Proč o intimních problémech nemluvíme?

Existují věci, o kterých se mlčí. Nejčastěji jde o témata, která nás ohrožují nebo kde se cítíme zranitelní. Nemluví se o bolesti, smrti, sexuálním násilí, finančních potížích, ale také o běžných záležitostech, obzvlášť je-li na obzoru nějaký nepříjemný problém. Tabuizované jsou i nemoci spojené s intimními partiemi. To, co obvykle pomůže, není zarytě mlčet, ale naopak zahájit upřímný dialog.

Sdílená bolest, poloviční bolest
Otevřená komunikace samozřejmě zlepšuje zvládání nemoci. V bolesti a utrpení nechce být nikdo sám. „Vidíme to například u zvířat. Kolem opičky, která je nemocná, nebo ji něco trápí, se shlukne celá řada ostatních a snaží se najít společně řešení. U lidí je to stejné. Potřebujeme okolí a podporu, ale ne vždy si o ni řekneme,“ říká docentka klinické psychologie Laura Janáčková. Doplňuje, že se často lidé uzavírají do sebe a o to více prožívají bolest, utrpení a strádání. To, co potřebují nejvíce, je naopak podpora nejbližších a pomoc odborníka. „Je důležité o svých nemocech mluvit nahlas a nazývat je správnými slovy,“ dodává Janáčková.

Lékaři slýchají problémy stále
Velké tabu jsou nemoci spojené s intimními partiemi. Příliš často neuslyšíte povídat si dámy ve vinárně o inkontinenci, vaginóze, mykóze a jakékoliv vaginální infekci, která je doprovázena nepříjemným pachem.

Rovněž téma hemoroidálního onemocnění není ve společnosti slyšet. Přitom jde o problém, se kterým se za život setká polovina Čechů. Jestli máte návštěvu toalety pravidelně spojenou s krvácením, pálením, řezáním a dalšími negativními pocity, které se stupňují, svěřte se odborníkovi. Na zmírnění akutních příznaků jsou skvělé masti z lékárny. „Masti se dají díky aplikátoru nanést přímo na postižené hemoroidální uzly v řitním kanálu,“ vysvětluje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze, jak lze lokální léčbou a změnou jídelníčku zamezit chirurgické operaci v celkové anestezii, ke které dochází v nejvyšších stádiích.

Vždy existuje řešení
Nejde jen o nepříjemné pocity při vyprazdňování, sezení a jiných běžných úkonech. Jde o oblast intimních partií, které hrají důležitou roli v našem partnerském a sexuálním životě. Mnozí lidé se stydí za své problémy a raději tiše trpí, straní sexu a partnera odstrkují. Je podstatné mluvit otevřeně i o těchto tabuizovaných tématech, a to nejen v obecné rovině nebo když se mluví o někom jiném. Jak říká docentka Laura Janáčková, lidé jsou výřeční a otevřeně mluví o čemkoliv, dokud se to netýká jich samotných. To by se mělo změnit. Doktoři jsou zvyklí poslouchat denně všelijaké zdravotní problémy, určitě jim neřeknete nic, co by neslýchali dnes a denně.

Postavit se zdravotním i osobním problémům čelem a začít je řešit vyžaduje kuráž. Ať už vás trápí cokoliv, svěřte se nejbližším a dovolte jim vás podpořit. Možná i oni mají něco na srdci a ocení na oplátku pomocnou ruku s jejich intimními problémy.

Zdroj: www.konectabu.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *