pak bude zaručeně fungovat jídlo a pamlsky. Nedopřávejte pejskům ale potraviny, které jsou zakázané a raději si zjistěte, co konkrétně může, abyste mu nepřitížili. Zkuste vynechat obligátní granule, ale poohlédněte se po něčem výjimečném a chutném. Můžete mu sami třeba upéct maso, případně mu dát kost na okusování – uzenou, sušenou nebo třeba žvýkací. Nadšení bývají psi také z čerstvé morkové telecí nebo hovězí kosti od řezníka, na které ještě jsou zbytky masa. Letní teploty svádí k tomu dopřát pejskovi na oslavu něco osvěžujícího a dobrého. Psí čokoláda je dobrý nápad, ale pozor na zmrzlinu. „Dospělí psi nemají zcela přizpůsobený žaludek na trávení laktózy. Zatímco štěněti mléko neškodí u dospělého psa je to zkrátka problém. Hafani můžou v lepším případě trpět plynatostí v tom horším jim způsobíte hodně nepříjemné bolesti žaludku,” vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Pokud chcete pejskům pamlsky dávkovat hravě, pak mu pořiďte hračky, které v sobě skrývají nějakou potravu. Ať už to bude odolný kong, různé gumové míčky s otvory nebo třeba hlavolamy.

Foto: Unsplash

Jeden myslel na “Dnes je Mezinárodní den psů! A jak ho oslavíte vy?

  • 14.9.2021 (10:54)
    Trvalý odkaz

    Nechápu proč se těmto dnům dává taková dúležitost. Vždyť každé domácí zvíře se stává neuvěřitelnou ekologickou zátěží pro planetu. Ziskuchtivý prodejci nás denodenně masírují reklamami, které nám hrají na city. Dokáže si někdo představit nebo vyčíslit, kolik jedno takové zvíře “vyprodukuje” odpadu ve formě plastů, konzerv, léčiv apd.?? A jaký to má reálný dopad na zdraví Země? Proč neexistuje třeba světový den oceánú? Copak ty by si to nezasloužily více? A tady nás kdejakej pseudohumanista bombarduje svojí hloupou morálkou o týrání zvířat? A co ti ostatní, kteří nejsou v našich náručích? Nebo snad neplatí: Co oči nevidí, to srdce nebolí?? Proč jsme zase masírování touto hloupou kampaní, která podivně separuje ostatní svět na úkor našeho potěšení? Nebo si snad někdo myslí, že vztahem k domácímu zvířeti si zlepší empatii k planetě? Ochrana domácích zvířat není ochrana přírody! Spíše naopak!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.