Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SportZábava

Prague City Swim: Plav a pádluj za dobrou věc

Druhou zářijovou sobotu, 12. září 2020, proběhne na Střeleckém ostrově druhý ročník závodu Prague City Swim. Pacientská organizace Alsa zve rekreační plavce a paddleboardisty k účasti na unikátním závodě a jedinečné možnosti protáhnout tělo ve vodách Vltavy v centru Prahy. Zde jsou jinak plavání a jízda na paddleboardu kvůli lodní dopravě zakázány. Účastníci budou moci poměřit síly nejen mezi sebou, ale i se zástupci z řad předních českých sportovců. Hlavní motivací je pomoc a vyjádření podpory pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Kromě závodů je připraven i zajímavý doprovodný program, který je ideální pro rodiny s dětmi. Více informací a registrace do závodu na www.zsalsa.cz/praguecityswim.

Trasa i disciplína podle svých sil a preferencí
Připravená závodní trasa kolem Střeleckého ostrova měří 1650 m. Méně zdatní plavci mohou závodit na trati o délce 600 m, děti mají před sebou 200 m. Závodník může zvolit libovolný plavecký způsob. Svou závodní kategorii mají i pacienti s ALS a jejich blízcí, kteří s nimi tvoří tým. Střelecký ostrov lze obeplout i na paddleboardu – a to buď samostatně, nebo na megaboardu ve skupince 5 až 7 osob. Samozřejmostí je zázemí pro závodníky – skříňky na odložení věcí a možnost využít sprchy po závodu. Po celou dobu konání akce je pro ně připraveno i občerstvení. Pro případ chladnější vody (méně než 18 °C) bude za poplatek možnost zapůjčení neoprenu. Ten, kdo nevlastní paddleboard, si ho může na místě rovněž půjčit, u obojího je však doporučená předchozí rezervace. Startovné lze uhradit předem i v den konání závodu. S myšlenkou pomoci nemocným s ALS jsou hesly závodu „Plav pomáhat!“ pro plavání a „Pádluj pomáhat!“ pro paddleboard.

Vybrané peníze pomohou pacientům
Cílem Prague City Swim je podpora pacientů s ALS a edukace o tomto závažném onemocnění. Při ALS dochází k postupné ztrátě kontroly nad svaly, pacientům nakonec zůstává pouze pohyb očí. To vše při plném zachování psychických a mentálních schopností. Peníze, které se startovným a návštěvou akce podaří vybrat, poputují na pomoc českým pacientům s ALS. Budou použity na osobní asistenci, pomoc fyzioterapeuta a činnost koordinátorek multidisciplinárního týmu, který za pacienty dojíždí. Část peněz bude použita na nákup kompenzačních pomůcek do půjčovny pomůcek pro pacienty. „Nemoc postupuje mnohdy velmi rychle a než projde žádost pacienta o pomůcku administrativním řízením pojišťoven, často je už potřeba pacientů zcela jiná. Jednou z činností spolku Alsa je proto půjčovna kompenzačních pomůcek,“ Ing. Tereza Koucká, hlavní organizátorka závodu Prague City Swim.

Podpora známých osobností
Mnoho závodníků láká možnost poměřit své síly ve Vltavě s profesionálními českými sportovci. Ambasadorkou závodu je česká znakařská jednička Simona Kubová. „Propojení plavání a podpory pacientů mi přijde skvělé. Pro pacienty s ALS je navíc plavání doporučováno, dává to tedy smysl. Většinou se pro dobrou věc běhá, jsem ráda, že je tu i plavecký závod a ráda ho podpořím. Doufám, že se 12. září uvidíme na startu s co největším počtem lidí,“ říká plavkyně Simona Kubová. Účast na závodu přislíbili i další sportovci, například bratři David a Tomáš Svobodovi nebo moderní pětibojař Jan Kuf.

Zajímavý doprovodný program, vhodný pro celou rodinu
Podpořit pacienty s ALS lze druhou zářijovou sobotu i bez závodění – zájemci mohou přijít na Střelecký ostrov fandit a užít si bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Stejně jako vloni bude pódium kromě vítězů jednotlivých kategorií patřit i kulturnímu programu. Hlavními účinkujícími budou David Kraus & Gipsy Brothers. Návštěvníci Střeleckého ostrova si budou moct užít také divadelní představení, vystoupení akrobatů a mnoho další zábavy na sportovních a herních stanovištích. Svačinu s sebou není třeba balit, na místě budou stánky s občerstvením.

Navázání na tradici
„Loňský ročník Prague City Swim měl mezi závodníky skvělý ohlas. Mírná nepřízeň počasí závodníky neodradila a přišli podpořit pacienty s ALS v hojném počtu. Doufáme ale, že letos nám bude počasí přát a přijde daleko více lidí,“ říká hlavní organizátorka závodu. Prague City Swim navazuje na Amsterdam City Swim, který se poprvé uskutečnil v roce 2012 v kanálech holandského hlavního města. Následně se pak konal i v Londýně. „Kromě podpory pacientů je cílem závodu zviditelnění onemocnění jako takového. Do širokého povědomí se onemocnění ALS dostalo více poprvé díky virální kampani Ice Bucket Challenge v roce 2014, které zúčastnili i Bill Gates, Barack Obama nebo Elon Musk. Role vody v závodu Prague City Swim zůstává, jen věříme, že teplota bude daleko příznivější,“ uzavírá Tereza Koucká.

Foto: archiv Prague City Swim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *