Data z Map Google ukazují, jak se při nakupování či procházkách vyhnout davům

Na nákup i pro léky je v Česku nejlepší vyrazit hned po otevíračce a vzít to můžete rovnou přes park. Kdy je nejbezpečnější zajít v Česku do obchodu, restaurace či do přírody, kdy se těmto místům raději vyhnout i jak se během pandemie měnilo naše chování, to vše ukazují nová data, která zveřejnila společnost Google. Aktuální trendy ze služby Mapy Google z období pandemie poskytují návod, jak se účinně vyhýbat špičkám a dodržovat tak doporučené rozestupy.

Informace o oblíbených časech a vytíženosti podniků v Mapách Google je nástroj, který už před příchodem pandemie pomáhal lidem vyhnout se přeplněným místům a podnikům. Společnost také letos v rámci boje proti pandemii představila řadu nových funkcí, které uživatelům poskytují důležité informace v souvislosti s pandemií. Aktuální informace o vytíženosti daného místa ukazují, jak moc je v reálném čase na této adrese rušno. Podniky a firmy také nyní do svých profilů mohou vyplňovat informace o bezpečnostních opatřeních vzhledem k pandemii covid-19, tedy například, zda je pro vstup do dané provozovny potřeba rouška, rezervace předem nebo měření teploty.

Společnost Google teď zanalyzovala data z Map Google z období od března do října letošního roku, které ilustrují změny v pohybu lidí, nakupování i trávení času během koronavirové pandemie v České republice. Vyplývá z nich například, ve kterou dobu mohou lidé očekávat největší návaly v obchodech s potravinami či restauracích, ale třeba také, jak se meziročně změnil zájem o různé způsoby dopravy.

Na nákup i do parku je lepší zajít hned ráno
Z dat společnosti Google tak vyplývá, že nakupovat potraviny chodí Češi nejčastěji v pátek od 13:00 do 17:00 a dále v úterý, středu a čtvrtek kolem 15. hodiny, tou dobou je v obchodech v průměru nejvíce zákazníků. Pokud se lidé chtějí vyhnout davům, měli by zvážit návštěvu prodejen kterýkoliv den mezi 7. a 8. hodinou ranní. Ve všední dny kolem osmé hodiny ranní je také nejlepší čas vydat se do lékárny. Ty jsou pak v průměru nejvíce vytížené od středy do pátku v čase 10:00 až 12:00.

Zatímco přes týden se Češi věnují nákupům, o víkendu více vyráží do přírody. České parky se nejvíce zaplní vždy v sobotu a neděli mezi 15. a 17. hodinou. Pokud jsou právě otevřené restaurace, nejvíce je Češi navštěvují v pátek a sobotu kolem 19. hodiny. Nejlepší čas jít se najíst bez davů je pak od pondělí do středy kolem 15:00. K návštěvám kaváren Češi nejčastěji volí středy až neděle kolem třetí hodiny. Nejlepší čas pro návštěvu kavárny je tedy v pondělí mezi 11. a 13. hodinou, kdy do nich chodí nejméně lidí.

Z hlediska dopravy podle dat z Map Googlu v karanténě nejvíce rostl zájem o přepravu vlastními motorovými vozidly. Od března do října 2020 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl zájem o přepravu auty či jinými motorovými vozidly o 5 %. I zájem o jízdu na kole byl o 3 % vyšší než v loňském roce. Naopak, u chůze byl zaznamenán 19% pokles a hromadná doprava se propadla dokonce o 27 %.

Pražané chodí nakupovat později a volí častěji auto
Kromě agregovaných dat pro celou Českou republiku zveřejnila společnost také data speciálně pro Prahu, která se od těch celorepublikových mírně liší. Například v pražských obchodech s potravinami je špička vždy o něco později než v ostatních prodejnách. Pražané chodí nakupovat nejčastěji ve středu a ve čtvrtek kolem 16. a 17. hodiny, do lékáren pak vyráží od úterý do pátku okolo 11. hodiny dopoledne. Stejně jako v celé republice platí, že nejlepší čas k návštěvě obou těchto provozoven je kolem 8. hodiny ranní.

Pražské parky se nejvíce plní vždy v sobotu a neděli kolem 16. hodiny a od úterý do čtvrtka kolem 17:00, v pražských restauracích bývá nejvíce rušno od úterý do pátku kolem 12:00 a v pátek okolo 19. hodiny, v kavárnách ve čtvrtek mezi 3. a 4. hodinou odpoledne. Parky je stejně jako v celé republice nejlepší navštěvovat časně z rána, restaurace od pondělí do středy kolem 15:00 a kavárny v pondělí kdykoliv během dne.

Pražané také během pandemie více tíhli k přepravě auty a vlastními motorovými vozidly, zájem o tento způsob dopravy vzrostl od března do října 2020 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 10 %. Naopak, zájem o jízdu na kole v Praze na rozdíl od zbytku republiky klesl, a to o 18 %, o hromadnou dopravu o 28 % a o chůzi o 30 %.

Zdroj a foto: Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.