Nastává podzimní rovnodennost

Podzimní rovnodennost letos nastává v úterý 22. září v 15:31 středoevropského letního času. Začne tak astronomický podzim, který potrvá do zimního slunovratu, který nastane 21. prosince. Dny se tak budou dále zkracovat. Zatímco při rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé (pozn.: zjednodušeně, pokud zanedbáme refrakci), do zimního slunovratu se den zkrátí o čtyři hodiny. Při rovnodennosti Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě.

Podzimní rovnodennost, přírodní zákony a umění 22. 9. 2020 na jednom místě
Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, která je nejen hvězdárnou, ale také pěkně upraveným arboretem s řadou vzácných dřevin a velmi malebným místem, byly v letech 1998 – 2001 v rámci projektu “Kameny a hvězdy” instalovány kamenné skulptury. Jedna z nich nese název Od slunovratu ke slunovratu (autor Zdenek Hůla – žula, 260 x 32 x 44 cm, 1998). Tato žulová skulptura počítá s účinkem pronikajícího slunečního světla v přirozeném ročním cyklu. Právě v době letního i zimního slunovratu a jarní i podzimní rovnodennosti je zde možné spatřit průnik slunečního paprsku. Skulptura  má  jeden  vertikální řez a tři horizontální zářezy.  V místech,  kde se setkávají,  pronikne  sluneční paprsek otvory v křížení v pravé poledne v den, kdy nastává začátek dalšího ročního období. A proč jenom tři horizontální zářezy, když roční období máme čtyři? Přece proto, že výška Slunce v pravé poledne je v době podzimní, ale i jarní rovnodennosti stejná.

V případě jasného počasí je možné se do Ondřejova přijet podívat. V úterý 22. září 2020, tedy v den letošní podzimní rovnodennosti, nastává pravé poledne ve 12:52:34 středoevropského letního času (tedy toho, který aktuálně používáme). Kamenná skulptura se nachází v historické části původní hvězdárny u Muzea Vojtěcha Šafaříka v prostoru veřejnosti volně přístupném. Přijít se podívat může opravdu každý.

Zdroj: Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.