Chraňte se před sluncem i v zimě

Poctivě se na letních dovolených natíráte krémem a zdržujete se přes poledne ve stínu, abyste chránili svou pokožku před spálením? Podobné návyky byste měli dodržovat také na horách i během zimních měsíců, kde vám ostré horské slunce zpříjemňuje lyžování. Už dávno byla totiž vyvrácena představa, že v zimě to neopaluje!

Zimní slunce může být více nebezpečné než to letní a zároveň výrazně zrádnější. Jednak je to tím, že lidé se mylně domnívají, že jim zimní sluneční paprsky neublíží a nechrání si tak dostatečně svoji pleť a druhým důvodem je, že pleť není během zimy na nápor slunečních paprsků připravena, proto je výrazně citlivější a ke spáleninám náchylnější,“ varuje před lehkovážným přístupem ke spálení při zimních dovolených na horách dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. z Kliniky preventivní dermatologie v Praze.

Projdeme si několik snadných tipů, se kterými už budete vědět, že vám spálení z horského sluníčka nehrozí.

Opalovací krém jako nutnost
Ochranu pleti vhodným ochranným krémem doporučují dermatologové na každý den. Sluneční záření dopadá na zemský povrch celoročně. Bez ohledu na roční období i místo, kde se nacházíme. Proto byste v zájmu péče o svou pokožku měli používat běžně alespoň krém s ochranným faktorem 30. Na horách, kde se pohybujete ve velké výšce a slunce má k vám blíže, potom ideálně SPF 50. Pokud se o své zdraví chcete starat, měl by být opalovací přípravek pro vás při balení stejně důležitý jako helma.

Dejte pokožce čas
Krém, který na sebe nanesete, nezačne působit hned. Proto pečlivě namažte všechna místa včas. Vynechat byste neměli celou oblast obličeje, která se ostatně se sluníčkem dostává při lyžování do kontaktu jako jediná. Na spálení náchylný je zejména nos, potom uši a následně oblast tváří pod očima, kde končí sluneční brýle. Opalovací přípravek byste měli nanést ideálně ještě před tím, než vyrazíte z ubytování. Rychlé mazání před výstupem z lanovky nenechá SPF faktoru dostatek času na to, aby se vstřebal a začal vás účinně chránit. Vždy se zkuste namazat aspoň půl hodiny před tím, než se začnete vystavovat sluníčku.

Aplikaci krému opakujte
Stejně jako v létě u vody, i v zimě na sjezdovce myslete na pravidelné obnovování své SPF ochrany. A to ideálně každé dvě hodiny. Krém totiž časem přestává působit, a navíc si ho můžete omylem setřít.

Sluneční brýle nejsou jen pro parádu
Kůže pod očima je velmi citlivá a také tenká, proto nezapomeňte sluneční brýle. Ochrání nejjemnější kůži v prostoru kolem očí před ostrým sluncem a ušetří vám kromě nepříjemného spálení také předčasný vznik vrásek nebo jejich prohlubování. Kromě ochrany pokožky budete pečovat i o své oči, sluneční brýle vás budou bránit před stárnutím očí či vzniku šedého zákalu.

Dostatečná hydratace
Přirovnání k letní dovolené u moře už tady sice bylo, ale můžeme ho využít znovu. Stejně jako je známo, že návratem z pláže péče o pokožku nekončí a je třeba použít přípravek po opalování, myslete na něj i na horách. Balzám po opalování částečně napraví případné chyby, které se mohly stát nesprávnou nebo nedostatečnou aplikací opalovacího přípravku a hydratuje pokožku po náročném dni ve větru a na ostrém slunci.

TIP – Poraďte se s dermatologem na Klinice preventivní dermatologie
Roli při opalování a případném spálení hrají fototypy. Zatímco pokožka jednoho si poradí s půlhodinou pobytu na slunci bez poškození, u druhého bude příliš i patnáct minut. Jak správně pečovat o pokožku s přihlédnutím k vašemu typu pleti vám poradí zkušení dermatologové na Klinice preventivní dermatologie.

Kde: Bubenečská 284/12, 160 00 Praha 6

Zdroj: www.klinikadermatologie.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.