Kulturní tip z Praha Září: Filmové projekce úspěšných hitů i zdařilých novinek

Třítýdenní oslava znovuzrození kulturního života Praha Září od 8. do 28. 9. na Výstavišti v Praze – Holešovicích nabídne divácky atraktivní tituly z české i zahraniční filmové produkce. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest zve například na filmy Téměř dokonalá tajemství, Cukrář, komedii Vlastníci či Teroristka. Společnost Aerofilms promítne filmy Zelená kniha, Devadesátky, Mládí a mnohé další. Své zastoupení v programu Praha Září mají také queer filmový festival Mezipatra, MFDF Ji.hlava a partner festivalu Volkswagen, který uvede nový český film Havel. Zahajovací večer 8. září patřil dokumentu Meky.

Filmové projekce jsou přístupné zdarma, stačí se jen bezplatně akreditovat na www.prahazari.cz. V areálu Výstaviště mimo vyhrazené sektory akreditace nejsou potřeba.

Filmový program na Praha Září:

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Amy

Strhující film o vzestupech a pádech zpěvačky Amy Winehouse, která na začátku tisíciletí přepsala dějiny popové hudby. Její krátkou a bouřlivou kariéru zpracoval do celovečerního dokumentu Asif Kapadia, autor oceňovaného snímku Senna o legendárním pilotovi F1. Velká Britanie, 2015, režie Asif Kapadia.

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Zelená kniha

Vtipná i dojemná jízda inspirovaná skutečným přátelstvím. Komedie Zelená kniha vyhrála 3 Oscary včetně ceny pro Nejlepší film. USA, 2018, režie Peter Farrelly.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Teroristka

Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. ČR, 2019, režie Radek Bajgar.

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Climax

Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení. Francie, 2018, režie Gaspar Noe.

 1. 9. od 19.30, Šapitó, Izraelský večer – MFF Praha – Febiofest kino: Cukrář

Láska, ztráta a štěstí ve filmu Cukrář, který na MFF Karlovy Vary získal Cenu ekumenické poroty. Izrael / Německo, 2017, režie Ofir Raul Graizer.

 1. 9. od 18 h, Letní poloha, MFDF Ji.hlava uvádí: Fonja

Dokument sleduje deset mladistvých delikventů z největšího převýchovného zařízení na Madagaskaru, kteří se zapojili do čtyřměsíčního workshopu. Učili se pracovat s filmovou kamerou, stříhat, vytvářet jednoduché filmové triky a vyprávět vlastní příběhy… Německo / Madagaskar, 2019, režie Ravo Henintsoa Andrianatoandro, Lovatiana Desire Santatra ad.

 1. 9. od 18 h a 19. 9. od 20 h, Letní poloha, Volkswagen uvádí: Havel

Film na motivy životního příběhu Václava Havla, odehrávající se v letech 1968 až 1989. ČR, 2020, režie Slávek Horák.

 1. 9. od 20 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Mládí

Po italské Velké nádheře přichází Paolo Sorrentino s anglicky mluveným snímkem a mezinárodním hvězdným obsazením (Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Wiesz). Film se odehrává v prostředí luxusního alpského lázeňského hotelu, kde se setkává nejroztodivnější směsice hostů. Itálie / Francie / Švýcarsko / Velká Británie, 2015, Paolo Sorrentino.

 1. 9. od 20 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Paterson

Paterson je řidič autobusu, který se ve volných chvílích věnuje psaní poezie. Den po dni sledujeme jeden týden jeho spokojeného života s manželkou Laurou, která je jeho přesným protikladem. Překvapivě vtipnou zenovou básní o obyčejném životě se Jim Jarmusch tematicky vrací ke svým klasickým filmům 90. let. USA, 2016, režie Jim Jarmusch.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: #jsemtady

Věhlasný francouzský šéfkuchař Stéphane (Alain Chabat) žije poklidným životem a má všechny důvody, proč se cítit spokojeně. Přesto jedinou osobou, která jej udržuje naživu, je tajemná mladá Korejka Soo (Doo-na Bae), se kterou se náhodou spojil na lnstagramu. Baví se spolu na dálku o umění i sakurách, které právě rozkvétají, a zdá se, že si výborně rozumí navzdory vzdálenosti a všem jazykovým i kulturním bariérám. Francie / Belgie, 2019, režie Eric Lartigau.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí. ČR, 2019, režie Jiří Havelka.

 1. 9. od 21 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: King skate

Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu. ČR, 2018, režie Šimon Šafránek.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Balon

Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, s kterým se všech osm členů obou rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Německo, 2018, režie Michael Herbig.

 1. 9. od 20 h, Letní poloha, Praha Září ve spolupráci s Aerofilms uvádí: Tohle je náš svět

Pozitivně laděný americký film o volnomyšlenkářské rodině, kterou podle vlastních představ řídí pevnou rukou svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen). Režisér filmu Matt Ross si z festivalu v Cannes odnesl cenu za nejlepší režii v prestižní sekci Un Certain Regard. USA, 2016, režie Matt Ross.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, Mezipatra: Cocon

Film uvádí queer filmový festival Mezipatra.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Yesterday

Velmi neúspěšný písničkář Jack (Himesh Patel) chce pověsit kytaru na hřebík, protože ať dělá, co dělá, poslouchá ho jenom nejlepší kamarádka Ellie (Lily James). Pak ho ale v důsledku chvilkového záhadného globálního zatmění porazí autobus. A to zcela změní nejen jeho život a způsobí i jednu hudební katastrofu. Velká Británie, 2019, režie Danny Boyle.

 1. 9. od 20 h, Šapitó, MFF Praha – Febiofest kino: Ministerstvo lásky

Renomovaný biolog Krešo je v koncích. Blíží se krize středních let, o iluze už dávno přišel, ztratil zaměstnání a navíc strádá v manželství, které zřejmě nikdy neměl uzavřít. Naštěstí ho stále ještě obdivuje jeho syn. Chorvatská vláda se potýká s finančními obtížemi a zoufale hledá neotřelé způsoby, jak ušetřit. Od války v devadesátých letech sice už uplynulo víc než dvacet let, ale přesto se vládní úřady náhle začaly zajímat o vdovy po padlých vojácích. Chorvatsko / Česko, 2016, režie Pavo Marinković.

Zdroj: www.prahazari.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *