Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Samoživitelka v době nouzového stavu: Jak dobře čelit samotě a strachu z koronaviru?

Život matky samoživitelky je i za normálních okolností náročný po ekonomické a emoční stránce. Mnohem více je však situace těžší v dnešních dnech. Kdy v rámci preventivních opatření proti šíření nákazy jsou zavřeny školy. A nucená izolace se stává nutnou pro uchránění vlastního zdraví a zdraví blízkých i osob z širšího okolí.

Stresující finanční omezení
Právě samota v této situaci vůbec nepřispívá k zmírnění nově vzniklých obtíží vyvolané ekonomickými důsledky z karantény obyvatel. Veškeré těžkosti single matek jsou teď mnohonásobně náročnější. Palčivá je pracovní a ekonomická situace. U některých profesí hrozí nyní ztráta zaměstnání. Pokud má single matka pracovní místo stabilní a zůstává doma, její příjem je nyní omezen na dávku ošetřovného, která činí 60 % platu. V rodinách, které žijí pouze z jednoho příjmu, toto znamená velké finanční omezení spolu s obavami, zda tyto peníze budu stačit na pokrytí běžných výdajů. Velmi často plat matek samoživitelek pokryje měsíční náklady a nezbývají prostředky na vytváření finančních rezerv.

„Náročnost situace se dotýká hlavně udržení si psychické rovnováhy. Pro ženu, která žije sama s dětmi, jsou velmi důležité veškeré sociální kontakty, ať už pracovní, přátelské, nebo i podpůrné, což můžou být kontakty s terapeuty, sociálními pracovníky apod. Toto vše je teď rázem přerušeno, protože jsou zavřené kavárny i restaurace. Žena zůstává sama doma a může na ni doléhat samota, obavy o zabezpečení sebe a dětí, kterým je potřeba situaci vysvětlit. Samota teď doléhá a tíží mnohem víc. Nyní je ale potřeba více než kdy jindy naši psychiku podpořit, zapojit vůli a být vytrvalí při hledání a usilování o emoční rovnováhu zahrnující především péči o sama sebe,“ říká terapeutka Lenka Matoušová z projektu Servis vztahů, který patří mezi projekty obecně prospěšné společnosti Women for Women.

Přinášíme několik rad zaměřené především na ženy, které se samy starají o své děti:
Nebojte se starat sama o sebe
Myslete na sebe, uchraňte si své zdraví a svou pohodu. Vaše děti vás potřebují a budou potřebovat. Je potřeba se postarat především o naše tělesné potřeby. Pokud nebudete dostatečně spát, nebudeme mít kvalitní stravu bohatou na živiny a vitamíny a nebudete mít alespoň trochu pohybu, ochudíte organismus o potřebnou energii, který je potřeba pro nastolení psychické rovnováhy. Je také důležité si pamatovat správnou spánkovou hygienu. Dopřejte si alespoň 7 – 8 hodin spánku. Myslete na sebe. Dopřejte si nějakou činnost, která bude jen pro vás. Máte možnost naučit se nové věci, např. šít, uvařit nějaký recept, který jste už chtěla dlouho vyzkoušet.

Pravidelní denní program
Vytvořte si denní harmonogram, jako když chodíte do práce a děti do školy. Určité činnosti dělejte každý den ve stejnou dobu: práce doma, učení s dětmi, příprava jídla, chození na nákup, chození ven. Každý den by měl mít pevnou strukturu, přesto si každý den dopředu naplánujte: kromě práce a učení s dětmi si stanovte dopředu, jestli se budete věnovat třeba úklidu, nebo četbě, nebo něčemu, co jste odkládali, a zatím jste se k tomu nedostali. Rozdělte si svoje činnosti do denního harmonogramu a rozdělte i dětem jejich činnosti.

Využívejte sociální sítě a chatujte s lidmi ve podobné situaci
Kontaktujte svoje přátele a blízké pomocí techniky a sociálních sítí. Neváhejte kontaktovat i ty, se kterými jste se už dlouho neviděli, neslyšeli. Možná je čas na znovuoživení těchto vztahů. Zkuste si také na internetu najít skupiny žen, které prožívají podobnou situaci jako vy. Pomůže to v pocitu, že nejste na světě jediná, kdo se musí starat sama o své děti. Můžete si navzájem dávat typy a podporovat se.

Pozor na stále sledování zpráv
Dávkujte si zpravodajství a sledování zpráv, a to jakýmkoliv způsobem. Je potřeba zůstat informovaný o tom, jak se chránit před nákazou, o vládních nařízeních, o současné situaci. Vyhněte se ale neustále puštěnému rádiu nebo televizi. Vyhraďte si, kolik času denně chcete věnovat zpravodajství. Nežijte neustálým soustředěním se na epidemii. Když si povídáte s přáteli, hledejte k hovoru i jiná témata. Není potřeba si neustále epidemii připomínat, už jen veškeré dění a život v nastavených opatřeních vám ji připomínají.

Co dělat, když přijde ponorková nemoc?
„Přestože jste doma s těmi nejbližšími, které máte, to jsou vaše děti, může tato neobvyklá situace, kdy jsme donuceni být spolu od rána do večera, přinést vyčerpání vztahů. Totéž hrozí i dětem, obzvláště těm starším, teenagerům. Myslete i na své soukromí. Udělejte si chvilku pro sebe, napusťte si vanu, věnujte se četbě. Naučte své děti, aby respektovaly i vaše soukromí a vaše potřeby. Teď je právě čas, kdy by se to měly naučit,“ dodává terapeutka Ing. Lenka Matoušová ze Servisu vztahu

Jak přistupovat k dětem?
Matky samoživitelky jsou jedinou oporou pro své děti. Děti se ptají, mají strach. Je potřeba s nimi mluvit, naslouchat jim, naslouchat jejich strachu a v ujištění dětí je potřeba se opřít o reálné, vědecké a odborné poznatky při zachování vlastního klidu. Vaše děti musí důvěřovat tomu, co jim říkáte. Musí mít důvěru ve vás.

Zdroj a foto: www.women-for-women.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *