Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SportZdraví

Prague City Swim: Na Vltavě se závodilo za dobrou věc

Střelecký ostrov ožil tuto sobotu druhým ročníkem závodu Prague City Swim. 208 rekreačních plavců a paddleboardistů se zde sešlo, aby podpořili pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Charitativní závod neziskové organizace Alsa přišla opět podpořit i řada známých osobností: zapojili se do závodu, jeho organizace nebo se postarali o příjemný doprovodný program.

V centru Prahy, kolem Střeleckého ostrova, jsou plavání a jízda na paddleboardu kvůli lodní dopravě běžně zakázané. Prague City Swim nabídl tak rekreačním sportovcům jedinečnou šanci protáhnout v těchto vodách svá těla. Vedle toho byla hlavní motivací závodníků pomoc pacientům s ALS. Peníze, které se startovným a návštěvou akce podařilo vybrat, budou použity na osobní asistenci pacientům, pomoc fyzioterapeuta a činnost koordinátorek multidisciplinárního týmu, který za pacienty dojíždí. Část peněz bude použita na nákup kompenzačních pomůcek do jejich půjčovny pro pacienty. „Letošní počasí nám přálo o dost více než vloni, a tak se sešel vyšší počet závodníků. Jsme velice rádi a vděční za jejich podporu i podporu těch, kteří přišli na ostrov závodníkům fandit nebo si užít příjemné odpoledne,“ říká Ing. Tereza Koucká, hlavní organizátorka závodu Prague City Swim.

Závodníci poměřili své síly na 1650metrové trase kolem Střeleckého ostrova. Závodní disciplínou bylo plavání nebo jízda na paddleboardu. I letos bylo možné soutěžit na megaboardech ve skupince 5-7 osob. Pro méně zdatné plavce organizátoři připravili závodní dráhu o délce 600 m, děti plavaly 200 m. Nejrychlejší plavec zdolal trasu kolem Střeleckého ostrova za 13 min 38 sekund a předčil tak i přední vrcholové sportovce – Simonu Kubovou nebo bratry Tomáše a Davida Svobodovi, kteří svým startem pacienty s ALS také podpořili. Jízda na paddleboardu kolem ostrova zabrala vítězi této kategorie 10 minut 31 sekund. Svou závodní kategorii měli i 4 odvážní pacienti s ALS a jejich blízcí, kteří s nimi tvořili tým (Philips Foundation Swim).

Příjemný den si účastníci Prague City Swim neužili pouze ve vodách Vltavy, zajímavý doprovodný program byl nachystán i na souši. Stejně jako vloni patřilo pódium kromě vítězů jednotlivých kategorií i kulturnímu programu. Hlavními účinkujícími byli David Kraus & Gipsy Brothers. Děti si užily spoustu pro ně připravených aktivit, včetně divadelního představení. Příjemným zpestřením bylo vystoupení akrobatů Losers Cirque Company.

„Organizace Alsa během roku pořádá několik akcí, prostřednictvím nichž chce dát lidem vědět o tomto závažném onemocnění. Jsme moc rádi, že se nám podařilo závod Prague City Swim uspořádat i letos a doufáme, že se se zástupem závodníků sejdeme na Střeleckém ostrově zase napřesrok,“ dodává Tereza Koucká.

Prague city swim II.

Už 12.9 se na Vás budeme těšit na Střeleckém ostrově na druhém benefičním plaveckém závodě #Praguecityswim, který se koná na podporu pacientů s ALS. Máte jedinečnou možnost zaplavat si či zapádlovat na Vltavě pro dobrou věc.. Kdo ještě nevyplnil registraci neváhejte! Samozřejmě je možné zapůjčit si neopren i paddleboard. Veškeré informace najdete na našich stránkách www.zsalsa.czTěšíme se na Vás!#plavpomahat #padlujpomahat #spolecneprotibezmoci #als #alsa

Zveřejnil(a) ALSA z.s. dne Středa 12. srpna 2020

Jakub se opět zúčastnil Prague City Swim
Jakub teprve před třemi lety překročil třicítku. Před onemocněním ALS působil jako kardiolog v jihlavské nemocnici a doposud tam stále částečně pracuje.

První příznaky nemoci se u něj začaly projevovat před čtyřmi lety. „Celý život jsem hrál fotbal a najednou jsem nebyl schopný vůbec zkoordinovat svoje pohyby. Pak jsem si na zápase zlomil ruku a po sundání sádry jsem s ní nemohl pořádně hýbat,“ vypráví Jakub o začátcích onemocnění. Oproti jiným pacientům, se kterými si lékaři mnohdy dlouhé měsíce nevědí rady, měl výhodu, že mu jeho kolegové neurologové diagnózu stanovili prakticky hned. Život se mu i tak změnil od základu. „Představte si, že vám někdo nasadí dvacetikilovou vestu, na hlavu desetikilovou helmu, na obě ruce a nohy desetikilové boty a rukavice a do pusy vám strčí roubík. Změní se vám úplně všechno,“ popisuje Jakub svoje pocity.

Dříve Jakub hodně sportoval, cestoval a trávil čas mezi lidmi. „Naplňuje mě čas strávený s rodinou. Manželka mi je oporou a chvíle, kdy vidím, že se naše děti naučí něco nového, mě činí skutečně šťastným,“ doplňuje.

Velké zázemí našel i ve spolku ALSA. Poskytuje mu komplexní péči, především v oblasti poradenství. „ALSA je výborná. Radí nám v mnoha oblastech – sociální, finanční, rehabilitační, výživové. Řeknou vám vše na rovinu. Určitě mi prodloužili život,“ přiznává Jakub. Společně s manželkou se také rádi účastní rekondičních pobytů, které ALSA pořádá. Pomáhají jim vystoupit ze stereotypu, načerpat důležité informace a především sdílet pocity a zážitky s ostatními pacienty a jejich blízkými. „Rekondiční pobyty nás hodně nabíjejí. Velmi nás posílilo, když jsme zjistili, že to, co oba prožíváme a cítíme, zažívají i ostatní rodiny,“ uzavírá manželka Monika.

Jakub se spolu se svým týmem složeným z jeho nejbližších letos, stejně jako vloni, zúčastnil závodu Prague City Swim v plavecké kategorii pro pacienty. „Když jsem byl zdravý, tak jsem se účastnil půlmaratonů a moc se mi líbí, že Prague City Swim dýchá podobnou atmosférou. Je mi hrozně sympatické, že se povědomí o chorobě pohybového ústrojí zvyšuje právě akcí podporující pohyb. A že i v době, kdy spousta lidí na důležitost pohybu zapomíná, se najde pár jednotlivců, kteří o svůj pohyb bojují z posledních sil, “ dodává Jakub.

O ALS
ALS je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše při plném zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc může postihnut kohokoliv, průměrná doba přežití je 3-5 let. Posláním neziskové organizace ALSA je pomáhat pacientům poradenstvím, konzultacemi vhodných terapií, vytvořením specializované půjčovny pomůcek, rekondičními pobyty, výjezdy specialistů do domovů nemocných aj. Největším cílem je vytvoření specializovaného centra pro tyto nemocné, jako je to v jiných zemích.

Zdroj a foto: Prague City Swim, Alsa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *