Jak si zjednat před Vánocemi pořádek?

Pouštíte se pomalu do předvánočního úklidu? Aby šel úklid jedna, dvě, máme pro vás pár tipů na šikovné pomocníky, díky nimž se během chvíle ocitnete v uklizeném, a tím pádem útulném domově. Zkrátka? Udělejte si pořádek, ošetřete povrchy!

Okna v kondici ve třech krocích
Očistit, umýt, usušit, vyleštit a znovu… poznáváte činnost, kterou přes rok často odkládáme, ale přitom by neměla chybět při žádném větším úklidu? A znáte ovšem ty nejdůležitější zásady správného mytí oken?

Nejprve se pusťte do důkladného umytí – na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Ideální je okna neumývat, když je venku teplota pod bodem mrazu, čisticí prostředky totiž nejlépe fungují od teploty +5 °C. A pokud přesto musíte v mrazu okna umýt, nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar. V dalším kroku nezapomeňte ani na čištění odvodňovacích otvor v dolní části okenního rámu a kontrolu těsnění. „Vedle ošetření těsnění glycerinem nebo silikonovým olejem, vyzkoušejte čas od času jeho pružnost – po zmáčknutí by se mělo vrátit do původního tvaru,“ říká Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Pokud tomu tak není, pak je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit. A když už jste v plné práci, za třetí promažte kování. Poslouží k tomu silikonový olej nebo třeba olej na šicí stroje. Vyhněte se minerálním, stolním olejům nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek.

TIP: Na dřevěná s balzámem
A co mytí okenních rámů? Často se na ně zapomíná, ačkoli jejich údržba není složitá – na plastové rámy postačí vlažná voda, dřevěné rámy a křídla ošetříte ještě navíc balzámem na dřevo přímo od výrobce. „Dřevěné části oken jako rámy a křídla nejprve zbavte nečistot a potom přejeďte houbičkou namočenou v doporučeném balzámu, který šikovně zacelí mikrotrhlinky a oživí lazuru,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, jedničky na českém trhu s okny a vchodovými dveřmi.

Kliky bez otisků!
Na detaily není často při běžném úklidu čas, ale když už se pouštíme do výročního úklidu, pak si pozornost zaslouží i interiérové prvky. Na čištění klik využijte speciální přípravek od jejich výrobců. „Čisticí prostředek M&T Titan ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ říká Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a dodává: „Přípravek je navíc možné multifunkčně použít i na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.“

…a péči věnujte také vypínačům a zásuvkám. Při jejich úklidu si vystačíte  jemným navlhčeným hadříkem či běžným saponátem, a to i u vypínačů z nepříliš běžných materiálů jako jsou například ozdobné skleněné a betonové rámečky vypínačů a zásuvek kolekcí DECENTE nebo RETRO. „Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám,“ radí Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace, a pokračuje: „Z důvodu bezpečnosti zároveň nedoporučuji vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř.“

A pro umyvadla? Nano lotos!
Znáte lotosový efekt? A víte, že ho můžete i vidět? Jedná se o ochrannou nanorvstvu proti ulpívání nečistot a zaschlých kapek vody, kterou mohou mít umyvadla už z výroby, a také ji čas od času můžete obnovit či posílit! „Dnes existují přípravky, jako je například Dreja-Clean, které umí vytvořit tzv. lotosový efekt, tedy hydrofobní úpravu povrchu. V podstatě jde o nano vrstvu, která vytváří ochranný povlak zvyšující hygienické vlastnosti, a díky které se veškeré nečistoty nabalují na kapky vody a stékají pryč,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.
A co péče o sklo?

Jestli je něco snadné na údržbu a úklid, je to čiré sklo a Grafosklo, tedy sklo s vnitřním grafickým motivem. „K jejich čistění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čistící přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i leštěnku obsahující alkohol, která dokáže usnadnit práci při následném leštění,“ radí Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou celoskleněných interiérových prvků.

TIP pro pískované sklo:
U pískovaného či leptaného skla je ale třeba se vyvarovat jakýmkoliv běžným přípravkům na čištění skla, protože by jej mohly nenávratně poškodit. „Leptané a pískované sklo myjte vždy celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část, a to krouživými pohyby a jen minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy,“ uvádí Petr Paksi a přidává tip: „Leptané sklo nechte samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.“

Nábytek bez otisků a škrábanců!
A jak na to, aby nebylo krásné jen umyvadlo, ale i skříňka pod ním, zvlášť pokud se pyšní exkluzivním lesklým provedením? Je to snadné! „Na čištění lesklých povrchů, ať už lakovaných či akrylátových, nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol. Lesklý nábytek otírejte měkkou švédskou utěrkou navlhčenou v mýdlovém roztoku a skvělými pomocníky jsou také antistatické přípravky, které zabraňují usazování prachu na nábytku,“ uvádí Petr Blažek z Dřevojasu.

To ostatně potvrzují i další výrobci nábytkových ploch a uvádí další důvody, proč se vyplatí povrchy správně ošetřovat… „Ať už máte ve svém domově akrylátová dvířka, jako jsou T.acrylic, ve vysokém lesku nebo ve stále populárnějším hlubokém matu, je dobré jej průběžně, ale minimálně jednou za rok, naimpregnovat pomocí hadříku z 100% bavlny s antistatickým přípravkem Pronto,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a doplňuje: „Antistatický sprej Pronto totiž jejich přirozenou pórovitou strukturu uzavře, díky čemuž jsou dvířka po 14 dnech, během kterých dojde k vytvrdnutí povrchu, mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.“

Tip na závěr: Přežehlete dvířka!
Ano, je to tak – pokud chcete ve svém domově inovativní interiérový materiál, který vám díky svým vlastnostem pomůže tak, že úklid v podstatě nebude téměř potřeba, sáhněte po SOFTIXXu! „Jde o extrémně odolný laminát s nanočásticemi na povrchu, které mu dodávají nejen sametovou hebkost, ale také odolnost plochy vůči vodě, nárazů, otiskům prstů, skvrnám, ale i mechanickému poškození,“ popisuje Martin Dusík z Trachcey. A co víc? Pokud se vám jej podaří přeci jen nějak poškrábat, vezměte na něj žehličku! „Na většinu mikro poškození na ploše SOFTIXXu postačí běžně dostupná nanohoubička, na ty odolnější jděte se žehličkou – díky pozitivní reakci nanočástic na teplo se drobné škrábance zacelí a povrch dvířek je znovu jako nový,“ doplňuje Martin Dusík.

Připraveno ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, www.drevojas.cz, M&T, www.kliky-mt.cz, OBZOR, www.domovnivypinace.cz, Trachea, www.trachea.cz, a značkou VEKRA, www.vekra.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.