Magnesia Litera 2020: Blogerem roku se stal „jednonožec“ Jiří Švihálek

Cenu Magnesia blog roku převzal 31. 8. na slavnostním vyhlášení výročních knižních cen Magnesia Litera Jiří Švihálek s blogem Pacholek.com.

Šest literárně nejzajímavějších českých blogů loňského roku vybrala odborná porota složená ze spisovatelky Anny Bolavé, básníka Petra Borkovce a publicisty Ondřeje Nezbedy. O samotném držiteli ceny Magnesia blog roku pak rozhodli čtenáři hlasováním na webu Magnesia Litera. Vítězný autor obdrží od společnosti Mattoni 1873 částku 50 000 Kč na knižní vydání blogových zápisků.

„Výhra od Mattoni 1873 je určená na vydání blogových zápisků knižně. Já už ale knihu Deník jednonožce vydal, tak přemýšlím ještě nad audioknihou. To je formát, který mě momentálně dost baví,“ řekl při přebírání ceny Jiří Švihálek.

O vítězném blogu
Jiří Švihálek: Pacholek.com
V minulém roce se Jiřímu Švihálkovi a jeho ženě Katce obrátil život naruby. Na motorce se připletli k těžké dopravní nehodě, po níž skončili v nemocnici, kde se po operaci z Jiřího stává „jednonožec“ neboli, jak se sám nazývá, Pacholeg. Poté, co mu jeho známá na pokoj donesla tužku a papír s doporučením, aby si všechno zapsal, rozhodl své poznámky přenést do blogu, který se rychle začal šířit. Příspěvků je dnes kolem 140 a skládají dohromady deník plný bolesti, zoufalství, narkotik, operačních sálů a převazů, ale i neuvěřitelného optimismu, nadhledu a humoru.

Jiří „pacholek“ Švihálek (9. 12. 1986)
Jirka přišel o nohu, ale o nic víc. Miluje běhání, pivo s přáteli a srandu. Vše začalo jízdou na rodinnou oslavu na motorce v létě 2019, na kterou Jirka se svou manželkou bohužel nedorazili. Cestou je srazilo auto s přetíženým vozíkem plným betonu, a navíc bez funkčních brzd. Během zlomku vteřiny tak byli oba nuceni kompletně změnit svůj způsob života. Z aktivních mladých lidí se na neurčitou dobu staly obvázané postavy upoutané na lůžku. Jirka přišel o nohu. Nejprve pod kolenem, ale vznikem infekce nakonec muselo jít pryč i koleno. Žena Kateřina podstoupila celou řadu operací včetně náhrady chybějící části stehenní kosti.Jirka píše blog o tom, jak se s takovou situací vyrovnávali, jaké zážitky si odnesli z nemocnice, co vlastně obnáší nemít nohu a jaké to je učit se chodit s protézou. V červnu 2020 vyšel blog knižně pod názvem Deník jednonožce. Zdánlivě depresivní a smutné téma je psáno s nadhledem a autor se nebojí ani černého humoru. Čtenáře tak často pobaví situace, o které by si normálně řekl, že smích se snad ani nehodí.

Další nominovaní
Kategorie Magnesia Litera blog roku každoročně představuje blogery, jejichž zápisky mají literární kvality, a letošní nominace nebyly výjimkou. Dalšími nominovanými v kategorii byly blogy Knihomam.cz, Městská poezie Brno, Nejsemtabu.cz, Tolasz.cz a Zrzi.cz.

V loňském roce zvítězila Michaela Duffková se Zápisníkem alkoholičky, která popisuje svůj boj se závislostí, léčbu a poléčebný návrat do běžného života.

Magnesia Litera 2020
Kniha roku:
Petr Čornej: Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)

Litera za prózu
Jiří Kratochvil: Liška v dámu (Druhé město)

Moleskine Litera za poezii
Ewald Murrer: Noční četba (Aula)

Litera za knihu pro děti a mládež
David Böhm: A jako Antarktida (Labyrint)

Litera za naučnou literaturu
Petr Čornej: Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)

Litera za nakladatelský čin
J.A. Komenský: Labyrint světa a ráj srdce (Práh)

Litera za překladovou knihu
Edward St Aubyn: Patrick Melrose I (Přeložil Ladislav Nagy, Argo)

Litera za publicistiku
Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak (Prostor)

DILIA Litera za debut roku
Vratislav Kadlec: Hranice lesa (Argo)

Magnesia Blog roku
Jiří Švihálek: Pacholek.com

Kosmas Cena čtenářů
Filip Rožek: Gump: Pes, který naučil lidi žít (Kontrast)

Zdroj a foto: Magnesia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.