Jaká je úměrná provize pro realitní kanceláře?

Makléři za své služby berou velmi rozdílné odměny. A co je závažnější, dodávají velmi rozdílné služby. Se zmatkem okolo provizí nepomohl ani nový realitní zákon, který začal platit letos v březnu. O výši provize taktně mlčí a realitní kanceláře tak mají v nastavování odměn úplně volnou ruku. Strach z drahé provize má přitom podle průzkumu Maxima Reality téměř polovina (43 %) Čechů. Jak vysokou provizi byste zaplatili? A jaká částka už by vám přišla přemrštěná?

Provize můžeme obecně rozdělit do dvou kategorií. Může být pevná, tedy vyčíslená dopředu, nebo se počítá jako procento z kupní ceny. Na pevné ceně se s makléřem dohodnete předem a u druhé čekáte, za kolik se vaše nemovitost prodá a konečnou provizí si tedy nemůžete být jisti do poslední chvíle. Obě varianty mají své výhody. Procenta jsou pro makléře motivační, protože s vyšší kupní cenou vzroste i jejich odměna. U pevné provize zase dopředu víte, kolik zaplatíte. V Česku se provize obvykle pohybuje mezi 3 až 5 %.

O její férovosti rozhoduje, jaké služby za svoje peníze dostanete. Dávno pryč jsou časy, kdy realitním kancelářím stačilo najít zájemce o koupi. Dnes byste od nich měli vyžadovat odhad tržní ceny, profesionální focení, atraktivní inzerát, vedení prohlídek i zkušené jednání se zájemci. Velká výhoda je, když máte v ceně veškeré právní služby. Z provize se musí pokrýt i platby realitním serverům za inzerci, případně poplatky na katastru a jinde.

Podle Vladimíra Zuzáka, ředitele Maxima Reality je zásadní nenechat se přesvědčit k předčasné platbě provize. “Rezervační poplatek se hradí na začátku, ale patřit by měl realitní kanceláři až po podpisu kupní smlouvy. Až tehdy máte garanci, že k prodeji skutečně došlo. Často se přitom stává, že si realitní kanceláře nechají rezervační poplatek jako svoji provizi, aniž by byla podmínka uzavření kupní smlouvy splněna. V momentě rezervace přitom není nic jisté,” varuje před platbou předem Zuzák.

Když máte štěstí, můžete se setkat i s nabídkou prodeje bez provize. Obvykle to znamená, že provizi uhradí kupující. Je to podobné, jako když u pronájmů hradí provizi noví nájemníci. Tímto způsobem funguje například Maxima Reality.

Zdroj: Maxima Reality, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.